Artykuły

Warszawa. Emocje w zenicie - opera i balet za kulisami

W najbliższy wtorek wyjątkowa odsłona cyklu DKF X Kurtyna... Akcja! Tym razem przyjrzymy się teatrowi opery i baletu. Czy istnieje on również w kontekście społecznym? W dokumencie "Opera paryska" reżyser Jean-Stéphane Bron prowadzi widzów za kulisy prestiżowej sceny przy placu Bastylii w Paryżu.

Po seansie w Kinie Muranów z widzami spotkają się artyści o bogatym doświadczeniu zdobywanym na polskich i światowych scenach: Dyrektor Polskiego Baletu Narodowego Krzysztof Pastor (na zdjęciu) oraz dyrygent Bassem Akiki.

Opera Paryska przy placu Bastylii w Paryżu to miejsce szczególne. Gmach Opera Garnier jest wielki i piękny, w jego wnętrzu znajduje się prestiżowy i znaczący w świecie teatr. Na scenie występować może jednocześnie 450 aktorów, a widownia pomieści 2200 osób. To miejsce jest tajemnicze, hermetyczne, z zachwycającymi przestrzeniami oraz niepojętymi dla widzów zasadami funkcjonowania. Reżyser Jean-Stéphane Bron prowadzi nas za kulisy, przedstawia szczególną atmosferę i twórców teatru. Śledzimy starania młodego śpiewaka i jego spotkanie z wielką operową sławą (Bryn Terfel to prawdziwa atrakcja filmu). Praca maszynistów, garderobianych, specjalistów

od kostiumów i peruk, próby do premierowego przedstawienia, szczegóły organizacyjne instytucji - to wszystko robi wrażenie. Jak udaje się funkcjonować tak gigantycznemu przedsięwzięciu, jakim jest L'Opéra National de Paris? Przygotowujący się do swojej pierwszej konferencji prasowej dyrektor Stéphane Lissner musi poradzić sobie z trudnościami: strajk pracowników, a później ataki terrorystyczne w Paryżu kładą się cieniem na codzienności teatru. Szeroki społeczno-kulturowy kontekst, w jakim działa Opera Paryska, wzmaga uznanie dla czołowej sceny teatralnej świata.

We wtorkowy wieczór w Kinie Muranów my także porozmawiamy o codzienności teatru na tle zjawisk społecznych. Czy sztab ludzi pracujących nad przedstawieniem działa w oderwaniu od rzeczywistości? Jak istotne jest to, co dzieje się za oknami gmachu? Czy sztuka wpływa na społeczeństwo, w którym działa teatr? Ile pracy i poświęcenia wymaga jeden wieczór w teatrze opery i baletu?

Dyrektor Polskiego Baletu Narodowego Krzysztof Pastor, choreograf i inscenizator z bardzo bogatym doświadczeniem w pracy na polskich i światowych scenach, pomoże nam spojrzeć z szerszej perspektywy na zjawisko, jakim jest prestiżowy teatr z ogromnym zespołem, wielkimi ambicjami twórców i oczekiwaniami publiczności. Odpowiedzialność Krzysztofa Pastora dotyczy zarówno sztuki, jak i funkcjonowania Polskiego Baletu Narodowego, zatem rozmowa z nim dopełni wizję przedstawioną w filmie.

Do dyskusji z publicznością zaproszony został także dyrygent młodego pokolenia Bassem Akiki, polski muzyk z libańskimi korzeniami, współpracujący z licznymi orkiestrami i zespołami teatralnymi

na świecie. Wysiłek i starania młodych artystów pojawiają się we francuskim dokumencie jako przejmujący motyw, zatem doświadczenia Bassema Akiki skonfrontujemy z filmową relacją zza kulis.

Spotkanie po seansie w Kinie Muranów poprowadzi dziennikarka Magdalena Juszczyk.

Wieczór z filmem "Opera paryska" z 2017 roku to kolejna odsłona cyklu DKF X Kurtyna... Akcja! realizowanego przez Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Tym razem poszukiwanie związków teatru i kina odbędzie się w oparciu o film dokumentalny. Wielbicieli opery i baletu nie może zabraknąć w Kinie Muranów 26 listopada o godz. 19.

***

26 listopada

DKF X Kurtyna... Akcja!

"Opera paryska" - kulisy i codzienność teatru na tle zjawisk społecznych

Kino Muranów

ul. Gen. Andersa 5, Warszawa

godzina 19.00

bilety: 12 zł ulgowy, 15 zł normalny

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji