Artykuły

Kraków. Co na święta przygotowali krakowscy artyści?

Nowe odcinki serialu internetowego Teatru Słowackiego i Łaźni Nowej, wielkanocne niespodzianki od solistów Opery Krakowskiej, koncert muzyki filmowej, wideoeseje w Muzeum Narodowym. To zaledwie kilka rozrywek, które przygotowali na Wielkanoc krakowscy artyści.

Tak dziwnych Świąt Wielkanocnych jeszcze nie było. Nie dość, że nie ma tradycyjnego jarmarku świątecznego na Rynku, to jeszcze wszystkie instytucje kulturalne, zwykle żywo uczestniczące w świętowaniu Wielkanocy, są nieczynne. By nie dać o sobie zapomnieć, krakowska kultura błyskawicznie zareagowała i przeniosła się do sieci. I całe szczęście, ponieważ zamknięci w domach na święta, potrzebujemy jej bardziej niż kiedykolwiek.

Zamknięci z duchami

Wielkanocną ofertę online przygotowały krakowskie teatry, festiwale i muzea. Od ubiegłego tygodnia możemy śledzić losy bohaterów serialu internetowego "Zamknięci w teatrze" w reżyserii Jakuba Roszkowskiego [na zdjęciu], kręconego przez aktorów Teatru Słowackiego. Fabuła jest taka: dyrektor teatru (w tej roli prawdziwy dyrektor Teatru Słowackiego Krzysztof Głuchowski) zwołuje zebranie kryzysowe całego zespołu. Chwilę później rząd ogłasza całkowitą kwarantannę i zamyka teatr. Aktorzy zostają uwięzieni w budynku, każdy z nich w innym pomieszczeniu. Wbrew pozorom nie są tam sami. Znamy przecież legendy o krążących po wnętrzach teatru duchach. I czy to przypadek, że budynek "Słowaka" stoi akurat na pl. św. Ducha? - "Zamknięci w teatrze" to nasze teatralne "paranormal activity". Ale nie teatr - Teatr Słowackiego jest, istnieje i na nas czeka. To, co dzieje się w sieci, nigdy nie było i nie będzie sztuką teatralną. Serial jest naszą tęsknotą za teatrem. Bierze w nim udział cały zespół: reżyser, aktorzy, autor muzyki, montażysta, inspicjenci i ja, bo wszyscy bardzo tęsknimy - mówi Głuchowski.

Kolejny, trzeci odcinek "Zamkniętych w teatrze" w Wielką Sobotę o godz. 20 na Facebooku teatru.

"W związku z zaistniałą sytuacją"

Serialową propozycję ma też dla widzów teatr Łaźnia Nowa. "W związku z zaistniałą sytuacją" Zośki Papużanki, w reżyserii Przemysława Fika, to historia matki dwójki dzieci, której mąż utknął na drugim końcu świata.

- "Z rodziną da się być, kiedy się nie jest aż tak bardzo" - mówi bohaterka naszego nowego miniserialu literackiego. Bo życie w izolacji, w kwarantannie, z pracą zdalną, z dziećmi na głowie, z lekcjami online wcale nie jest takie łatwe. A właściwie to jest bardzo trudne. W sytuacji gdy nie ma dokąd uciec, recepty na czasy zarazy szukamy w śmiechu - opowiada reżyserka. W roli głównej: Agnieszka Przepiórska.

Ci, którzy przegapili piątkowy odcinek, kolejny obejrzą 15 kwietnia (środa) na facebookowym profilu teatru.

Wśród propozycji Łaźni również m.in. "Domowa Akademia Filmu Polskiego" Łukasza Maciejewskiego (każdy czwartek kwietnia), teatralne "Archiwum X Łaźni Nowej" (poniedziałek, godz. 10) oraz pokazy spektakli online (wtorek, godz. 20).

Zaśpiewaj "Alleluja"

O klimat wielkanocny dba od środy Opera Krakowska. "Muzyka na Wielki Tydzień" to cykl recitali nagranych przez artystów opery we własnych domach. Dla melomanów grają m.in. Paweł Wójtowicz i Swietłana Białostocka wraz z rodzinami, koncertmistrz sekcji basowej, wiolonczelista Radosław Bukała, flecista Wiesław Suruło, puzonista Arkadiusz Bała z rodziną oraz rodzina Kutników: Michał i Kristina oraz ich dzieci, Gabrysia i Piotr.

To nie koniec wielkanocnych niespodzianek od Opery Krakowskiej. Soliści postanowili nagrać też wspólnie utwór "Alleluja", najsłynniejszy chór z oratorium "Mesjasz" Georga Friedricha Händla. 14 śpiewaków nagrało osobne partie we własnych domach, wykorzystując do tego materiał udostępniony w ramach projektu BBC "Sing Hallelujah".

- Utwór powstał jako odpowiedź na potrzebę serca. Był reakcją na smutek i bezradność, a przede wszystkim na doskwierającą nam tęsknotę za przyjaciółmi, publicznością, muzyką i teatrem - komentuje Katarzyna Oleś-Blacha, która wraz z Moniką Korybalską i Krzysztofem Kozarkiem koordynowała nagrania.

Nagranie "Alleluja" pojawi się na profilu facebookowym opery oraz jej oficjalnym kanale na YouTubie w Wielką Sobotę o godz. 15. Recitale "Muzyki na Wielki Tydzień" będą się ukazywać codziennie do Poniedziałku Wielkanocnego (13 kwietnia) o godz. 18.30, czyli o stałej porze spektakli i koncertów odbywających się w operze.

Misteria Paschalia bez wychodzenia z domu

Retransmisje koncertów muzyki dawnej zaplanował na okres wielkanocny festiwal Misteria Paschalia. Impreza towarzyszy Wielkanocy od 2004 r. i uzupełnia duchowy wymiar przygotowań do świąt muzyką kompozytorów dawnych. Gościem specjalnym i dyrygentem rezydentem 17. edycji festiwalu, która z powodu koronawirusa została odwołana, miał być francuski maestro Raphaël Pichon. Program zakładał ukłon w stronę muzyki niemieckiej. - Tym razem nie spotkamy się w żadnym z krakowskich kościołów, ale i tak będziemy wspólnie radować się świętem muzyki dawnej. W jaki sposób? Przed ekranami komputerów, telefonów, tabletów i telewizorów. Oczywiście przestrzegając zasady #zostańwdomu - mówi Michał Zalewski z Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Codziennie do Poniedziałku Wielkanocnego (13 kwietnia) o godz. 20 na profilu festiwalu na Facebooku są retransmitowane koncerty z ubiegłych lat, wyprodukowane na zlecenie Mezzo TV, francuskiego kanału telewizyjnego dla melomanów. W programie także widowiska, tj. "Tristes erant apostoli" (Wielki Piątek), "Lu Cuntu de la Passiuni" (Wielka Sobota), "Samson" (Wielkanoc) oraz "Purcell & Händel: Arie i ody" (Poniedziałek Wielkanocny).

Muzyka filmowa na święta

Festiwal Muzyki Filmowej to jeden z kilku odwołanych w tym roku krakowskich festiwali. Najpiękniejsze ścieżki dźwiękowe do filmów i seriali mieliśmy usłyszeć w maju. Dzięki zaangażowaniu niezwykle utalentowanego kompozytora Aleksandra Dębicza muzyka filmowa jednak zabrzmi, i to wcześniej, bo już w Niedzielę Wielkanocną. Koncert "Cinema Chorale" z muzyką z serialu "The Crown" oraz z filmów, tj. "Shrek" czy "Tożsamość Bourne'a", autorstwa Johna Powella, Hildur Gudnadóttir i Nicholasa Britella o godz. 19 na profilu facebookowym festiwalu.

Urodziny Zespołu Pieśni i Tańca "Nowa Huta"

Nowohuckie Centrum Kultury tuż przed Wielkanocą przypomni koncert jubileuszowy z okazji 65-lecia Zespołu Pieśni i Tańca "Nowa Huta". - Wielobarwne stroje, muzyka na żywo i najpiękniejsze tańce ludowe wszystkich regionów kraju. Taki był koncert jubileuszowy zarejestrowany na naszej scenie w styczniu 2018 r. Wzięły w nim udział wszystkie grupy zespołu oraz wychowankowie - mówi Magdalena Gajoch z NCK. - To jeden z najstarszych zespołów amatorskich w Polsce. Skupia ponad 120 osób podzielonych na trzy grupy wiekowe: dziecięcą, młodzieżową i dorosłych.

Koncert o godz. 20 na profilu facebookowym NCK.

Wideoesej o Tetmajerze

Dla spragnionych sztuki świąteczną propozycję ma Muzeum Narodowe w Krakowie. "Wiosna w Internecie" to cykl wideoesejów przypominających życiorysy i twórczość artystów oraz artystek, których dzieła należą do kolekcji MNK.

- Z okazji zbliżających się świąt MNK przybliży postać Włodzimierza Tetmajera, który często w swojej twórczości poruszał motywy związane z wsią czy tradycją świąt i ich obchodami - zapowiada dyrekcja muzeum.

Kolejny wirtualny esej będzie poświęcony pracom Katsuschiki Hokusaia, japońskiego artysty, którego wystawa drzeworytów jest planowana na 2021 r.

Wideoeseje można znaleźć na profilu facebookowym MNK.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji