Artykuły

Warszawa. Tomasz Bugaj dyrektorem muzycznym Opery Narodowej

Dyrygent i pedagog Tomasz Bugaj [na zdjęciu] został nowym dyrektorem muzycznym Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie - poinformowała PAP w poniedziałek, 4 grudnia, rzeczniczka prasowa Teatru Ewa Likowska.

Bugaj jest trzecim dyrektorem teatru, obok dyrektora naczelnego - Janusza Pietkiewicza i dyrektora artystycznego Ryszarda Karczykowskiego.

Jest absolwentem studiów dyrygenckich pod kierunkiem Stanisława Wisłockiego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie. Studiował też muzykologię na Uniwersytecie Warszawskim.

Jest laureatem międzynarodowych konkursów: w 1976 otrzymał nagrodę specjalną na konkursie dyrygenckim im. Marinuzziego w San Remo, w 1978 - I nagrodę na konkursie dyrygenckim w Bristolu w Wielkiej Brytanii.

Między 1974 a 1988 rokiem stale współpracował z Warszawską Operą Kameralną, gdzie przeszedł wszystkie etapy zawodowe - od asystenta do pierwszego dyrygenta i dyrektora muzycznego.

Równocześnie (w latach 1980-84) pełnił funkcję dyrektora artystycznego Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Od 1987 do 1990 roku był dyrektorem artystycznym Filharmonii im. Artura Rubinsteina w Łodzi, zaś w 1998 r. został powołany na stanowisko dyrektora artystycznego Filharmonii Krakowskiej. Funkcję tę pełnił do końca 2005 r.

Bugaj jest także pedagogiem. Od 1997 prowadzi klasę dyrygentury w Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie w latach 2000-2005 był także kierownikiem katedry dyrygentury. Jest również profesorem Akademii Muzycznej w Warszawie.

Tomasz Bugaj dyrygował orkiestrami w Polsce (m.in. Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Sinfonią Varsovią, Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, Orkiestrą Polskiego Radia w Krakowie) oraz w Rosji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Austrii, Finlandii, Norwegii, Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych, Chile.

Prowadził też spektakle w teatrach operowych w Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Bilbao i Leeds.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji