Artykuły

Mieczysław Błochowiak, Ewa Nawrocka i inni...

Dzień wszystkich świętych to czas zadumy. Wspominamy mieszkańców Koszalina i powiatu koszalińskiego, którzy odeszli w minionym roku, po 1 listopada 2018 r.

Mieczysław Błochowiak

Aktor Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie. Zmarł pod koniec listopada 2018 roku.

Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie, dyplom uzyskał w roku 1966 w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Interesował się sceną studencką, był założycielem krakowskiego Teatru STU oraz Teatru Politycznego.

Po studiach został aktorem w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku oraz występował gościnnie w gdańskim Teatrze Rapsodycznym. W latach 1961-1964 grał na scenie Teatru Starego im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, potem przez dwa sezony w Teatrze Rapsodycznym w Krakowie, w latach 1967-1968 w Teatrze Ziemi Krakowskiej im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, a od roku 1968 do 1997 - w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym im. Juliusza Słowackiego. Do Koszalina przyjechał z Krakowa razem z żoną Kiką Lelicińską, uznaną scenarzystką, która z Piotrem Skrzyneckim założyła słynną krakowską Piwnicę pod Baranami.

Wykreował wiele wspaniałych ról. Było ich tyle, że nie sposób je wszystkie wymienić. Miewał wspaniałe recenzje, a co ważniejsze - zawsze był bardzo ciepło przyjmowane przez publiczność.

--

Małgorzata Kobierska

Skrzypaczka i pedagog. Zmarła 9 lutego 2019 roku w wieku 69 lat.

Zawodowo była związana z Koszalinem, Zespołem Państwowych Szkół Muzycznych i Filharmonią Koszalińską. Ta skrzypaczka, kameralistka i solistka, wybitna pedagog, autorytet i ekspert w dziedzinie wiolinistyki, wychowała rzeszę skrzypków, którzy dzisiaj rozsławiają szkołę, Koszalin, a nawet Polskę. Zawsze była bardzo dumna z sukcesów swoich uczniów. Była dyrygentem Orkiestry Szkolnej "Kamerton". Przy okazji niezliczonych koncertów pokazała, jak wygląda Europa, koncertując z młodzieżą w różnych krajach, występując na festiwalach i konkursach.

Była wychowawcą niezwykłym, zaangażowanym w życie młodzieży i człowiekiem otwartym na świat. Jej pasja, zaangażowanie w pracę i miłość do muzyki pozostanie w pamięci wielu pokoleń uczniów i absolwentów Szkoły Muzycznej.

--

Anna Marcinek-Drozdalska

Poetka, człowiek książki i kultury. Zmarła 17 lipca 2019 roku. Pochodziła z Koszalina, tu uczęszczała do Liceum Ogólnokształcącego im. Wł. Broniewskiego i tu po studiach wróciła. W 1977 r. podjęła pracę w Wojewódzkim Domu Kultury (jako instruktor, a następnie - kierownik Działu Informacji i Wydawnictw), a od 1992 r. do czasu przejścia na emeryturę w 2015 roku - w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej (jako specjalistka ds. wydawniczych i popularyzatorskich). Pracownicy biblioteki na swojej stronie tak ją wspominają: - Ania była prawdziwą miłośniczką książek i niedoścignionym czytelniczym wzorem, osobą niezwykle kreatywną i inspirującą. Kochała poezję i posiadała wielki talent poetycki. Jej wiersze, choć pisane głównie "do szuflady", zdobywały liczne nagrody w ogólnopolskich konkursach. Z sukcesem organizowała wystawy tematyczne i okolicznościowe w Galerii Region. Jej zasługą jest wieloletnia organizacja regionalnego turnieju recytatorskiego "Ptaki, ptaszki i ptaszęta polne", powiatowego konkursu literackiego "Koszalińska Niezapominajka", akcji "Nastolatki w Bibliotece", międzyszkolnych turniejów wiedzy, pierwszego w Koszalinie Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz liczne promocje pisarzy regionalnych. Była pomysłodawczynią i organizatorką "Nocy w Bibliotece" w KBP, która dzięki jej niezwykłym pomysłom stała się bardzo ważną imprezą w naszym mieście. Ania na zawsze pozostanie w naszej pamięci jako dowcipna i życzliwa osoba, skarbnica literackiej wiedzy i kopalnia świetnych pomysłów.

Za działalność biblioteczną i społeczną została odznaczona między innymi Srebrnym Krzyżem Zasługi, odznaką Zasłużony Działacz Kultury.

--

Ewa Nawrocka [na zdjęciu]

Aktorka Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie. Zmarła 27 lipca 2019 roku.

Do Koszalina przyjechała z rodzicami w 1945 r. Po ukończeniu I Liceum im. Stanisława Dubois zdała egzamin do warszawskiej Wyższej Szkoły Teatralnej, ale nie została przyjęta z powodu braku miejsc. Studiowała więc archeologię na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. W Poznaniu trafiła do Teatru Aktora i Lalki "Marcinek". Egzamin aktorski zdała w Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie w 1962 r. Była aktorką teatrów w Zielonej Górze, Białymstoku i Szczecinie, a od 1966 roku - BTD w Koszalinie. Zagrała tu ponad 150 ról, a w sumie w całej karierze około 200. Większość z nich to były wielkie kreacje aktorskie. Jedną z nich była rola w monodramie "Dzieci z dworca ZOO", z którym odwiedziła... wszystkie więzienia w Polsce.

Za swoje kreacje była wielokrotnie nagradzana nagrodami artystycznymi i państwowymi, w tym jako jeden z niewielu aktorów na Pomorzu Zachodnim odznaczeniem Gloria Artis.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji