Artykuły

„Lekcja” Teatru Nie Teraz pod patronatem „ABC”

Inscenizacja jednego z klasycznych dzieł „teatru absurdu”, jednoaktowego dramatu osiadłego we Francji rumuńskiego dramaturga Eugène Ionesco, wpisuje się doskonale w artystyczne działania tarnowskiego Teatru Nie Teraz (TNT). 

Według dyrektora teatru, a jednocześnie reżysera spektaklu, Tomasza A. Żaka, istota wydanej w roku 1951 Lekcji Eugène Ionesco nie polega ani na nader często eksponowanej komiczności relacji pomiędzy dwojgiem głównych bohaterów, ani erotyczności dwójki głównych bohaterów. 

Stary Profesor i jego młoda Uczennica to dla TNT przede wszystkim drastyczna metafora stosunku państwa totalitarnego i zamieszkujących to państwo obywateli. „Za plecami” nauczyciela stoi system, a nauczyciel jest tylko jego trybikiem. Śmierć Uczennicy, zapisana na stronach dramatu, to w tym układzie tylko „wypadek przy pracy”. Natomiast wzajemna gra hormonami pomiędzy ofiarą a jej katem jest tylko jedną z metod stosowanych na wybiegu „wyścigu szczurów”. Zresztą ta śmierć z dramatu Ionesco, to dla teatru z Tarnowa bardziej śmierć osobowości, niż śmierć fizyczna. I do tego jeszcze twórcy TNT oferują widzom „niespodziankę” w postaci podwójnej roli Uczennicy/Służącej, a to już zupełnie zmienia dotychczasowe tropy inscenizacyjne tego dramatu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji