Artykuły

Kraków. Spektakle, koncerty i wystawy online

Spektakle teatrów Ludowego, Nowego Proxima dostępne online, fragment nadchodzącej premiery "Słowaka" bez wychodzenia z domu, retransmisja koncertu festiwalu Misteria Paschalia, wirtualna wycieczka po Wawelu czy MOCAK-u. W obliczu zagrożenia koronawirusem krakowska kultura przenosi się do internetu.

Tak źle w kulturze jeszcze nie było. Z powodu narodowej kwarantanny cierpią zarówno jej twórcy, jak i odbiorcy. By w czasie kryzysu i paniki choć trochę zmniejszyć wymuszony koronawirusem dystans i utrzymać - dosłownie i w przenośni - kulturę w formie, działalność polskich instytucji kulturalnych, artystów i muzyków masowo przenosi się do internetu. Teatry udostępniają w sieci ostatnie spektakle, zespoły transmitują kameralne koncerty, muzea i galerie zapraszają na wirtualne spacery po swoich wnętrzach.

"Słowak" w komórce

Wiosna w Krakowie, stolicy polskiej kultury, miała być sezonem teatralnych premier. Teatr Słowackiego na 27 marca, Międzynarodowy Dzień Teatru, przygotowywał "Ludwiczka", sztukę opartą na życiu Ludwiga van Beethovena, Teatr Odwrócony jeszcze przed tygodniem zapraszał na "Nienasycenie" Witkacego, a Teatr Barakah był o krok od premiery "Innych ludzi" Doroty Masłowskiej. Dziś wiadomo, że żadna z nich nie odbędzie się w terminie. Przynajmniej na żywo. Dyrekcja Teatru Słowackiego zadecydowała bowiem, że fragment "Ludwiczka" w reżyserii Daniela Malchara i Rafała Szumskiego zostanie pokazany online dokładnie w dniu planowanej premiery. I to nie jedyny akcent obecności teatru w sieci.

- Dla Teatru Słowackiego to trudny czas, zwłaszcza że sytuacja kwarantanny może w przyszłości się powtórzyć. Dlatego teatr przypomina o sobie w mediach społecznościowych hasztagiem #teatrwczasachzarazy - nasi aktorzy nagrywają w domach filmy, wypowiadając kwestie dramatyczne ze sztuk, w których aktualnie graliby na scenie. Nie poddajemy się, chcemy nadal, mimo niesprzyjającego czasu robić to, co do nas należy - tworzyć sztukę teatralną. Dajemy jednak dobry przykład i zostajemy w domu - podkreśla Krzysztof Głuchowski, dyrektor Teatru Słowackiego.

Artyści Słowaka chcą też nagrać "przedstawienie komórkowe", bo, jak twierdzą, wszyscy "siedzą teraz w komórkach". - Spektakl powstanie w warunkach kwarantanny domowej. Aktorzy będą się nawzajem widzieć i wspólnie, online, tworzyć przedstawienie - mówi Marta Pawlik z Teatru Słowackiego.

Więcej informacji na stronie teatrwkrakowie.pl oraz na Facebooku i Instagramie.

Nowy Proxima: Do "zobaczenia" o godz. 19:15!

Wybrane spektakle udostępni na swojej stronie także Teatr Nowy Proxima. Do sieci trafi m.in. nagranie premiery legendarnego "Lubiewa" w reżyserii Piotra Siekluckiego, w którym jedną z głównych ról zagrał śp. Edward Kalisz.

- Spektakl pojawi się na naszym profilu 20 marca (piątek) o godz. 19.15, czyli dokładnie w czasie, w którym byłby grany na żywo - mówi Piotr Sieklucki, dyrektor Teatru Nowego Proxima. Potem "Lubiewo" zniknie i ustąpi miejsca innym tytułom.

Teatr, który polubił się ostatnio z widownią dziecięcą, ma też coś dla młodszych widzów uziemionych w domach? W repertuarze online niebawem "Akademia Pana Kleksa" (22 marca, godz. 11), "Było sobie życie" i "Król Maciuś Pierwszy".

- Drogie dzieci, oglądajcie nas uważnie - po czasie emisji ogłosimy dla was konkurs, w którym do wygrania będzie wycieczka do Energylandii - zapowiada dyrektor.

Teatr wprowadzi też wygodne rozwiązanie finansowe. - Widzowie będą mogli zapłacić po spektaklu tyle, ile chcą. Cały dochód z biletów online zostanie przekazany bezetatowym aktorom i obsłudze technicznej teatru - oświadcza dyrektor.

Szczegóły na stronie teatrnowy.com.pl oraz na Facebooku i Instagramie.

Teatr Barakah Online

Teatr Barakah planował na Międzynarodowy Dzień Teatru premierę "Innych ludzi" Doroty Masłowskiej. Ale twórcy, dając przykład odpowiedzialności za siebie i widzów, zostaną w domach. Spektakl przełożono na październik, co nie oznacza, że Barakah zamknął się na publiczność. Przeciwnie, jako Teatr Barakah Online, przenosi swoją działalność do sieci.

20 marca (piątek) o godz. 21 zaprasza na internetowe wydanie Chochli Literackiej, a 1 kwietnia na Folk Session z przytupem. Ponadto, w sieci są już dostępne dwa spektakle: "Jednoręki ze Spokane" oraz "Noc Waniliowych Myszy odc. 10 - Elementarz polskiego patrioty".

Repertuar na stronie teatrbarakah.com oraz na Facebooku i Instagramie.

Złap Groteskę w sieci

Bez wychodzenia z domu można zajrzeć za kulisy Teatru Groteska. Akcja "Złap Groteskę w sieci" trwa już od tygodnia. W jego ramach codzienne udostępniane są na stronie teatru piosenki z "groteskowych" przedstawień. 20 marca do sieci trafi spektakl "Brzydkie kaczątko", który aktorzy zarejestrowali specjalnie dla najmłodszych bez udziału publiczności.

Więcej na stronie groteska.pl oraz na Facebooku i Instagramie.

Ludowy na smutki

Teatr Ludowy na sobotę 21 marca zaprasza na muzyczny spektakl "Zahipnotyzuj mnie" [na zdjęciu] w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej. Oczywiście online. "Dajcie się zahipnotyzować muzyce Zygmunta Koniecznego, jednego z najwybitniejszych kompozytorów piosenek i muzyki teatralnej i filmowej i uwieść tekstom takich znakomitych poetów jak Julian Tuwim, Krzysztof Kamil Baczyński, Miron Białoszewski, Czesław Miłosz, Maria Jasnorzewska-Pawlikowska, Wiesław Dymny, Agnieszka Osiecka... To będzie prawdziwa teatralna i muzyczna uczta, którą otwieramy podwoje naszego internetowego teatru - zachęca Ludowy.

Pierwszy spektakl - 21 marca o godz. 19. Kolejny będzie można zobaczyć 25 marca o tej samej godzinie. Aktywne linki w godz.19-23: ludowy.pl

#zostańwdomu razem z MOCAK

Jak z koronawirusem radzą sobie krakowskie muzea? Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK apeluje #zostańwdomu i zaprasza do wirtualnych odwiedzin archiwalnych wystaw, tj. m.in. "Historia w sztuce", "Akcjonizm wiedeński", "Sport w sztuce" czy "Kolaż z łasiczką", czytania bezpłatnych artykułów z archiwalnych numerów "MOCAK Forum", słuchania wykładów przygotowanych przez pracowników muzeów i dostępnych na YouTubie oraz pobrania zadań edukacyjnych i zeszytów "Twórczej Kolekcji". Szczegóły na stronie mocak.pl oraz na Facebooku i Instagramie.

Wirtualne zwiedzanie MNK

Dyrekcja Muzeum Narodowego w Krakowie podkreśla: - Zamknęliśmy nasze oddziały, ale nie zamykamy dostępu do sztuki! Zapraszamy do eksplorowania naszych zbiorów online, zwiedzania oddziałów wirtualnie, śledzenia mediów społecznościowych.

Obrazy, grafiki, rysunki, fotografie, rzemiosło artystyczne i ponad 130 tysięcy innych dzieł z kolekcji MNK, można oglądać na stronie zbiory.mnk.pl. Bogatą kolekcję muzykaliów, kartografii, starych druków, czasopism czy rękopisów ze zbioru Biblioteki MNK i Biblioteki Książąt Czartoryskich znajdziemy na stronie cyfrowe.mnk.pl/dlibra.

Wirtualny spacer po oddziałach MNK? Bez opuszczania domu można odwiedzić Gmach Główny, Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego z Pawilonem Józefa Czapskiego, Pałac Biskupa Erazma Ciołka, Dom Jana Matejki oraz Muzeum Karola Szymanowskiego w Willi "Atma". MNK zachęca też do śledzenia profilu muzeum na Facebooku, Instagramie i Twitterze.

Wawel przez dziurkę od klucza

Zamek Królewski na Wawelu w czasie kwarantanny można zwiedzać #przezdziurkęodklucza. To cykl krótkich wykładów muzealnych dostępnych online.

- W czasie zamknięcia naszych ekspozycji w krótkich filmikach pokazujemy, co dzieje się w muzeum i jakie prace trwają w wawelskich ogrodach, do tego razem z nami przejdziecie przez zamknięte komnaty zamku. W ten sposób Wawel pozostanie dla Was otwarty - zachęcają pracownicy Zamku Królewskiego na Wawelu.

Szczegóły na stronie wawel.krakow.pl oraz na profilach społecznościowych zamku.

W oczekiwaniu na "Primaverę"

Misteria Paschalia to jeden z tych krakowskich festiwali, którym koronawirus całkowicie pokrzyżował plany. Coroczne święto muzyki dawnej odwołano i w tym roku się nie odbędzie. Krakowskie Biuro Festiwalowe, które organizuje festiwal, nie podda się jednak bez walki. Retransmisja koncertu "Primavera" w wykonaniu Quartetto Nero, który przed rokiem odbył się w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius, jutro (sobota) o godz. 20.30.

- Tym razem nie spotkamy się w żadnym z krakowskich kościołów, ale i tak wspólnie będziemy radować się świętem muzyki dawnej. W jaki sposób? Przed ekranami komputerów, telefonów, tabletów i telewizorów. Oczywiście przestrzegając zasady #zostańwdomu - mówi Michał Zalewski z Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Transmisja koncertu będzie dostępna na stronie festiwalu na Facebooku - Facebook.com/MisteriaPaschalia/.

Czytanie na drugie śniadanie

Dobra literatura na drugie śniadanie? Kraków Miasto Literatury UNESCO w czasie kwarantanny zaprasza na wspólne czytanie bajek. Czytają m.in. Michał Rusinek i Joanna Olech.

- Siedzimy w domu - i nie ma na to rady. Staramy się dostrzec dobre strony tej sytuacji: mamy więcej czasu dla siebie nawzajem, łatwiej nam wygospodarować czas na czytanie. Choć życie na ulicach zwolniło, w domach praca wre. Uwagi domagają się ci, którzy nie potrafią jeszcze sami czytać, a zabiegają o nią tym bardziej, im więcej pilniejszych spraw piętrzy się nam na głowie: przecież trzeba wysłać e-mail, zamieść podłogę, zadzwonić, wstawić dzisiejsze pranie albo rozwiesić wczorajsze. A nie możemy w nieskończoność puszczać kolejnych bajek - mówi Michał Zalewski z KBF.

Gdzie znaleźć bajki? Codziennie o godz. 9:30 wystarczy wejść na profil Kraków Miasto Literatury UNESCO na Facebooku. Już 20 marca znajdziemy tam nagranie "Księgi potworów" czytanej przez Michała Rusinka oraz bajki "Pompon w rodzinie Fisiów", którą czyta jej autorka, Joanna Olech.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji