Artykuły

Wielopole. Spacerując po Kantorówce

Ponad 700 osób odwiedziło muzeum Tadeusza Kantora w Wielopolu Skrzyńskim. Zakamarki starej plebani przeszukiwali nawet Francuzi.

Muzeum mieści się w odrestaurowanej starej plebani, gdzie w 1915 roku przyszedł na świat twórca krakowskiego teatru Cricot 2. Kiedyś była tu tylko jedna izba pamięci poświęcona Kantorowi, udostępniona zwiedzającym w maju 1996 roku, zamknięta trzy lata później ze względu na zły stan budynku. Obecnie w Kantorówce od czerwca tego roku znajduje się ośrodek dokumentacji regionu, muzeum oraz pracownia informatyczna dla młodzieży. Zwiedzające go osoby mogą obejrzeć nie tylko pamiątki z dzieciństwa Kantora, zdjęcia, korespondencję oraz publikacje poświęcone jemu i jego twórczości. - Mamy też XIX-wieczne ławki szkolne z niedalekiej Pstrągówki oraz obraz św. Juliana, jedyny obraz świętego namalowany przez Kantora, podarowany przyjacielowi ks. Julianowi Śmietanie z Wielopola - mówi Marcin Świerad, dyrektor Domu Kultury w Wielopolu.

Prezentowane są także listy Kantora do ks. Śmietany i niedawno odnalezione dzienniki klasowe ojca Kantora z lat 1909-1914, kiedy był dyrektorem szkoły w Pstrągówce. Muzeum zorganizowało także trzy wystawy czasowe: obrazy i fotografie Wielopola i jego mieszkańców z lat 50.autorstwa Romana Lipy, pastele Lidi Wilk, które powstały po spektaklu "Niech sczezną artyści" oraz fotografie Leszka Dziedzica ze spektaklu "Wielopole, Wielopole" z 1983 roku.

- Chcemy pokazać nie tylko sztukę Kantora, ale i miejsce gdzie wzrastał. Stąd pomysł wycieczek z przewodnikiem po Wielopolu i okolicach nie tylko dla szkół. Dotychczas gościliśmy także zorganizowane grupy z Warszawy, Krakowa, Tarnowa oraz Francji - opowiada dyrektor.

Prawie czterogodzinna wizyta w rodzinnych stronach Kantora rozpoczyna się w starej plebanii od obejrzenia scenografii oraz rekwizytów ze spektaklu "Wielopole, Wielopole". Następnie zwiedzający wyruszają na spacer po Wielopolu w poszukiwaniu zapamiętanych przez artystę ważnych miejsc z lat jego dzieciństwa. W Stępinie - Cieszynie odwiedzają schron kolejowy z czasów II wojny światowej - niemieckie stanowisko dowodzenia "Anlage Süd" - miejsce historycznego spotkania Hitlera z Mussolinim. W Szufnarowej prywatne zbiory starych sprzętów domowych, rolniczych i rzemieślniczych. W Brzezinach XV-wieczny zabytkowy kościół pw. św. Mikołaja, znajdujący się na Szlaku Architektury Drewnianej, a w Małej, górującą nad okolicznymi wsiami figurę Chrystusa Króla z lat 30-tych. Wszyscy uczestnicy otrzymują także przewodniki, które pomogą zaznajomić się z "kantorowską" topografią miejsca oraz posłużą jako wprowadzenie do artystycznej filozofii artysty.

- Zmierzamy także udostępnić bibliotekę. W jej zbiorach będą książki i prace magisterskie poświęcone Kantorowi i jego twórczości, regionalne dokumenty dotyczące Wielopola i okolic, publikacje zawierające spis lokalnych zabytków oraz pomników - wylicza Świerad. - W maju planujemy plener malarski dla liceów plastycznych, natomiast w październiku spotkania teatrów amatorskich z reżyserami krakowskiego teatru Cricot 2 - zapewnia.

Osoby zainteresowane zwiedzaniem muzeum są proszone o kontakt z GOK w Wielopolu Skrzyńskim, numer tel. 017 717 33 30

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji