Artykuły

Wałbrzych. Podsumowanie roku 2019 w Teatrze Szaniawskiego

Siedem premier, obchody 55-lecia Teatru, działania edukacyjne oraz teatralne wyjazdy to niektóre wydarzenia minionego roku.

Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu na posiedzeniu Rady Programowej podsumował działania roku 2019.

Zeszły rok był dla teatru dynamiczny, przyniósł wiele sukcesów i powodów do radości. Przez cały 2019 rok trwały przygotowania do obchodów 55-lecia sceny przy placu Teatralnym w Wałbrzychu, które zwieńczyła premiera "WESELA" (na zdjęciu) w reż. Wojtka Klemma i uroczysta gala jubileuszowa.

Szaniawski w 2019 zrealizował 7 premier: sceniczną premierę spektaklu dormanowskiego "DZIKI" Klaudii Hartung-Wójciak z zespołem w reż. Klaudii Hartung-Wójciak, "BABA-DZIWO" Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej w reż. Dominiki Knapik, "TERAZ KAŻDY Z WAS JEST RZECZPOSPOLITĄ" pilgrima/majewskiego w reż. Macieja Podstawnego - w koprodukcji z Wrocławskim Teatrem Współczesnym, "CZEGO NIE WIDAĆ" Michaela Frayna w reż. Pawła Świątka, "GRETA I OSTATNI WIELORYB" Karola Kalinowskiego, Doroty Kowalkowskiej, Macieja Podstawnego w reż. Macieja Podstawnego - w ramach 4. Edycji Konkursu im J. Dormana, "WESELE" Stanisława Wyspiańskiego w reż. Wojtka Klemma, "108 KOSTEK CUKRU" Zuzanny Bojdy na podstawie pamiętnika powstańczego Ireny Sierakowskiej w reż. Agaty Puszcz.

Z okazji uroczystych obchodów 55-lecia działalności Teatr zorganizował GALĘ JUBILEUSZOWĄ, w ramach której zaprezentowano autorski film "Szaniawski 1964-2019 albo impresje z krótkiego miesiąca" w reżyserii Jakuba Zubrzyckiego, ze zdjęciami Adama Lipińskiego. Uroczyście odsłonięto nową kurtynę. Miał miejsce wernisaż wystawy, której kuratorami są Jolanta Kowalska - dziennikarka, krytyczka teatralna oraz Grzegorz Layer - architekt. Wystawa "2019-1964 = 55 lat Szaniawskiego" złożona jest z archiwalnych zdjęć, fotogramów, najciekawszych plastycznie plakatów, artefaktów, projektów scenografii. Przedstawiono specjalną publikację - katalog jubileuszowy "55-lecie Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu", pełen tekstów badaczy teatru, oddanych Widzów oraz pracowników Teatru, zebranych pod redakcją Tomasza Jękota. Zostały przyznane nagrody i wyróżnienia dla pracowników.

Szaniawski kontynuował swoje działania okołoteatralne - odbyło się w sumie 7 czytań performatywnych, w tym 5 w ramach projektu CZYTANIA PRZED PREMIERĄ, czytanie farsy "CZEGO NIE WIDAĆ" na Międzynarodowy Dzień Teatru oraz czytanie "WESELA" na Dni Młodego Teatru.

Wałbrzyskie spektakle można było oglądać na 14 POKAZACH POZA SIEDZIBĄ w: Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Łodzi, Lublinie, Toruniu i Jeleniej Górze. W sumie gościliśmy na 10 festiwalach w Polsce: 3. Festiwalu Scenografii i Kostiumów SCENA W BUDOWIE w Lublinie, 25. Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi, 39. Warszawskich Spotkaniach Teatralnych, 11. Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Awangardowych PESTKA w Jeleniej Górze, 9. Międzynarodowym Festiwalu TEATRALNA KARUZELA w Łodzi, 22. Biennale SZTUKA DLA DZIECKA w Poznaniu, 24. Festiwalu Debiutantów PIERWSZY KONTAKT w Toruniu, 3. Festiwalu MAŁA BOSKA KOMEDIA w Krakowie, 23. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym KORCZAK 2019, 12. Międzynarodowym Festiwalu BOSKA KOMEDIA w Krakowie. Przywieźliśmy mnóstwo nagród i wyróżnień: spektakl "DZIKI" znalazł się w ścisłym finale 25. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej 2019; dostaliśmy EMOCJĘ Radia Wrocław Kultura dla Najlepszego Spektaklu za "TERAZ KAŻDY Z WAS JEST RZECZPOSPOLITĄ"; "DZIKI" otrzymał GRAND PRIX na 23. Międzynarodowym Festiwalu KORCZAK 2019 w Warszawie; w sumie nasi artyści zgarnęli aż 7 nagród indywidualnych i wyróżnień za spektakle "ŁAUMA, CZYLI CZAROWNICA", "BABA-DZIWO" i "DZIKI".

2019 rok mijał pod znakiem nowości teatralnych - zorganizowaliśmy 1. Festiwal Muzyki w Teatrze REZONANS / 17. Wałbrzyskie Spotkania Teatralne, w ramach którego zostało pokazanych 5 spektakli konkursowych (z Krakowa, Poznania, Opola, Legnicy, Wałbrzycha), pokaz spektaklu na Zamku Książ, 6 koncertów, 7 rozmów z artystami. Wszystko w ramach przełomowego Festiwalu poświęconego WYŁĄCZNIE kompozytorom i twórcom muzyki dla teatru. W ramach konkursu profesjonalne jury w składzie: Anna Róża Burzyńska, Joanna Krakowska i Adam Suprynowicz i Tomasz Jękot (sekretarz) większością głosów przyznało nagrodę Grand Prix w wysokości 12 tysięcy złotych Karolowi Nepelskiemu, twórcy muzyki do spektaklu BENIOWSKI BALLADA BEZ BOHATERA z Teatru Nowego w Poznaniu. Statuetka Festiwalu REZONANS trafiła do Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego z Poznania.

Szaniawski kontynuował swoje poszukiwania na polu edukacji teatralnej wprowadzając przełomowe działanie OBSERWATORIUM. Otwarty Uniwersytet Teatru. Realizował także cykliczne przedsięwzięcia edukacyjne: Ferie w Teatrze, TLeN3 (Teatralne Lekcje Nieobowiązkowe), SZORT - Szkoła Otwartych Rezydencji Teatralnych, 16. Dni Młodego Teatru. Przy teatrze działały 3 teatralne grupy warsztatowe dla młodzieży i dorosłych: Trzeci Teatr, P1erwsza Zasada, Niedorośli 30+.

W ramach działań na rzecz środowiska i chcąc zwrócić uwagę na problemy nie tylko globalnej ekologii otworzyliśmy Pasiekę teatralną - ULE SZANIAWSKIEGO.

Dzięki zaangażowaniu wszystkich pracowników Teatru, artystów i naszych gości odbyły się w sumie 303 widowiska, w tym: 177 spektakli własnych zagranych w siedzibie, 126 wydarzeń - projekty edu i około-teatralne, spektakle gości Szaniawskiego, festiwale, wyjazdy. Udało nam się osiągnąć rekordową liczbę 18 817 widzów ogółem na wszystkich widowiskach, czyli 11 906 widzów na własnych spektaklach w siedzibie, co daje nam sukces w postaci 82% frekwencji na wszystkich wydarzeniach i spektaklach.

W 2020 rok Teatr Szaniawskiego wkracza z werwą, ale i z olbrzymim doświadczeniem (jak na 55-latka przystało). Zamierzamy dalej poszerzać granice teatralne, sięgać poza utarte szlaki i rozwijać się w dziedzinach edukacji i działań około-teatralnych. Chcemy realizować spektakle ważne i potrzebne, nie zapominając przy tym o udziale naszych widzów.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji