Artykuły

Warszawa. Zostań studentem IT

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego we współpracy z "Gazetą Wyborczą" otwiera Uniwersytet Szekspirowski. Inauguracja roku akademickiego i rozdanie indeksów odbędzie się 23 listopada o g. 17 w siedzibie Instytutu Teatralnego w Al. Ujazdowskich 6 (pawilon przed Zamkiem Ujazdowskim).

Wykład inauguracyjny poświęcony "Romeo i Julii" wygłosi prof. Jerzy Limon (Uniwersytet Gdański). Kolejnych 18 utworów Stradforczyka, ukazujących się równolegle w kolekcji "Gazety Wyborczej", omówią w cyklu cotygodniowych wykładów wybitni specjaliści, m.in. Jarosław Komorowski, Maciej Prus, Małgorzata Grzegorzewska, Anna Augustynowicz, Anna Cetera, Piotr Cieplak, Krzysztof Kopka, Marta Gibińska, Jan Klata, Monika Pęcikiewicz, Jacek Fabiszak, Tomasz Kubikowski, o. Jacek Bolewski SJ, Rudolf Zioło, Agnieszka Glińska, Jan Englert, Jacek Poniedziałek. Słuchacze, którzy uzyskają w indeksie potwierdzenia udziału we wszystkich wykładach, otrzymają dyplom potwierdzający ukończenie Uniwersytetu Szekspirowskiego.

Krzysztof Kopka: - Tym który dla mnie i mojego pokolenia uczynił z Szekspira pisarza współczesnego był oczywiście Jan Kott. To on przekonał nas, że są epoki szczególnie wyczulone na głos Stradfordczyka i epoki nań głuche. Bo żeby w pełni usłyszeć Szekspira, trzeba żyć w historii. Tak jak znów, przynajmniej od World Trade Center, żyjemy w historii my. Znów oglądamy widowisko pełne "zgiełku i furii". Słyszymy podniosłe frazesy polityków, maskujące niskie pobudki ich czynów, niezborne i toporne kłamstwa, których nikt nie demaskuje, gdyż pojawiają się w ustach silnych.

Znamienne jest to, że dla opisu tego świata twórcy teatru używają właśnie Szekspira. Tak jak zespół z Kuwejtu, którego "Hamleta" mogliśmy oglądać również w Polsce. To, że ich diagnoza była trafna, poświadcza również wyrok śmierci, jaki na twórców spektaklu wydała Al-Kaida.

Szekspir rozumiał człowieka jak mało kto. Nie jest to wiedza radosna, ale to realna wiedza o nas i o naszym świecie. Warta poznania, gdyż nie w każdym pokoju hotelowym, w którym trwają brudne, polityczne układy, znajdzie się ukryta kamera.

Szekspir jest nadal - niestety - naszym współczesnym.

Krzysztof Kopka, krytyk i publicysta teatralny, tłumacz, reżyser; zrealizował m. in. narodzonego statuetką Yorricka na festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku "Koriolana" Williama Szekspira. Jeden z wykładowców Uniwersytetu Szekspirowskiego. Mieszka we Wrocławiu.

***

Uniwersytet Szekspirowski

Plan zajęć

23 listopada 2006 - prof. Jerzy Limon ("Romeo i Julia")

30 listopada 2006 - dr hab. Jarosław Komorowski ("Makbet")

7 grudnia 2006 - Maciej Prus ("Komedia omyłek")

14 grudnia 2006 - prof. Małgorzata Grzegorzewska ("Zimowa opowieść")

20 grudnia 2006 - Anna Augustynowicz ("Miarka za miarkę")

11 stycznia 2007 - dr Anna Cetera ("Antoniusz i Kleopatra")

18 stycznia 2007 - Piotr Cieplak ("Wesołe niewiasty z Windsoru")

25 stycznia 2007 - Krzysztof Kopka ("Otello")

1 lutego 2007 - Jacek Zembrzuski ("Jak wam się podoba")

8 lutego 2007 - Jan Klata ("Ryszard III" )

15 lutego 2007 - Monika Pęcikiewicz ("Tytus Andronikus")

22 lutego 2007 - prof. Marta Gibińska ("Burza")

1 marca 2007 - dr hab. Jacek Fabiszak ("Żywoty i śmierć króla Jana")

8 marca 2007 - dr hab. Tomasz Kubikowski ("Wiele hałasu o nic")

15 marca 2007 - Jacek Bolewski ("Kupiec wenecki")

22 marca 2007 - Rudolf Zioło ("Sen nocy letniej")

29 marca 2007 - Agnieszka Glińska ("Serc starania stracone")

5 kwietnia 2007 - prawd. Jan Englert ("Juliusz Cezar")

12 kwietnia 2007 - Jacek Poniedziałek ("Hamlet")

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji