Artykuły

Łódź. Muzea, teatry i domy kultury przygotowały ofertę online

Nieczynne z powodu zagrożenia koronawirusem łódzkie instytucje kulturalne - muzea, teatry, domy kultury - przygotowały ofertę online. Bez wychodzenia z domu będzie można m.in. zwiedzić nową wystawę w Muzeum Tradycji Niepodległościowej i obejrzeć spektakle Teatru Nowego.

- Od spektakli teatralnych poprzez webinary, ofertę dla uczniów i interaktywne spotkania w internecie - artyści i ludzie kultury mimo bardzo trudnej sytuacji, w jakiej się znaleźli, są z łodzianami. Kanał youtube Kocham Łódź czy konta facebookowe Miasta Łódź i profile miejskich instytucji kultury to te miejsca, gdzie będzie można na bieżąco skorzystać z różnych propozycji ciekawego spędzenia czasu. Mam nadzieję, że wkrótce uda nam się uruchomić płatny kanał, abyśmy mogli w tej sposób wspierać ludzi kultury. Zachęcam do oglądania i komentowania tego, co najlepsze w łódzkiej kulturze - podkreślił na konferencji w niedzielę dyrektor Wydziału Kultury w łódzkim magistracie Jacek Grudzień.

Na oficjalnym kanale youtube łódzkiego magistratu - Kocham Łódź - codziennie o godz. 18 będą pojawiać się nowe m.in. spektakle teatralne, słuchowiska radiowe, zapowiedzi wydarzeń realizowanych online przez biblioteki, domy kultury i inne instytucje. Harmonogram stworzony na pierwszy tydzień działalności online można uzyskać także na profilu facebookowym Łódzkiego Centrum Wydarzeń.

Już w poniedziałek o godz. 14.00 Muzeum Tradycji Niepodległościowych zaplanowało zdalne zwiedzanie pierwszego fragmentu najnowszej wystawy stałej w Oddziale Martyrologii Radogoszcz "Zabrał ich ogień". Z kolei wieczorem będzie można obejrzeć spektakl "Fantazja polska" w reżyserii Macieja Wojtyszki, zrealizowany w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka. We wtorek o godz. 16 Centrum Dialogu im. Marka Edelmana udostępni koncert muzyki Dawida Bajgerlmana w wykonaniu Tubis Trio, a wieczorem Teatr Powszechny - Polskie Centrum Komedii zaprosi na komediopisanie online z udziałem internautów. W sieci - przy udziale kuratorów - będzie można również obejrzeć wystawę prac plakacisty Michała Batorego.

- W niedzielę w Teatrze Nowym miał się odbyć kolejny Krakowski Salon Poezji - nasz absolutny hit, realizowany wspólnie z Anną Dymną. Do tej pory powstało kilkadziesiąt Salonów i w związku z obecną sytuacją będziemy udostępniać ich zapis na naszej stronie w internecie. Według badań "Praktyki kulturalne Polaków" główną przeszkodą uczestnictwa w kulturze, podawaną przez ankietowanych, jest brak czasu. Teraz mamy więcej czasu na konsumowanie kultury. Będziemy zatem proponować odbiorcom w domach zapoznanie się z ambitniejszymi produkcjami kulturalnymi i sięganie po rzeczy, na które wcześniej nie mieli czasu - zaznaczył dyrektor Teatru Nowego Krzysztof Dudek.

Rozrywkę interaktywną chce zaproponować widzom działająca w Teatrze Nowym grupa IMPRO Atak!, która pracuje metodą Keitha Johnstone'a. Podczas improwizowanych spektakli publiczność podpowiada aktorom, np. gdzie aktualnie się znajdują, kim są, co mają zrobić.

- Widzowie są współtwórcami naszych spektakli. Postanowiliśmy zaprezentować IMPRO w internecie, z udziałem publiczności - tak jak to się odbywa na scenie. Nasz spektakl na żywo będzie transmitowany w internecie wraz z czatem online, na którym widzowie będą dawali nam sugestie co do przebiegu spektaklu - wyjaśnił aktor Teatru Nowego Konrad Michalak.

Aktorzy liczą, że ten rodzaj rozrywki może idealnie sprawdzić się w internecie i że pierwszą interaktywną produkcję uda się zrealizować w już w przyszłym tygodniu. Mają pomysł, by spotykać się w swoim ścisłym gronie i improwizować "na kanapie", albo - metodą wypróbowaną przez performerów amerykańskich - aby każdy aktor nadawał obraz na żywo przez kamerę internetową ze swojego domu; widzowie zaś będą oglądać teatr improwizowany na podzielonym na części ekranie.

Działalność online podejmują też mniejsze placówki, np. Widzewskie Domy Kultury opublikowały materiały z wykładów o historii sztuki i historii teatru w Łodzi, które trzeba było odwołać. W sieci umieszczono też ćwiczenia dla uczestników lektoratów językowych, zajęć z wokalistyki oraz nauki gry na instrumentach, a także filmy ze spotkań z pisarzami, realizowane w ramach projektu "Mały Książkomaniak".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji