Artykuły

Płock. Teatr Szaniawskiego czyta online

Teatr Płocki nie traci kontaktu ze swoją widownią. Za pośrednictwem mediów społecznościowych zagląda do aktorów, dyrektor Marek Mokrowiecki proponuje lekturę "Króla Maciusia Pierwszego". Teatr zachęca też dzieci do malowania postaci z ulubionych przedstawień.

Jak wyglądała uroczysta kolacja w epoce międzywojnia? Ile rodzajów sztućców używano? Czy można założyć sprawę sądową "o brak talentu"? Odpowiedzi na te pytania poznamy podczas "Zwiedzania na ekranie" przygotowanego przez Muzeum Mazowieckie. W cyklu krótkich filmów zamieszczonych na muzealnym profilu FB, kustosz Agnieszka Kaniewska-Płodeniak opowiedziała m.in. o sztuce nakrywania stołów i wyposażeniu wnętrz mieszczańskich. Grzegorz Piaskowski przedstawił ekspozycję w Spichlerzu.

Ciekawe oferty no trudny czas epidemii COVID-19 przygotowały też: Płocka Galeria Sztuki, Płocka Orkiestra Symfoniczna/ Teatr Dramatyczny [na zdjęciu], Książnica Płocka, Europejskie Centrum Artystyczne w Sannikach.

Muzeum Mazowieckie za pośrednictwem strony internetowej prowadzi projekt EduMuzeum. W wirtualnej szkole dostępne są ciekawe materiały - karty, które służą jako przewodnik po Galerii Malarstwa i Rzeźby w Kamienicy Secesyjnej. To kompendium wiedzy o sztuce, filozofii, literaturze przełomu XIX i XX wieku - świetna powtórka na przykład dla maturzystów. Dla wszystkich zainteresowanych dziejami miasta przeznaczone są karty dotyczące historii Płocka i Polski od czasów słowiańskich aż po wiek XVIII. Fakty z dziedziny archeologii, architektury, sztuki ilustrują zdjęcia i reprodukcje. EduMuzeum działa pod adresem muzeumplock.eu. Płocka Galeria Sztuki zaprosiła na wirtualną wystawę artystki Barbary Szubińskiej "Zapis współczesności. Świat na papierze". Wprawdzie nie obejrzeliśmy wszystkich prawie 100 prezentowanych na obu piętrach galerii gwaszów, akwareli i rysunków, ale kilkanaście pokazanych i omówionych prac pozwoliło poznać techniki i tematykę, która inspiruje Szubińską. "Bardzo często czerpię siły duchowe do życia, do tworzenia, z literatury, muzyki, z malarstwa innych artystów. W momentach zdarzającej się nieraz u ludzi sztuki stanów depresji to one są terapią, która zastępuje psychologów i psychiatrów. Chciałabym, by moja sztuka była dla innych tym, czym ich twórczość jest dla mnie. Nie potrafię oddzielać malarstwa od innych mediów w sztuce. Bo to one mnie inspirują. Kiedy maluję obraz, myślę na przykład, że chciałabym, aby byj tak uformowany, jak symfonia. Żeby posiadał elementy koloru, ale i dźwięk, rytm." (fragment wywiadu z książki Elżbiety Dzikowskiej "Artyści mówią. Wywiady z mistrzami malarstwa").

Z myślą o uczniach przebywających w domach, Dział Edukacji Płockiej Galerii Sztuki przygotował specjalny projekt "Galeria gościnnie". Materiały, na których będą pracować jego uczestnicy, są dostępne na stronie internetowej www. plockagaleria.pl w zakładce Edukacja. Można je drukować lub edytować w programach graficznych na komputerze albo tablecie. Są tam m.in. prace w formie szablonów i kolorowanek do samodzielnego wykonania. Galeria prezentuje także dzieła sztuki, które posiada w swoich zbiorach oraz archiwalne filmy powstałe podczas wernisaży. Aktualnie można oglądać film z otwarcia wystawy "Chińska Armia Terakotowa" z 2008 roku.

Smaki Chopina

Co jadał i pijał Fryderyk Chopin? Kulinarne ciekawostki związane z kompozytorem przybliża Europejskie Centrum Artystyczne w Sannikach. Na swoim profilu na FB zamieszcza przepisy oraz filmiki oprowadzające po pałacowych wnętrzach. Lubiane przez kompozytora piwo z pączkami sosny i chrzanem to podobno świetny lek na odporność. Dla najmłodszych przeznaczone są kolorowanki. O spacerach po wiosennym parku na razie nie ma co marzyć.

Płocka Orkiestra Symfoniczna już od kilkunastu dni zaprasza melomanów na swój profil FB na transmisje koncertów online. Zdążyliśmy m.in. poznać płockie talenty (z ubiegłorocznego występu młodych muzyków) czy usłyszeć, jak gra kwartet smyczkowy POS. Poza tym o współpracy z Płocką Orkiestrą Symfoniczną opowiedzieli m.in. Hanna Witt-Paszta oraz kontrabasista Remigiusz Asztemborski (cykl "POS od kulis"). Muzycy POS (wiolonczeliści Katarzyna Beresińska, Joanna Olczyk, Marcin Malikowski) pozdrawiają melomanów ze swoich domów. Codziennie pojawią się również ciekawe zdjęcia archiwalne z koncertów POS. W weekendy - Muzyczne Poranki dla młodych słuchaczy.

Dobre lektury

Teatr Płocki również nie traci kontaktu ze swoją widownią. Za pośrednictwem mediów społecznościowych zagląda do aktorów. Co robi podczas pandemii aktorka Magda Bogdan? Jak czas w domach umilają sobie Piotr Bała i Sylwia Krawiec? Teatralna Królewna Śnieżka spotyka się z najmłodszą widownią podczas czytania bajek. Dyrektor Marek Mokrowiecki proponuje lekturę "Króla Maciusia Pierwszego" (nagranie Młodzieżowego Domu Kultury), a Dorota Cempura na filmiku POKiS-u recytuje wiersz "Literki" Władysława Broniewskiego. Próbkę muzycznego talentu w postaci jazzowej kompozycji na czasy izolacji daje Marek Walczak. Konsultantka programowa Monika Mioduszewska-Olszewska pokazuje swoje domowe biuro. Teatr zachęca dzieci do malowania postaci z ulubionych przedstawień. A dorosłych - do czytania artykułów z czasopisma Aktualności Teatru Płockiego.

W Wielkim Tygodniu na swoim kanale You Tube teatr udostępnił wystawione w płockiej bazylice katedralnej misterium "Mundi Conditor, luminis Auctor, syderum Fabricator..." - dramat liturgiczny z Pontyfikału Płockiego w tłumaczeniu prof. Jerzego Wojtczaka-Szyszkowskiego, którego premiera odbyła się w listopadzie ubiegłego roku. Oprócz aktorów Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego wystąpiła Schola Gregoriana Silesiensis pod dyrekcją Roberta Pożarskiego.

Teatralne pracownie krawieckie szyją maseczki ochronne dla personelu szpitala wojewódzkiego, miejskiego i pracowników pogotowia.

Książnica Płocka proponuje odosobnienie na "BEZnudnej Wyspie". Jak się tam dostać? Wystarczy dobić do wybranego portu biblioteki: profilu FB, Instagrama, strony internetowej. Bibliotekarze podpowiedzą ciekawe lektury, polecą słuchowiska, zainspirują do działań nie tylko literackich. Biblioteka dla dzieci kontynuuje projekt "Zrób to nie sam", do którego angażować mogą się i dzieci i rodzice.

Na stronie internetowej Książnicy dowiemy się również, jak zdobyć kody do platformy z darmowymi e-bookami.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji