Artykuły

Toruń. Premiera "Alicji w Krainie Czarów" u Horzycy

18 stycznia na scenie Teatru Horzycy odbędzie się trzecia premiera w tym sezonie. Zobaczymy "Alicję w Krainie Czarów" na podstawie powieści Lewisa Carrolla w reżyserii Pawła Paszty. Spektakl przeznaczony jest dla widzów od 6 roku życia.

"Ale jeśli nie jestem ta sama, to kim ja jestem? O, to jest wielka zagadka!"

Lewis Carroll, "Alicja w Krainie Czarów"

- Nasza "Alicja w Krainie Czarów" to opowieść o dorastaniu, odkrywaniu samego siebie, dojrzewaniu do zrozumienia własnych potrzeb - mówi Paweł Paszta, reżyser. -Dedykujemy ją dzieciom i dorosłym, których pragniemy zaprosić do Krainy Czarów. Jak pisał Maciej Słomczyński, jeden z tłumaczy powieści, "Alicja w krainie czarów" to "zapewne jedyny wypadek w dziejach piśmiennictwa, gdzie jeden tekst zawiera dwie zupełnie różne książki: jedną dla dzieci i drugą dla bardzo dorosłych".

Alicja się nudzi, jest upalny dzień - tak wszystko się zaczyna. Za chwilę pojawi się Biały Królik w kamizelce z zegarkiem w ręku. Spragniona przygód dziewczynka rusza za tajemniczym stworzeniem i spada w głąb ogromnej jamy. W spektaklu udajemy się w niezwykłą, pełną zaskakujących zdarzeń wędrówkę po Krainie Czarów. Napotkane przez Alicję postaci są dziwne, śmieszne i straszne, ale przede wszystkim pomagają jej poznać samą siebie.

- W naszym spektaklu Alicja jest bohaterką, która przechodzi proces dorastania. Jej droga w dorosłość pokazana jest poprzez podróż w krainę absurdalnych wydarzeń, w krainę snu, krainę podświadomości - dodaje Paweł Paszta. - Co to znaczy dorosnąć? Według mnie znaczy to "odkryć siebie samego". Dotrzeć do istoty siebie, własnych potrzeb, zrozumieć swoją osobowość, swój cel. Znaczy to więc też: nauczyć się być sobą, a nie - dopasowywać do innych. Znaczy to również osiągnąć swoją pełnię wolności.

Nad choreografią czuwa Natalia Iwaniec, tancerka i jedna z kilku certyfikowanych nauczycielek Gaga w Polsce. Jest m.in. autorką choreografii do spektaklu "Wielkie niebo. Od wschodu do zachodu", który otworzył 24. Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Kontakt".

Scenografię oraz kostiumy stworzyła Ewelina Brudnicka. Te ostatnie zostały wykonane z ręcznie malowanego, naturalnego płótna. Z kolei za muzykę odpowiada Tomasz Opałka. Oboje pracowali w Horzycy przy "Hamlecie" oraz "Napisie" - oba spektakle wyreżyserował Paweł Paszta.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji