Artykuły

Warszawa. 201. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki

Dwa koncerty na żywo, balet "Na kwaterunku" w choreografii Roberta Bondary oraz fragment "Halki" to inicjatywy Teatru Wielkiego-Opery Narodowej z okazji 201. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki. Będzie też niespodzianka od Jana Jakuba Orlińskiego i Aleksandra Dębicza.

We wtorek przypadają 201. urodziny kompozytora, dyrygenta, organisty dyrektora Teatru Wielkiego w Warszawie Stanisława Moniuszki. Z tej okazji na platformie internetowej vod.teatrwielki.pl będzie można obejrzeć dwa koncerty na żywo, balet "Na kwaterunku" (na zdjęciu) w choreografii Roberta Bondary oraz "Po Nieszporach" w wykonaniu Chóru Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.

Muzyczną niespodziankę przygotowali kontratenor Jakub Józef Orliński z pianistą Aleksandrem Dębiczem." Stwierdziliśmy razem z Aleksandrem, że chcielibyśmy zrobić coś na 201. urodziny Moniuszki, a mam dość głęboką relację z +Prząśniczką+, bo wykonywałem ją po raz pierwszy na deskach Teatru Wielkiego w zeszłym roku z orkiestrą podczas gali otwierającej 10. Międzynarodowy Konkurs im. Stanisława Moniuszki w 200. rocznicę urodzin kompozytora" - opowiadał PAP Jakub Józef Orliński.

- To była dla mnie cudowna przygoda, bo pierwszy raz śpiewałem wówczas na deskach Teatru Wielkiego, już nie jako uczestnik konkursu. Gala otwierające ten konkurs była wspaniała i cieszę się, że mogłem sobie zaśpiewać taką fajną pieśń Moniuszki - mówił. - Niestety, nie za często śpiewam Moniuszkę, ale lubię tego kompozytora - dodał. Opowiadał, że z Aleksandrem Dębiczem od dawna chcieli współpracować. - Niestety, przez to, że jestem non stop za granicą, nigdy nie było ku temu okazji, a teraz jesteśmy wszyscy w izolacji, a on ma w domu fortepian - opowiadał. - Więc jesteśmy tam tylko w dwójkę, zatem nadal jesteśmy legalnie, bo jest to tak zwany home office, gdyż zachowujemy od siebie dwa metry odległości, co widać na wideo.

- Zrobiliśmy taką naszą aranżację +Prząśniczki+, a ta pieśń zawiera w sobie bardzo ciekawą historię. To nas zainspirowało i chcieliśmy pokazać tę pieśń na nowy świeży sposób - dodał.

TW-ON poinformował o minikoncercie Chóru i Orkiestry Teatru Wielkiego - Opery Narodowej pod batutą Marty Kluczyńskiej, który przygotował w swoich domach fragment "Halki" - "Po nieszporze przy niedzieli". W projekt zaangażowanych zostało ponad 100 artystów chóru i orkiestry Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. Każdy nagrywał swoją partię w domu, by finalnie został z tego zmontowany ostateczny materiał.

Teatr Wielki - Opera Narodowa we wtorek o godz. 18 zaprezentuje online koncert pieśni Moniuszki w wykonaniu Olgi Pasiecznik i Ewy Pobłockiej, który odbędzie się w pustych Salach Redutowych TW-ON. Artystki wykonają np. "Prząśniczkę", "Złotą rybkę", "Dumkę".

Tego samego dnia o godz. 20 usłyszymy koncert z kościoła Św. Jana w Gdańsku, składający się z pieśni sakralnych wykonanych przez studentów, absolwentów i pedagogów Akademii Muzycznej w Gdańsku z towarzyszeniem zrekonstruowanych unikatowych organów barokowych.

Na platformie vod.teatrwielki.pl będzie można obejrzeć balet "Na kwaterunku" w wykonaniu artystów Opery na Zamku w Szczecinie w choreografii i inscenizacji Roberta Bondary, kierownika baletu Teatru Wielkiego w Poznaniu oraz wieloletniego tancerza Polskiego Baletu Narodowego.

Jak napisano w informacji prasowej "Robert Bondara opowiedział je na scenie Opery na Zamku w Szczecinie w uniwersalny sposób. Oddalił się od sielankowej atmosfery i spojrzał na utwór z punktu widzenia jednostki. Pokazał, jak konflikt wpływa na życie człowieka. Istotnym punktem zaczepienia był syndrom stresu pourazowego, którego doświadczają żołnierze, ale i cywile".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji