Artykuły

Moralność pani Dulskiej

"Moralność pani Dolskiej" - spektakl wystawiany na deskach teatru Współczesnego - zdążyła już obrosnąć w stereotypy i uogólnienia.

Schematyczna, powierzchowna interpretacja przedstawia tytułową bohaterkę jako kołtuna nad kołtuny, królową hipokryzji i umysłowej ciasnoty, która z Bogiem na sztandarze i wyświechtanymi hastami na ustach poucza świat. Z drugiej strony jesteśmy my - światli, o otwartych umysłach, wyzwoleni, odbierający świat bez uprzedzeń, którzy pogardliwie obserwujemy poczynania Dulskiej. "Dulszczyzna"! - prychamy z politowaniem i dystansujemy się od takiej postawy. Ale czy podtytuł "Moralności pani Dulskiej" - czyli "tragifarsa kołtuńska" - nie jest czasami przewrotny? Prosta domowa historia opowiedziana przez Zapolską nie może być aż tak jednoznaczna w sądach. Ile Dulskiej jest w nas? Być może najbardziej krytykujemy w innych to, czego nie chcemy dostrzec w sobie? Spektakl wyreżyserowała Agnieszka Glińska, a grająca rolę Dulskiej Monika Krzywkowska została w sezonie 2011/2012 nagrodzona Feliksem Warszawskim.

Spośród czytelników, którzy 23 września między godz. 13 a 13.15 zadzwonią pod nr (22) 512 00 95 i odpowiedzą na pytanie: W którym teatrze odbyta się premiera sztuki "Moralność pani Dulskiej" w grudniu 1906 roku? - rozlosujemy 3 podwójne zaproszenia na spektakl "Moralność pani Dulskiej" w teatrze Współczesnym na 24, 25 i 26 września o godz. 19.

Odpowiedź na pytanie konkursowe nr 37: podczas Światowych Dni Młodzieży w Rzymie aktor łódzkiego Teatru Nowego Dariusz Kowalski poznał bł. ks. Franciszka Blachnickiego. Zwycięzcom gratulujemy!

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji