Artykuły

Internet. Kryminatorium Marcina Myszki

9 czerwca ma premierę seria internetowych słuchowisk (podcastów) poświęconych najsłynniejszym przestępstwom XXI wieku. Sześć epizodów "Kryminatorium. Zbrodnie, które wstrząsnęły światem" przygotował Marcin Myszka, tropiciel nierozwiązanych zagadek kryminalnych.

Tematyka kryminalna cieszy się w Polsce ogromną popularnością - chętnie piszą o niej media i równie chętnie czytają bądź słuchają o mrocznych historiach odbiorcy. Polacy uwielbiają nierozwiązane zagadki kryminalne, tajemnicze sprawy z policyjnych archiwów i mrożące krew w żyłach opowieści o zbrodniach. Tym bardziej, że życie pisze mroczniejsze scenariusze niż te, które pojawiają się wliteraturze. Od niedawna wielką popularnością cieszą intemetowe audycje poświęcone zagadkowym zbrodniom.

Najgłośniejszym autorem z tego kręgu jest Marcin Myszka. Prowadzi on podcast (seria słuchowisk) zatytułowany "Kryminatorium" oraz własny kanał w serwisie YouTube - "Niediegetyczne". Słuchają i oglądają go tysiące internautów. W zeszłym roku Myszka został współprowadzącym program "DNApolskich zbrodni" wstacji CBS Reality. Nic dziwnego: autor zaskarbił sobie zaufanie odbiorców wyjątkową skrupulatnością i rzetelnością w relacjonowaniu przestępstw, które zdarzyły się naprawdę.

- Zainteresowanie tematyką kryminalną zaczęło się u mnie, gdy byłem jeszcze dzieckiem. Pewnie nie będę oryginalny, ale miały na to wpływ programy telewizyjne. Ze strachem w oczach poznawałem szczegóły niewyjaśnionych zbrodni, wierząc, że żaden sprawca nie będzie bezkarny - zdradza Marcin Myszka.

Podczas przygotowań autor sięga nie tylko po materiały prasowe, ale także wprzypadku niektórych spraw spędza długie godziny w archiwach sądowych oraz odwiedza miejsca zbrodni. Niekiedy okazuje się, że wokół danej sprawy krąży mnóstwo mitów i plotek, chętnie utrwalanych przez media, które nie mają żadnego pokrycia w dokumentach. Z drugiej strony, w stenogramach z sali rozpraw można znaleźć zaskakujące wypowiedzi uczestników, które nadają ton całemu odcinkowi. To właśnie także rozmowy z uczestnikami czy świadkami zdarzeń są cennym źródłem wiedzy podczas zbierania informacji.

"Kryminatorium" to pierwszy w Polsce podcast o prawdziwych zbrodniach. Przez lata zgromadził olbrzymią rzeszę fanów z niecieipliwością wyczekujących kolejnych odcinków. Większość komentarzy zawiera prośby o zajęcie się konkretną

sprawą i naświetlenie dokładnego przebiegu zdarzeń prowadzących do tragicznych skutków. Słuchacze cenią jednak nie tylko rzetelność autora, lecz także wysoki poziom realizacji podcastu.

Wszystkie te doświadczenia Myszka wykorzystał w realizacji podcastu dla platformy Empik Go -, Kryminatorium. Zbrodnie, które wstrząsnęły światem". To sześć spraw kryminalnych, które zszokowały opinię publiczną w XXI wieku. Opowiada między innymi o makabrycznym zabójstwie szwedzkiej dziennikarki Kim Wall, porwaniu i przetrzymywaniu Nataschy Kampush czy zagadkowej sprawie dzieci z Kurim. W serii nie zabraknie także polskiego wątku - głośnego morderstwa w Rakowiskach.

- W "Kryminatorium" zazwyczaj opowiadam o mało znanych zbrodniach z zamierzchłych czasów, ale w serii dla Empik Go zdecydowałem się na inne kryterium wyboru. Będą to najgłośniejsze sprawy z ostatnich dwudziestu lat. Słuchacze powrócą do głośnych spraw ipo-znają okoliczności zdarzeń, aby móc przeanalizować je na nowo - tłumaczy Marcin Myszka.

W serii występuje zespół aktorów, a także lektorka Kinga Suchan. Jej delikatny głos znany z audiobookowych romansów sprawia, że narraqastaje się jeszcze bardziej zaskakująca. Dzięki temu format stanowi pewną innowację. Cykl jest dostępny od 9 czerwca pod adresem https://-www.empik.com/go

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji