Artykuły

Poznań. "Jephtha" Händla w Teatrze Wielkim

21 marca Teatr Wielki w Poznaniu zaprasza na "Jephthę" Georga Friedricha Händla. Kierownictwo muzyczne nad oratorium tego wybitnego kompozytora objął Paul Esswood, ceniony kontratenor i dyrygent, zakochany w baroku.

Poznańska publiczność zna go ze znakomicie przyjętej opery "Juliusz Cezar w Egipcie", po której entuzjazm widowni podobny był temu, który znamy z koncertów rockowych... a może ba-rockowych?

Delektując się kunsztem wokalnym znakomitych solistów, zaproszonych do wykonania dzieła Händla, poświęćmy też parę chwil orkiestrze poznańskiej opery. To niezwykłe, z jaką precyzją i wyczuciem potrafi oddać niuanse barokowej partytury, a jest to przecież zespół na co dzień wykonujący inny rodzaj muzyki.

Ten utwór jest obecnie rzadko wykonywany, tym bardziej warto go usłyszeć na żywo. "Jephtha" to jedno z ostatnich dzieł kompozytora, przedstawiające historię biblijnego sędziego Jeftego, który złożył obietnicę Bogu - jeżeli wróci zwycięski z bitwy, złoży w ofierze pierwszą istotę, która wyjdzie mu na powitanie. Ku jego rozpaczy okazuje się nią Iphis, ukochana córka.

Paul Esswood

Jeden z czołowych kontratenorów na świecie. Od kilku lat, wykorzystując swe ogromne doświadczenie w wykonywaniu muzyki baroku, zajmuje się także dyrygenturą. Występował zarówno na najważniejszych scenach amerykańskich, jak i europejskich, współpracował m.in. na stanowisku pierwszego kontratenora z Teatro alla Scalla. Brał także udział w wielu znaczących festiwalach, choćby w Salzburgu, Grazu, Aix-en-Provence. Jego repertuar jest niezwykle obszerny: od najważniejszych dzieł Händla, Mozarta, Haydna, przez Schumanna i Schuberta po utwory współczesnych kompozytorów. Philip Glass z myślą o nim napisał "Akhnaten", a Krzysztof Penderecki powierzył mu partię Śmierci w "Raju utraconym".

Paul Esswood ma w swoim dorobku przeszło 150 nagrań, wśród nich opery Monteverdiego, dzieła J.S. Bacha, m. in. nagranie wszystkich kantat pod kierownictwem muzycznym Nicolausa Harnoncourta i Gustava Leonhardta dla wytwórni Teldec.

Esswood jest profesorem Royal Academy of Music, gdzie prowadzi zajęcia z interpretacji wokalnej utworów barokowych. Prowadzi także kursy mistrzowskie dla młodych śpiewaków na różnych uczelniach muzycznych. Za swoją działalność w upowszechnianiu muzyki baroku został uhonorowany w 1992 roku nagrodą Händel-Preis.

Na festiwalu w Chichester (Wielka Brytania) prowadził opery Henry'ego Purcella "The Fairy Queen" oraz "Król Artur". W Krakowie wraz z Capella Cracoviensis wykonał "Izrael w Egipcie" Händla. Prowadził także na Varazdin Baroque Evenings Festival w Chorwacji światową premierę opery "Pompeo Magno" Cavalliego, która to realizacja została uhonorowana Nagrodą im. Ivana Lukačica.

Do Poznania Esswood przyjeżdża po raz trzeci. W 2016 roku objął kierownictwo muzyczne nad "Dydoną i Eneaszem" Purcella w reżyserii Daniela Stachuły, a dwa lata później poprowadził koncertowe wykonanie "Juliusza Cezara w Egipcie" Händla.

***

kierownictwo muzyczne Paul Esswood

kierownictwo chóru Mariusz Otto

Jephtha James Oxley

Iphis Małgorzata Olejniczak-Worobiej

Storge Ewelina Rakoca-Larcher

Zebul Jarosław Kitala

Hamor Rafał Tomkiewicz

Angel Lucyna Białas

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji