Artykuły

TVP. O teatrach Głomba, Kruszczyńskiego i Szydłowskiego

W poniedziałek 4 grudnia na antenie TVP1 o godz. 13.20 będzie pokazany film "Nowe przestrzenie teatru" Joanny Cichockiej-Guli, dziennikarki i reżyserki wielu filmów dokumentalnych z TVP3 Gdańsk.

To filmowe portrety trzech teatrów - Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, Teatru Łaźnia Nowa w Nowej Hucie i Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. - Łączy je podobna wizja działania. Twórcy z nimi związani, opuszczają budynek i wchodzą w przestrzeń miast, inspiracją dla nich stają się tereny wokół, mieszkańcy i ich historie - opowiada Joanna Cichocka-Gula.

Poszukiwaniu nowych miejsc teatralnych spotkań (hale fabryczne, koszary, kopalnie) towarzyszy poszukiwanie nowych autorów i tekstów. Często widzowie zostają zaangażowani w proces powstawania spektaklu, uczestnicząc w pisaniu tekstów, a później występując na scenie.

Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu, gdzie dyrektorem artystycznym jest Piotr Kruszczyński, ściągnął reżyserów młodego pokolenia - Jana Klatę, Maję Kleczewską i dramaturgów m.in. Michała Walczaka, który specjalnie dla tej sceny napisał "Kopalnię" - w której uczynił z miasta (wspomnienie po PRL-owskiej górniczej utopii, dziś przepełnione bezrobotnymi ) głównego bohatera.

Sukces teatrowi w Legnicy zapewniło pojawienie Jacka Głomba. Tutaj bazą stała się lokalna społeczność. Zaczęto ogłaszać konkursy na tekst, w których uczestniczyli mieszkańcy. Jeden ze spektakli został oparty na wspomnieniach czterech zwyczajnych kobiet, mieszkanek Legnicy i wystawiony na jednej z ulic miasta, inny w koszarach.

Trzeci bohater filmu to Teatr Łaźnia z Nowej Huty. Liderem jest Bartosz Szydłowski. Teatr mieści się w byłych warsztatach na Osiedlu Szkolnym 25 w Nowej Hucie. Cechą charakterystyczną tego teatru jest funkcjonowanie w przestrzeni blokowiska, bliska współpraca z otoczeniem; mieszkańcami i alternatywnymi środowiskami.

Na zdjęciu: "Ballada o Zakaczawiu", Teatr im. Modrzejewskiej w Legnicy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji