Artykuły

Gdańsk. Ostatnie pożegnanie Aleksandra Skowrońskiego

Uroczystości pogrzebowe aktora Aleksandra Skowrońskiego odbędą się we wtorek 1 grudnia o godz. 10 w Cerkwi przy ul. Traugutta w Gdańsku - poinformowano w poniedziałek na Facebooku Związku Artystów Scen Polskich (ZASP).


Jak wyjaśniono, "kondukt żałobny wyruszy spod bramy cmentarza Srebrzysko o godz. 12".

O śmierci aktora Aleksandra Skowrońskiego poinformowano 24 listopada wieczorem na Fb ZASP-u.

Nie doczekawszy zbliżających się 85. urodzin, odszedł Aleksander Skowroński, aktor przez wiele lat związany z Teatrem Lalki i Aktora "Miniatura" w Gdańsku, gdzie zadebiutował grając postać Melchiora w "Pastorałce" Schillera w reżyserii Natalii Gołębskiej, z Towarzystwem Wierszalin w Białymstoku, Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białystoku oraz Wybrzeże w Gdańsku - napisano.

Przypomniano, że "w dowód uznania dla jego dokonań artystycznych, Sekcja Teatrów Lalkowych ZASP wyróżniła go w 2012 r. swoją najwyższą Nagrodą HENRYK".

Odszedł niezapomniany emerytowany ogniomistrz, ojciec komendanta z obrazu "U pana Boga w ogródku" - podkreślono na Fb ZASP-u.

Aleksander Skowroński urodził się 6 grudnia 1935 r. w Białymstoku. Zadebiutował na scenie 6 grudnia 1957 r. rolą Melchiora w "Pastorałce" Leona Schillera w reż. Natalii Gołębskiej w Teatrze Lalki i Aktora "Miniatura" w Gdańsku.

O śmierci artysty napisano również w Internetowej Bazie Filmu Polskiego filmpolski.pl, którą prowadzi Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi. "Występował w teatrach: Lalki i Aktora +Miniatura+ w Gdańsku (1957-91, 1998, 2004), Towarzystwie +Wierszalin+ w Białystoku (1993-94, 1996), Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białystoku (1994), Wybrzeże w Gdańsku (2001-03)" - przypomniano.

"Na ekranie zagrał po raz pierwszy w roku 1988 w +Czarodzieju z Harlemu+. Wystąpił w kilkudziesięciu epizodach i rolach drugoplanowych, rozpoznawalność przyniosła mu rola ogniomistrza Ignacego w filmie +U Pana Boga w ogródku+" - czytamy na portalu.

W 1967 r. otrzymał nagrodę aktorską na III Festiwalu Teatrów Polski Północnej w Toruniu, a w 1974 r. – nagrodę aktorską na III Telewizyjnym Festiwalu Widowisk Lalkowych.

W 2017 r. wręczono mu z okazji jubileuszu 60-lecia pracy artystycznej oraz Międzynarodowego Dnia Teatru Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska.

Po raz ostatni widzowie mogli go oglądać na ekranie w roli dziadka Ewy Miłogosta w serialu "39 i pół tygodnia" (2019).





Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji