Artykuły

Gdańsk. Rusza plebiscyt "Pomorskie Sztormy"

Kto zostanie sportowcem roku? Która inwestycja jest najlepsza? Jakie wydarzenie kulturalne wzbudziło największe emocje? Który projekt z wykorzystaniem funduszy unijnych jest najciekawszy? O tym zadecydujecie Wy.

Naukowcy nie mają wątpliwości: Bałtyk jak kania dżdżu potrzebuje silnego sztormu, który spowoduje napływ słonej, dobrze natlenionej wody z Morza Północnego. Ostatni taki ożywczy zastrzyk miał miejsce pięć lat temu. Na szczęście pomorscy sportowcy, artyści i przedsiębiorcy są bardziej regularni. Swoimi sukcesami - pucharami, premierami, inwestycjami - w każdym roku powodują ożywczy ferment. O ich sukcesach dyskutuje się na Pomorzu, w kraju, a często także na świecie. Dlatego kapituły wyłaniające nominowanych w poszczególnych kategoriach zawsze mają pełne ręce roboty. Podobnie jest w tym roku.

Pomorskie Sztormy to plebiscyt "Gazety Wyborczej Trójmiasto" i Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego. Tegoroczna edycja jest jubileuszowa - tajemniczy dżentelmen, niewzruszony napierającym wiatrem, którego w formie statuetki uwieczniła rzeźbiarka Grażyna Tomaszewska-Sobko, obchodzi 15. urodziny.

"Sztorm" narodził się jako nagroda w dziedzinie kultury. W kolejnych latach idea ewoluowała, wypływając na coraz szersze wody. Dziś, oprócz artystów, prestiżowe trofea mogą zdobyć także sportowcy, przedstawiciele świata biznesu i autorzy najlepszych projektów z wykorzystaniem środków unijnych. Honorujemy wielkie inwestycje infrastrukturalne oraz te z pozoru mniej efektowne, trudniej dostrzegalne, bo inwestujące w człowieka i jego kompetencje.

- Każdego roku jestem świadkiem wielkiej radości na scenie, kiedy zwycięzcy odbierają swoje statuetki. Podziwiam zarówno wygranych, jak i nominowanych do "Sztormów", ponieważ już sama nominacja jest powodem do dumy. To również okazja dla mieszkańców Pomorza, by mogli nagrodzić te inicjatywy, które najbardziej przypadły im do gustu. Dlatego ponawiam coroczną prośbę i zachęcam wszystkich do udziału w głosowaniu - mówi marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

11 kategorii

Formuła plebiscytu i podział na kategorie nie zmienia się od lat. Przyznajemy 11 statuetek w czterech kategoriach: w Biznesie będzie to Inwestycja Roku, Firma Roku i Młoda Firma Roku; w Kulturze - Wydarzenie Roku, Człowiek Roku i Odkrycie Roku; w Sporcie - Sportowiec Roku, Drużyna Roku i Odkrycie Roku. Czwarta kategoria to Pomorskie EUROinspiracje, w której honorujemy projekty współfinansowane z funduszy unijnych - oddzielnie w zakresie infrastruktury, oddzielnie w dziedzinie kapitału ludzkiego.

W każdej kategorii obradowały już kapituły złożone z dziennikarzy "Wyborczej", przedstawicieli urzędu marszałkowskiego oraz niezależnych ekspertów. W ten sposób wyłoniono wszystkich nominowanych. Te same kapituły wybiorą też laureatów w kategoriach: Firma Roku i Młoda Firma Roku, Człowiek Roku i kulturalne Odkrycie Roku oraz Drużyna Roku i sportowe Odkrycie Roku.

Natomiast Czytelnicy wskażą zwycięzców w pięciu kategoriach: Inwestycja Roku, Sportowiec Roku, Wydarzenie Roku w kulturze i obie pomorskie EUROinspiracje.

Nominowanych prezentujemy poniżej. Pozostałe kategorie (te, w których laureatów wskazują kapituły) będziemy sukcesywnie odkrywać w przyszłym tygodniu, w codziennych publikacjach na naszych łamach.

Reni Jusis na gali

Głosowanie potrwa do piątku 13 marca. Tego dnia opublikujemy ostatni kupon do głosowania drogą pocztową (liczy się data wysłania kuponu na adres naszej redakcji). Także tego dnia, punktualnie o 23.59, zamkniemy możliwość głosowania internetowego przez panel na stronie www.pomorskiesztormy.pl.

Forma głosowania się nie zmienia. Prosimy Państwa o wskazanie maksymalnie trzech faworytów w każdej kategorii.

Laureatów "Pomorskich Sztormów" poznamy 24 marca podczas uroczystej gali w Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Gwiazdą wieczoru będzie Reni Jusis, która przygotowuje wyjątkowe, akustyczne aranżacje swoich największych przebojów.

Już dziś zapraszamy do obejrzenia transmisji z gali i koncertu, którą przeprowadzimy na stronie www.trojmiasto.wyborcza.pl i na naszym profilu facebookowym. Początek relacji na żywo 24 marca o godz. 19.05.

"Pomorskie Sztormy", które organizujemy już po raz 15., to plebiscyt wyjątkowy, bo łączy w sobie największe osiągnięcia i najwybitniejsze postaci ze świata pomorskiego biznesu, kultury i sportu. Nominacje to forma podziękowania dla tych wszystkich osób czy instytucji, które przyczyniają się do rozkwitu i rozwoju naszego regionu. Ja również gorąco namawiam państwa do oddania głosów na swoich faworytów spośród naszych znakomitych nominowanych - podkreśla Grzegorz Kubicki, redaktor naczelny "Gazety Wyborczej Trójmiasto".

Kultura: Wydarzenie Roku

Biały Spichlerz w Słupsku. Adaptowany na potrzeby wystawiennicze stary spichlerz po drugiej stronie rzeki Słupi jest nowym domem największej na świecie kolekcji prac Witkacego, która znajduje się w zbiorach słupskiego Muzeum Pomorza Środkowego.

"Cisza przed burzą. Lato 1939 roku w Sopocie". Historyczna wystawa w Muzeum Sopotu pokazująca ostatnie lato przed wybuchem II wojny światowej w nadbałtyckim kurorcie. Kuratorką wystawy była Jagoda Załęska-Kaczko.

"Fedra" w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego w Teatrze Wybrzeże w Sopocie. Przeniesiona na sopocką scenę klasyka francuskiego dramatu oparta na motywach z mitologii greckiej. Na scenie w głównych rolach wystąpili Katarzyna Figura, Marek Tynda, Jakub Nosiadek i Katarzyna Dałek.

"Kupiec wenecki" w reżyserii Szymona Kaczmarka w Nowym Teatrze w Słupsku. Uwspółcześniona wersja komediodramatu Williama Szekspira o ludzkiej chciwości i dziwnych układach, która w słupskiej interpretacji nabiera nowego znaczenia. Spektakl nagrodzono Złotym Yorickiem na Festiwalu Szekspirowskim w 2019 r.

Narracje na Siedlcach. 11. edycja Narracji opowiedziała o dzielnicy z perspektywy lokalnych mieszkańców i ich historii. Duet kuratorski Sylwia Szymaniak i Sarmen Beglarian oraz zaproszeni przez nich artyści stworzyli prawdziwie nową narrację o jednej z centralnych gdańskich dzielnic.

"NOMUS. Kolekcja w budowie". O kolekcji Nowego Muzeum Sztuki zrobiło się głośno za sprawą zakupionego do niej "Rydwanu" Joanny Rajkowskiej. W Zielonej Bramie można było oglądać prace nabyte do nowo powstającego muzeum. A są tam dzieła m.in. Doroty Nieznalskiej, Zuzanny Jabłońskiej, Julity Wójcik i Michała Szlagi. Kuratorkami wystawy były Aneta Szyłak i Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka.

Strefa kulturalno-społeczna z okazji rocznicy Czerwca '89. Instytucje kultury i organizacje samorządowe współpracowały ze sobą, przedstawiając spójny program działań angażujących różne grupy wiekowe. Były to koncerty, warsztaty, spotkania wokół historii i sztuki.

"Śmierć komiwojażera" [na zdjęciu] w reżyserii Radosława Stępnia w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Młody reżyser zmierzył się z klasycznym dramatem Artura Millera o społeczno-emocjonalnym wymiarze. Na scenie w głównych rolach wystąpili Mirosław Baka, Piotr Biedroń, Piotr Chys i Anna Kociarz.

Wystawa "Barbara Hoff. Polskie Projekty Polscy Projektanci" w Muzeum Miasta Gdyni. Pierwsza monograficzna wystawa poświęcona projektom Barbary Hoff, twórczyni marki Hoffland. Wystawa trwała siedem miesięcy i była pierwszą w ramach cyklu "Polskie Projekty Polscy Projektanci" poświęconą kobiecie. Kuratorką była Weronika Szerle.

Wystawa "Pałac sztuki. Młode malarstwo polskie" w Pałacu Opatów. Wystawa prezentująca najmłodsze polskie malarstwo stworzone po 2001 r. Na ekspozycji w Oddziale Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku można było oglądać 153 prace stworzone przez 109 twórców. Kuratorem wystawy był Wojciech Zmorzyński.

(...)

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji