Artykuły

Kraków-Warszawa. Wiktor Bagiński laureatem Nagrody Debiut TR

17 listopada na 9. Forum Młodej Reżyserii w Krakowie po raz piąty przyznana została nagroda Debiut TR, którą otrzymał Wiktor Bagiński, student IV roku Wydziału Reżyserii Dramatu Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie.

Wiktor Bagiński na 9. Forum Młodej Reżyserii w Krakowie zaprezentował Otella Williama Shakespeare'a, spektakl zrealizowany pod opieką artystyczną Remigiusza Brzyka, ze scenografią Anny Oramus i udziałem Natalii Bieleckej, Alana Al-Murtatha oraz Damiana Sosnowskiego. Nagroda Debiut TR 2019 przyznana została za "formułowanie oryginalnego języka teatralnego, świadome podejmowanie artystycznego ryzyka i odwagę w poruszaniu istotnych problemów współczesnej rzeczywistości". W ramach nagrody Debiut TR 2019 laureat zaproszony jest do realizacji spektaklu w TR Warszawa w sezonie 2020/2021.

W ramach 9. Forum Młodej Reżyserii w Krakowie i nagrody Debiut TR 2019 zespół artystyczny TR Warszawa przyznał również wyróżnienie studentowi IV roku Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. Aleksadnra Zelwerowicza w Warszawie, Filia w Białymstoku, Markowi Idzikowskiemu, "za umiejętność kreowania teatralnych światów, wyczucie dramaturgii i minimalizm środków wyrazu". Wyróżnienie jest jednocześnie zaproszeniem do prezentacji spektaklu Odmęt w TR Warszawa w 2020 roku.

NAGRODA DEBIUT TR 2019

OTELLO

autor tekstu: William Shakespeare

reżyseria: Wiktor Bagiński, IV rok Wydziału Reżyserii Dramatu Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie

opieka artystyczna: Remigiusz Brzyk

scenografia: Anna Oramus

obsada: Natalia Bielecka, Alan Al-Murtatha, Damian Sosnowski

OPIS

Wściekłość i gniew stanowią podstawowe formy cierpienia. Ale rozciąga się ono o wiele dalej. Rozsadza nawet rany pamięci. Zdolność wspominania ulega erozji. Pamięć funkcjonuje w sposób patogenny, jedynie poprzez strzępy i pozostałości. Masa wypartych pragnień, które wychodzą na światło dzienne wyłącznie w przebraniu - wszystko lub prawie wszystko stało się nierozpoznawalne. Łańcuch traumatycznych zdarzeń krępuje podmiot i wywołuje w nim wstręt, urazę, złość, nienawiść i bezsilną wściekłość. Aby z tego wyjść należy przejść drogą tego, który został zwyciężony, i odbudować swoją genealogię. Należy wyjść z mitu i napisać historię - przeżywać ją nie w sposób histeryczny, lecz zgodnie z zasadą jestem swoim własnym fundamentem. Jednak zasada ta nie służy budowaniu radykalnej formy nowego indywidualizmu, a raczej pozwala uwolnić się z kłącza teologii katastrofy. Pozostaje tylko relacja, ale nie jako odkrywanie innego, a w swojej ostatecznej postaci - postaci wyczerpania.

BIOGRAM REŻYSERA

Wiktor Bagiński, student IV roku Wydziału Reżyserii Dramatu Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Aktor, studiował także Filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Jako aktor stworzył role w kilku spektaklach takich jak m. in. Heroes of Future w reż. Markusa Öhrna (prod. Komuna Warszawa, 2014), Twerk Like a Teen Spirit w reż. Marty Ziółek (2015), Piłkarze w reż. Małgorzaty Wdowik (prod. TR Warszawa, 2016), czy Vernon Subutex w reż. Wiktora Rubina (prod. Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, 2018). Był asystentem Krzysztofa Garbaczewskiego przy realizacji Kosmosu (prod. Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej, 2016). W 2017 r. wyreżyserował swój autorski tekst Negronautki w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego. Podczas 8. Forum Młodej Reżyserii w Krakowie wyreżyserował Męczeństwo i śmierć Jean Paul Marata przedstawione przez zespół aktorski przytułku w Charenton pod kierownictwem pana de Sade. Jest laureatem 3. konkursu Modelatornia (projekt Czarna skóra, białe maski). W czerwcu 2020 r. zrealizuje Parawany w Teatrze Polskim w Poznaniu.

NAGRODA DEBIUT TR

wyróżnienie

ODMĘT

reżyseria i scenografia: Marek Idzikowski, IV rok Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Filia w Białymstoku

opieka pedagogiczna: Bernard Bielenia

muzyka: Michał Ferenc, Dawid Mkrtchyan

obsada: Michał Ferenc

OPIS

Najtrudniej napisać pierwsze zdanie. Podobnie jak trudno jest podjąć dojrzałą decyzję. Wszystko wymaga odwagi, ryzyka. Trzeba się spakować. Ruszyć. A co jeśli toniemy w odmętach myśli, skojarzeń i niepewności? Czas upływa i jeśli nie wykonamy pierwszego kroku grozi nam szaleństwo. Czasem jednak niepewność zabiera nas w prawdziwą podróż - tę gdzie spotykamy siebie, zadajemy sobie najcelniejsze pytania, a odpowiedzi pojawiają się samoistnie. "Odmęt" to swobodna impresja na temat Przygód Sindbada Żeglarza z Baśni 1001 nocy. Przygody te spotykają bohatera jeszcze przed wyjazdem, a podróż odbywa się w świecie pozornie bezwartościowych przedmiotów. Spektakl to zabawa formą, tworzona na bieżąco iluzja wiarą w życie przedmiotów. Wszystko po to żeby dowiedzieć się czegoś o sobie. Przecież niejednokrotnie możemy się przekonać, że zgubić się, to odnaleźć właściwą drogę.

BIOGRAM REŻYSERA

Marek Idzikowski, student IV roku Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (Filia w Białymstoku). Absolwent Wydziału Scenografii warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz Warszawskiej Akademii Fotografii. Jego prace były pokazywane m. in. na Warszawskim Festiwalu Fotografii Artystycznej (2015).

***

Nagroda Debiut TR wspiera rozwój najciekawszych reżyserów i reżyserek teatralnych młodego pokolenia. Nagrodzeni przez zespół artystyczny TR Warszawa studenci i studentki wydziałów reżyserii otrzymują zaproszenie do zrealizowania przedstawienia w TR Warszawa w kolejnym sezonie teatralnym. Pierwszym laureatem nagrody w 2015 roku był Jędrzej Piaskowski (Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie), który w ramach wyróżnienia zrealizował w TR Warszawa spektakl "Puppenhaus. Kuracja" (prem. 2017). Spektakl został nagrodzony m. in. w 24. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (nagrody aktorskie dla Justyny Wasilewskiej i Agnieszki Żulewskiej), na 13. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@port w Gdyni (nagroda główna) oraz na 19. Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje w Katowicach (nagroda aktorska dla Justyny Wasilewskiej). Drugą laureatką nagrody Debiut TR została w 2016 roku Klaudia Hartung-Wójciak (Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie). Premiera "Chinki" w jej reżyserii odbyła się w TR Warszawa na zakończenie sezonu artystycznego 2017/2018. Grzegorz Jaremko, laureat nagrody Debiut TR 2017 (Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie), zrealizował w TR Warszawa spektakl "Woyzeck" (prem. 2019). Laureatką nagrody Debiut TR 2018 jest Katarzyna Minkowska, studentka Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, która zrealizuje swój spektakl w TR Warszawa w czerwcu 2020 roku.

Młody TR to jeden z elementów programu TR Warszawa - LINII NOWYCH TALENTÓW.

TR Warszawa od lat wspiera rozwój nowych talentów artystycznych, prowadząc takie projekty jak np. Teren Warszawa, TR/PL, Teren TR, Młody TR, Debiut TR, rezydencje artystyczne, gościnne pokazy prac dyplomowych i spektakli, czy przedstawienia repertuarowe, do realizacji których zapraszane są nowi twórcy i twórczynie, a wybrane projekty są rozwijane we współpracy z partnerami zagranicznymi. TR Warszawa pełni rolę artystycznego schronu, w którym artystki i artyści mogą eksperymentować i realizować swoje pomysły na teatr. W ramach linii nowych talentów w ostatnich sezonach artystycznych swoje spektakle zrealizowali m. in.: Anna Karasińska ("Ewelina płacze", "Fantazja"), Piotr Trojan ("Grind/r"), Magda Szpecht ("Możliwość wyspy", "Wracać wciąż do domu"), Wojciech Blecharz ("Soundwork"), Katarzyna Kalwat ("Holzwege", "Rechnitz. Opera. Anioł Zagłady", "Maria Klassenberg. Ekstazy", "Staff Only" - koprodukcja Biennale Warszawa i TR Warszawa), Małgorzata Wdowik ("Piłkarze", "Strach"), Jędrzej Piaskowski ("Puppenhaus. Kuracja", "Dawid jedzie do Izraela"), Klaudia Hartung-Wójciak ("Chinka"), czy Grzegorz Jaremko ("Woyzeck").

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji