Artykuły

Kraków. Muzeum Tadeusza Kantora w 2010 roku?

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Muzeum Kantora powinno zostać otwarte w 2010 roku.

Będzie się mieścić w zaadaptowanym budynku nieczynnej już Elektrowni Podgórskiej w sąsiedztwie bulwarów wiślanych. Jesienią rozstrzygnięty został, ogłoszony przez Cricotekę, międzynarodowy konkurs architektoniczny. Wygrała praca krakowskich biur: Wizja Stanisław Deńko i nsMoon Studio Piotr Nawara i Agnieszka Szultk.

Zwycięski projekt to rodzaj mostu na dwóch filarach przerzuconego nad budynkiem starej elektrowni. To aluzja do jednej z postaci teatralnych Kantora -Człowieka Niosącego Stół, a bardziej jeszcze - do jego idei ambalaży (opakowań). W uzasadnieniu werdyktu jury napisało m.in.: "Praca została nagrodzona za ambitną próbę zbudowania przestrzeni publicznej będącej jednocześnie sceną i widownią - miejscem nieustannego spektaklu".

Zanim w Podgórzu stanie nowe muzeum, do wyjaśnienia pozostaje pewien problem. 23-arowa działka, na której znajduje się stara elektrownia, należy w większości, ale nie w całości, do województwa małopolskiego, bezpośredniego zwierzchnika Cricoteki. Właścicielem6 arów działki jest gmina Kraków. Relacje pomiędzy współwłaścicielami nie zawsze były najlepsze i kwestia spornych gruntów nadal pozostaje otwarta. Bez ostatecznego jej uregulowania żadne prace nie mogą się rozpocząć.

- Teraz wszystko w rękach urzędników - mówi Natalia Zarzecka, szefowa Cricoteki. - Mam nadzieję, że dotychczasowy ogromny kapitał przygotowań nie zostanie zmarnowany.

A potrzeba budowy Muzeum Tadeusza Kantora w Krakowie wydaje się coraz bardziej paląca nie tylko ze względów prestiżowych. Głośne wystawy, duże multimedialne prezentacje, konferencje naukowe poświęcone twórcy Teatru Cricot 2 mogą odbywać się głównie... za granicą, gdzie zainteresowanie Kantorem jest ciągle ogromne. Jednym z przykładów jest realizowany właśnie przez Cricotekę projekt "Kantor en Rhone-Alpes", prezentujący twórczość artysty w trzech miastach: Grenoble, Lyonie i Valence. O takiej liczbie wystaw, projekcji czy debat o Kantorze Kraków może dziś tylko marzyć.

Twórca "Umarłej klasy" zmarł 8 grudnia 1990 roku. Kolejne rocznice jego śmierci stają się okazją do poświadczania wciąż żywej obecność tego artysty w Krakowie. Jak co roku przed siedzibą Cricoteki przy Kanoniczej materializują się żywe pomniki - Dwaj Chasydzi z Deską Ostatniego Ratunku i Wieczny Wędrowiec. Turyści zwiedzają pracownię artysty przy ulicy Siennej, ale tylko ci najbardziej zdeterminowani mogą liczyć na wizytę w magazynach Cricoteki.

Od lat na 8 grudnia Cricoteka przygotowuje wystawy czasowe. W tym roku to "Tadeusz Kantor. Projektant" -ekspozycja pokazująca nieznane "designerskie" pomysły twórcy teatru Cricot 2. Kantor projektował bowiem nie tylko scenografie, lecz także był np. autorem (zrealizowanego!) projektu kuchni w jednym z krakowskich mieszkań. Projektował pudełka na lekarstwa, okładki na książki, wizytówki, skrzynie na obrazy, szafki, plakaty, tworzył koncepcje architektoniczne. Tę niezwykle ciekawą wystawę oglądać można w galerii przy Kanoniczej do 28 lutego.

Na zdjęciu: projekt Muzeum Tadeusza Kantora.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji