Artykuły

Internet. Kultura w sieci na dziś

Benedict Cumberbatch i Johny Lee Miller w "Frankensteinie" z National Theatre czy Robert Ninkiewicz i Michał Jaros w "Broniewskim" Teatru Wybrzeże? A może jednak warsztaty dla dzieci i spotkanie autorskie? Podpowiadamy, na jakie wydarzenia w sieci zwrócić uwagę.

"Gazeta Wyborcza Trójmiasto" połączyła siły z Martą Szadowiak, autorką hashtagu "KulturaWCzasachPandemii", i Markiem Rogalą, twórcą kulturalnych kwadratów Eskaem.pl.

Przedstawiamy propozycje kulturalnych aktywności w sieci na czwartek, 30 kwietnia.

godz. 9.30 - Artystyczny Klub Malucha

Gdyńskie Centrum Kultury zaprasza na coczwartkowe artystyczne spotkania dla dzieci. Klub Malucha, który regularnie odbywał się w GCK, przeniósł się do internetu i przez najbliższy miesiąc dzieci i ich opiekunowie, a także animatorka, spotykać się będą w sieci. Premiera zajęć "Wiosna, ach to Ty!" na YouTube, a informacje o tym, co należy przygotować można znaleźć w wydarzeniu na Facebooku.

godz. 12 - Jaka piękna katastrofa. Natalia Fiedorczuk-Cieślak

Natalia Fiedorczuk-Cieślak dla Art Inkubatora nagrała czteroodcinkowy podcast "Jaka piękna katastrofa". Pandemiczny i apokaliptyczny cykl, w którym pisarka porusza wątki związane z żywotami świętych i mistyków, seryjnymi mordercami, społeczną percepcją rodzicielstwa oraz klęskami żywiołowymi, premierę ma w każdy czwartek w południe na stronie goyki3.pl.

godz. 17 - "Broniewski" [na zdjęciu] reż. Adam Orzechowski, Teatr Wybrzeże

Teatr Wybrzeże w ramach cyklu działań online wyemituje jeden ze swoich najgłośniejszych spektakli, nagradzanego licznymi laurami "Broniewskiego" Radosława Paczochy w reżyserii Adama Orzechowskiego. Spektakl swoją premierę miał w 2014 roku, rejestracja telewizyjna została zrealizowana w ramach Telewizyjnego Festiwalu Teatrów Polski. W spektaklu o polskim poecie, którego losy przeplatają się z historią Polski, występują m.in. Robert Ninkiewicz i Michał Jaros (jako Broniewski starszy i młodszy), Piotr Witkowski, Katarzyna Dałek, Dorota Androsz i Piotr Biedroń. Spektakl premierę będzie miał na YouTube. Zapis dostępny będzie przez miesiąc.

godz. 18 - Kultura Łączy Siły: "Dawno temu nad Bałtykiem. Gdynia lat 20. XX wieku w obiektywie Romana Morawskiego", oprowadzanie: Dariusz Małszycki, Muzeum Miasta Gdyni

W ramach czwartkowych wykładów na fanpage'u Gdyni Kulturalnej będzie można posłuchać Dariusza Małszyckiego, który opowie o Gdyni lat 20. XX wieku. Okres ten na swoich zdjęciach uwiecznił Roman Morawski. Wystawę jego prac można było oglądać w Muzeum Miasta Gdyni. A teraz będzie można zobaczyć ja online, a do tego posłuchać opowieści o mieście na początku jego budowy. Transmisja na Facebooku Gdynia Kulturalna.

godz. 18 - Katowice JazzArt Festival - Joanna Duda

Na 30 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Jazzu. Z tej okazji będzie można obejrzeć koncert pianistki Joanny Dudy prosto z Gdyni. Jej występ zaplanowany był w ramach festiwalu Katowice JazzArt, jednak z wiadomych przyczyn nie może się odbyć. Koncert będzie transmitowany w wydarzeniu na Facebooku. Jest darmowy, ale można kupić symboliczny bilet w cenie 10 zł.

godz. 19 - Joanna Mytkowska. Próba. Polska w czasie epidemii. Perspektywy kultury

Gościnią kolejnej debaty organizowanej przez tygodnik "Polityka", "Próba. Polska w czasie epidemii" będzie Joanna Mytkowska, krytyczka i kuratorka sztuki, dyrektorka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Rozmowa dotyczyć będzie o epidemii z perspektywy kultury: jaka jest sytuacja finansowa środowiska, w którym kierunku powinna pójść sztuka i instytucje artystyczne, jak kultura odnajduje się w wersji online i co może dać pokoleniu epidemii. Rozmowę poprowadzi Edwin Bendyk, dziennikarz działu naukowego. Transmisja na Facebooku Fundacji Batorego.

godz. 19 - Spotkanie online z Agatą Sikorą

Wydawnictwo Karakter i Spółdzielnia Ogniwo zapraszają na spotkanie Agatą Sikorą, autorką książki "Wolność, równość, przemoc". Sikora, kulturoznawczyni, krytyczka literacka i eseistka, zastanawia się, jakie znaczenie dziś mają głoszone w oświeceniu hasła i pokazuje, jak budowała się lewicowo-liberalna wrażliwość. Spotkanie na fanpage'u wydawnictwa Karakter poprowadzi Iza Palińska.

godz. 19 - Klub Komediowy czyta "Książki. Magazyn do Czytania"

Dziennikarze i dziennikarki "Książek. Magazynu do czytania" po raz kolejny połączą siły z warszawskim Klubem Komediowym przy okazji premiery nowego numeru. Współpracownicy i współpracowniczki pisma wybiorą fragmenty recenzji, tekstów i wywiadów, które dla improwizatorów i improwizatorek obecnych na scenie będą punktem wyjścia do gry. Wszystko transmitowane będzie na żywo na fanpage'u Klubu Komediowego oraz na jego kanale na YouTube.

godz. 20 - "Gwiazdy na Dachu" reż. Szymon Szurmiej, Teatr Żydowski w Warszawie

Spektakl z 1977 roku napisał i wyreżyserował w Teatrze Żydowskim Szymon Szurmiej, na potrzeby transmisji telewizyjnej wyreżyserował go Jerzy Gruza. Występujący w sztuce aktorzy i aktorki śpiewają o życiu codziennym w żydowskim sztetlu, ukazując jego wady i zalety. Pojawiają się takie utwory jak "Abramek złodziej", "W sobotę wieczorem", "Wiosna", "Bubliczki", "Pieśnią pokolenia", "Majn jidisze mame", "Miasteczko Bełz", "Kołysanka", "W piątek wieczorem" i "Sekrety drzew". Spektakl w języku jidysz z polskimi napisami. Transmisja na kanale YouTube, Vimeo i na Facebooku.

godz. 20 - "Frankenstein" reż. Danny Boyle, National Theatre Live

To wydarzenie to nie lada gratka dla fanek i fanów teatru. National Theatre w pandemii umila widzom i widzkom czas swoimi spektaklami. W czwartek premiera "Frankensteina" na podstawie kultowej powieści grozy Mary Shelley. Reżyseruje Danny Boyle, reżyser obu części "Trainspotting", "Slumdoga. Milionera z ulicy" czy "127 godzin", a na scenie w rolach głównych Benedict Cumberbatch i Jonny Lee Miller, którzy wcielają się w Wiktora Frankensteina i monstrum. Pierwszego wieczoru (30 kwietnia) monstrum jest Cumberbatch, drugiego - Lee Miller (1 maja). Transmisja spektaklu z 2011 roku odbędzie się na YouTube National Theatre w czwartek wieczorem.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji