Artykuły

Warszawa. „Manifest” w ramach Mono w Instytucie

Instytut Teatralny zaprasza 28 listopada o godz. 19.00 na monodram „Manifest” wg tekstów Stanisława Ignacego Witkiewicza w wykonaniu Ziuty Zającówny. Bilety dostępne są na stronie Instytutu oraz w serwisie GoOut.net.

Instytut Teatralny zaprasza 28 listopada o godz. 19.00 na monodram „Manifest” wg tekstów Stanisława Ignacego Witkiewicza w wykonaniu Ziuty Zającówny. Bilety dostępne są na stronie Instytutu oraz w serwisie GoOut.net.


W latach 90. powstawały w Polsce monodramy wyznaczające współczesne trendy w uprawianiu jednoosobowej formy teatralnej. W przypadku „Manifestu” spektakl stanowił też doskonałą ekspozycję (by nie rzec manifestację) indywidualności aktorskiej (twórczej) jaką bez wątpienia jest Ziuta Zającówna. Aktorka śmiało poczynająca z głosem i ciałem, jako źródłem interpretacji aktorskiej.


Twórczość Witkacego, jego Teoria Czystej Formy, zdaje się wręcz czekała na podjęcie jej przez krakowską aktorkę i reżyserkę. Wyobraźnia twórczyni i wykonawczyni spektaklu prowadzi publiczność przez meandry witkacowskiego świata i języka, czyniąc je jeszcze dziwniejszymi, a przez to (co jeszcze bardziej dziwne) realnymi. Ziuta Zającówna przegląda się w galerii postaci i tropów stylistycznych Witkacego. Do patrzenia w to lustro zaprasza widownię metodycznie. Dźwięk po dźwięku, obraz po obrazie, fraza po frazie.


„Manifest” wielokrotnie nagradzany był na festiwalach teatrów jednego aktora i małych form (we Wrocławiu, Toruniu, Turku) oraz prezentowany w kraju i za granicą.


Po spektaklu spotkanie z Aktorką poprowadzi kurator cyklu Mateusz Nowak.


Bilety – w cenie 30 zł – dostępne są na stronie Instytutu i w serwisie GoOut.net.


Ziuta Zającówna (dr hab. Józefa Jamróz-Zając)


Aktorka, reżyserka, wykładowczyni Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego. Tworzyła monodramy na podstawie twórczości Rainera Marii Rilkego, Juliusza Słowackiego, Erazma z Rotterdamu i Mirona Białoszewskiego. Nagradzana na festiwalach w Toruniu i Wrocławiu. Swoje spektakle prezentowała w Finlandii, Niemczech i Ukrainie. Poza aktorstwem i reżyserią zajmuje się badaniami oraz praktyką emisji głosu. Stypendystka Fundacji Fulbrighta. Redaktorka polskiej wersji językowej książki Kristin Linklater „Uwolnij swój głos”.


Cykl „Mono w Instytucie” stawia sobie za cel wykreowanie na teatralnej mapie Warszawy miejsca prezentacji dokonań polskiego i światowego monodramu. Przestrzeni konfrontacji postaw i estetyk teatru jednoosobowego. Sceny dla mistrzów i mistrzyń oraz dla debiutujących w tej formie.


Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego jest Narodową Instytucją Kultury finansowaną ze środków budżetu Państwa.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji