Artykuły

Bydgoszcz. Teatr Polski, Filharmonia, MCK i KPCK w sieci

Instytucje miejskie nie planują obniżek płac. Kulturalne życie w czasie pandemii nie umarło. Przeniosło się do innego, wirtualnego wymiaru.

Pandemia COVID-19 oraz związana z nią społeczna kwarantanna znacznie ograniczyła działalność instytucji oraz spółek należących do samorządów. Na szczęście nie wszystko zamarło, kultura rozkwita w wirtualnym świecie.

(... )

Czas pandemii sprawia, że Polacy zaczynają się bać nie tylko zakażenia korona-wirusem ale także tego, co może się stać zaraz po zakończeniu społecznej kwarantanny. Obawy dotyczą życia zawodowego - pracy i płacy.

Wydaje się, że na razie takich obaw nie powinni mieć ci bydgoszczanie, którzy pracują w jednostkach (instytucjach, spółkach, szkołach itp.) podległych samorządowi. Jak nas zapewniła Marta Stachowiak, rzeczniczka Urzędu Miasta Bydgoszczy zmian w wysokości ich wynagrodzeń nie planuje się.

Wielu samorządowych urzędników nadal pracuje.

- Poszłam odebrać list w urzędzie przy Jezuickiej - mówi pani Maria ze Śródmieścia. - Stałam w kolejce kilkanaście minut, bo do pomieszczenia mogła wejść tylko jedna osoba. Uważam jednak, że wszystko odbywało się bardzo sprawnie i bardzo bezpiecznie. Urzędnicy mieli środki ochrony osobistej a petenci maseczki na twarzach.

Nie mają wolnego również ci, którzy pracują np. niektórych instytucjach kultury.

Kultura w sieci

- Zmuszeni zostaliśmy zamknąć swe wrota - mówi Kuba Ignasiak. specjalista do spraw promocji Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy. - Ale, kultura żyje. Od wielu tygodni pracujemy nad tym, by przenieść ją do sieci, tworząc szereg działań on-line. Nazwaliśmy je Wiosną Wirtuali 2020.

Zaraz po świętach, czyli od wtorku (14 kwietnia 2020 r.) za pośrednictwem mediów społecznościowych MCK prezentować będzie kolejne wydarzenia, w tym m.in. nagrania koncertów, spektakli teatralnych i pokazów filmowych. Dostępne będą także interaktywne wydania "Bydgoskiego Informatora Kulturalnego". W czasie najbliższych 7 tygodni na Facebooku, Instagramie, Twitterze, kanale You Tube czy wreszcie za pośrednictwem internetowej strony centrum zaprezentowanych zostanie 20 wydarzeń.

W internecie można odnaleźć spektakle bydgoskiego Teatru Polskiego.

- Niebawem będziemy publikować i namawiać do czytania książek, które były inspiracją dla twórców naszych spektakli - mówi Aleksandra Rzęska, specjalista do spraw promocji Teatru Polskiego. - Jedną z nich będzie "Mur. 12 kawałków o Berlinie".

Aleksandra Rzęska przypomina, że krawcowe zatrudnione w teatrze szyły maseczki [na zdjęciu].

- Kwarantanna zaskoczyła nas w czasie przygotowań do premiery - przypomina. - Aktorzy, prawdopodobnie odpoczywają.

Instytucje kultury podległe samorządowi województwa uruchomiły internetowe specjalne portale. Filharmonia Pomorska zaprosiła melomanów na muzyczny Wielki Tydzień.

Natomiast Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy uruchomiło cykl edukacyjny. Na stronie WWW publikowane są materiały poświęcone wszystkim dziedzinom sztuki. Nie zabraknie informacji o teatrze, muzyce, literaturze i historii. Centrum będzie też udostępniać swoje wydawnictwa poświęcone literaturze, sztuce czy też historii regionu.

(...)

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji