Artykuły

Lublin. Lekcje teatralne pod strzechą

Jacek Król [na zdjęciu], aktor Teatru Osterwy, aktor wybitny, który za rolę Konrada w "Dziadach" otrzymał pierwszą nagrodę na festiwalu polskiego dramatu w Krakowie, poprowadzi lekcje teatralne dla nauczycieli z wiosek i małych miasteczek Lubelszczyzny. To dla nas fascynująca przygoda, mówią "kursanci".

Zajęcia odbywają się od września, co dwa tygodnie, w weekendy, w Wojewódzkim Ośrodku Kultury przy ul. Dolnej Panny Marii w Lublinie. Korzysta z nich ok. 30 osób, są to nauczyciele i instruktorzy z placówek kulturalno-oświatowych z terenu Lubelszczyzny. Szkolenie w całości funduje Unia Europejska, razem z noclegami, wyżywieniem i kosztami dojazdu do Lublina. Oficjalna nazwa projektu brzmi: Instruktorski kurs kwalifikacyjny - nowa jakość kadr dla rozwoju oraz upowszechniania kultury na wsi i w małych miasteczkach. Na pomysł, aby wykorzystać unijne pieniądze dla dobra lubelskiej kultury, wpadł Henryk Kowalczyk, twórca i reżyser teatru Scena 6, pracownik WOK. Firma temu przyklasnęła i projekt doczekał się realizacji w jej strukturach.

- Cel jest taki, aby lokalnych animatorów kultury zainspirować i przygotować do twórczej pracy z dziećmi i młodzieżą, uskrzydlić ich ambicje i pragnienia - mówi Kowalczyk, dyrektor unijnego projektu.

Zajęcia z Jackiem Królem odbyły się w ubiegłą sobotę. Aktor przyniósł ze sobą kilkanaście tomików wierszy, m.in.: Rilkego, Brodskiego, Grochowiaka, Bursy i klasyków literatury dziecięcej. Prosił swoich studentów, ludzi w wieku 20-50 lat, o głośne przeczytanie utworów, a w charakterze pracy domowej zadał im wykucie na pamięć wybranego wiersza. Następne zajęcia poświęcone będą sztuce scenicznego "podawania" tekstu.

- Wszystkie uwagi pana Jacka Króla chłonęłam jak gąbka. Bardzo mi się przydadzą, prowadzę gimnazjalny teatrzyk "Antrakt" - mówi Justyna Stępka, polonistka z Białej Podlaskiej.

- To było fascynujące. Dostaliśmy intelektualny i emocjonalny zastrzyk - śmieje się Urszula Celińska, nauczycielka z Bukowej Wielkiej k. Chełma.

Po aktorskiej lekcji Jacka Króla przyszedł czas na teoretyczną analizą wiersza. Zajął się tym prof. Roman Doktór, prorektor KUL.

Unijne warsztaty prowadzą także inni lubelscy aktorzy, m.in.: Andrzej Golejewski i Bartosz Mazur z Teatru Osterwy, Urszula Brytan-Golejewska ze Sceny 6. O teorii teatru i historii sztuki mówią lubelscy naukowcy. Projekt "Nowa jakość kadr dla rozwoju i upowszechniania kultury na wsi i w małych miasteczkach" będzie trwał do końca 2007 roku. I chyba nie ma wątpliwości, że to dobry sposób na wspieranie lokalnej weny twórczej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji