Artykuły

Warszawa. Teatr 21 zaproszony do współpracy z Münchner Kammerspiele

Teatr 21, którego aktorami są głównie osoby z zespołem Downa i autyzmem, występował już niejednokrotnie na zagranicznych scenach. Grupa pokazywała swoje spektakle m.in. w Berlinie, Helsinkach, Freiburgu czy Pradze. Na stałe współpracuje w europejskiej sieci teatrów "Crossing the Line". W przyszłym sezonie warszawski Teatr 21 wejdzie we współpracę z jednym z najważniejszych niemieckich teatrów - Münchner Kammerspiele.

W manifeście na nowy sezon teatralny, zatytułowanym "Nie zostawiajmy rzeczywistości w spokoju", zaprezentowanym na konferencji prasowej 19 maja 2020 roku, zapowiedziano zintensyfikowaną pracę z artystami z niepełnosprawnościami, w tym z warszawskim Teatrem 21.

"Będziemy współpracować i zapraszać na występy gościnne przedstawicieli międzynarodowej sceny inkluzywnej: m.in. Saša Asentić & Per.Art, Teatr 21, Theater HORA i Meine Damen und Herren. Zorganizujemy warsztaty, wymianę wiedzy między tymi grupami a Münchner Kammerspiele - w ten sposób chcemy poszerzać aktualne standardy estetyczne i formy działania." - czytamy w tekście programowym monachijskiego teatru.

Oprócz współpracy międzynarodowej teatr z Monachium zapowiedział włączenie do swojego zespołu artystycznego aktorów i aktorki z tzw. "niepełnosprawnościami intelektualnymi" oraz wystawienie spektaklu wyreżyserowanego przez Tizianę Pagliaro - aktorkę i reżyserkę z zespołem Downa (na co dzień związaną ze szwajcarskim Theater HORA). Niwelowanie będą też wszelkie bariery architektoniczne w budynku teatru.

Münchner Kammerspiele to jedna z najważniejszych scen teatralnych Niemiec. W ostatnich latach wystawiano tu spektakle w reżyserii m.in. Christopha Marthalera, Thomasa Ostermeiera, Susanne Kennedy czy Stefana Kaegi (Rimini Protokoll). Od najbliższego sezonu stanowisko dyrektorki artystycznej Münchner Kammerspiele obejmie Barbara Mundel - reżyserka i dramaturżka, wcześniej dyrektorka teatrów w Lucernie i Freiburgu.

Tekst manifestu:

MK: NIE ZOSTAWIAJ RZECZYWISTOŚCI W SPOKOJU

Münchner Kammerspiele to teatr miejski. Organ estetyczny, organ społeczny, organ starający się poszerzać wolność. Umożliwiamy wymianę społeczną, otwieramy perspektywy, opowiadamy nieznane historie.

A my pytamy o nowe obowiązki (odpowiedzialności) w teatrze: kto mówi, kto decyduje o tym, co i jak zostanie opowiedziane? Rozumiemy teatr jako laboratorium - i jako surowiec do przyszłych form wspólnego życia; jako miejsce generowania nowej wiedzy społecznej. Szukamy nowych terminów, dziwnych, pięknych języków, znośnej fizyczności i łączących historii przyszłości. Zapraszamy autorów do tworzenia nowych tekstów w ścisłej współpracy. Naturalnie rozszerzamy formy ekspresji w teatrze słowa, włączając formy taneczne, muzyczne i filmowe - oraz metody pracy zbiorowej. Sercem naszej pracy jest Zespołu - mocno związany z Teatrem. Następne pięć lat będzie dla nas projektem totalnym. Zawsze chcemy myśleć o procesach artystycznych i instytucjonalnych w taki sposób, aby istniała możliwość rzeczywistego rozwoju i stopniowych zmian. Chcemy być dostępni i ciągle rewidować ten stan. Nie zostawiamy rzeczywistości w spokoju. Ona też nas nie zostawia.

Münchner Kammerspiele wyrusza w drogę: Jak usprawnić "niepełnosprawnym" tworzenie sztuki? W jaki sposób program może być kształtowany i kuratorowany przez artystów i artystki z różnymi poznawczymi i fizycznymi możliwościami wyrazu. W jaki sposób mogą odwiedzać nas osoby o zróżnicowanych uwarunkowaniach poznawczych i fizycznych. Poszukujemy tempa i języka, które włączają tych, których ciała inaczej się męczą i stawiaj różne pauzy, i których słowa podążają za różnymi logikami. Poszukujemy struktur, w których współtwórcy z niepełnosprawnościami mogą bez przeszkód realizować swoje twórcze idee. Czworo aktorów z tzw. "niepełnosprawnością intelektualną", absolwentki Freie Bühne München Akademie, zostaną członkami Zespołu i artystycznymi współpracownikami Münchner Kammerspiele. Będziemy współpracować z lokalną sceną inkluzywną (m.in. Freie Bühne München, Kreativlabor). Będziemy współpracować i zapraszać na występy gościnne przedstawicieli międzynarodowej sceny inkluzywnej: m.in. Saša Asentić & Per.Art, Teatr 21, Theater HORA und Meine Damen und Herren. Będziemy organizować warsztaty, wymianę wiedzy między tymi grupami a Münchner Kammerspiele, by w ten sposób poszerzać aktualne standardy estetyczne i formy działania. Pojawią się zaangażowani niepełnosprawni reporterzy, którzy swoim sprawnym okiem będą obserwować i relacjonować wydarzenia w teatrze. Powołamy "Klub Poruszonych", którego członkowie swoimi własnymi słowami będą opisywać co zobaczyli, usłyszeli i poczuli podczas oglądania naszych spektakli. W drugiej części sezonu wystawimy spektakl w reżyserii Tiziany Pagliaro. Jest ona członkinią zespołu Theater HORA i Meine Damen und Herren, reżyserką, osobą z zespołem Downa. Zatrudnimy współpracowników z tzw. "niepełnosprawnością intelektualną" jako autorów Münchner Kammerspiele. Kammerspiele będzie używać bardziej przystępnego języka na swojej stronie internetowej oraz likwidować bariery architektoniczne.

Pełen tekst (w języku niemieckim) na stronie: https://www.muenchner-kammerspiele.de/spielzeit-20-21

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji