Artykuły

Pleciuga prawie przegadana

"Dzikie ŁABĘDZIEci" w reż. Marka Ciunela z Teatru Pleciuga w Szczecinie na XIII Międzynarodowych Toruńskich Spotkania Teatrów Lalek. Pisze Alicja Cichocka w Nowościach Gazecie Pomorza i Kujaw.

W "Dzikich Łabędzie-ciach" nie powiedziano nic, czego nie moglibyśmy przeczytać w gazetach, usłyszeć w radiu czy zobaczyć w telewizji. Ci, których w poniedziałkowe popołudnie do Baja Pomorskiego przyciągnęło bardzo dobre skojarzenie szczecińskiej Pleciugi z świetnym "Co się dzieje z modlitwami niegrzecznych dzieci" (Grand Prix XI Międzynarodowych Toruńskich Spotkań Teatrów Lalek), mogli przeżyć rozczarowanie.

Andersen z Orwellem

Szczeciński teatr w "Dzikich Łabędzie-ciach" po raz kolejny zagląda do dziecięcego pokoju. Tym razem reżyser spektaklu Marek Ciunel zaadaptował do współczesnych czasów baśń Hansa Christiana Andersena. Nie dziwi forma po jaką sięgnął reżyser. Scenografia jest przesycona ostrymi kolorami. Muzyka przeplatana dziecięcym delikatnym głosem poraża. Pojawiają się multimedia. Odwaga, z jaką teatr mówi o dzieciach i nowoczesność wpisana niejako w nurt prezentowany przez Pleciugę, niestety, tym razem nie satysfakcjonuje.

W czasie dwóch godzin spektaklu na scenie udało się pokazać skrawek Orwellowskiego Wielkiego Brata, uosabianego przez telewizor, dziecko samotne, molestowane, bite. Dostaje się dorosłym, a po trochu całemu światu, który przygląda się dziecku. Chciałoby się pochylić nad L.Izą, bohaterką spektaklu, ale reżyser nie do końca pozwala na to. Dziecko musi bowiem zmierzyć się ze wszystkimi inspiracjami reżysera.

Uwaga dla muzyki

Nie tylko Georgem Orwellem, ale także Samulem Beckettem, Jeunetem, Philipem Dickiem. W ten sposób powstaje przedstawienie, które widza przede wszystkim męczy i nie mówi nic ponad to, o czym codziennie żyją media.

Na uwagę zasługuje jednak muzyka. Piotr Nazaruk zaprosił do przedstawienia dzieci, których tragiczny monolog łączy z prawie przyjemnymi dla ucha dźwiękami.

Długo w pamięci pozostanie bardzo dobra główna rola Marii Dąbrowskiej, która z wielką szczerością na moment stała się małą dziewczynką.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji