Artykuły

Kraków. Kantor wreszcie na DVD

Początek przyszłego roku będzie należał do Tadeusza Kantora. Cricoteka przygotowuje kilka projektów wydawniczych poświęconych artyście i jego teatrowi.

I chwała jej za to! Zakrawa na skandal, że brakuje w Polsce ogólnodostępnych i rzetelnych materiałów poświęconych pracy jednego z najważniejszych artystów światowych XX w., filmów dokumentalnych i rejestracji sztuk Teatru Cricot 2. Wkrótce ma się to zmienić. Już w styczniu, przy wsparciu Ministerstwa Kultury, ukaże się pięciopłytowe wydawnictwo DVD w całości poświęcone Kantorowi. W jego skład wejdzie siedem filmów zrealizowanych przez Andrzeja Sapiję (reżyser, autor kilkudziesięciu filmów dokumentalnych o sztuce i literaturze współczesnej): "Kantor" (1985), "Gdzie są niegdysiejsze śniegi..." (1983/84), "Manekiny Tadeusza Kantora", 1983, "Istnieje tylko to, co się widzi" (1991), "Wielopole, Wielopole..." (1984), "Powrót Odysa Tadeusza Kantora. Notatki z prób" (1988) oraz "Próby, tylko próby" (1992). Wydawnictwo będzie zaopatrzone w napisy po angielsku i materiały dodatkowe, m.in. fotografie ze spektakli, kalendarium życia i twórczości Kantora, rysunki.

Również w styczniu, tym razem dzięki pomocy Janusza Palikota, Cricoteka wyda w wersji DVD film w reżyserii Andrzeja Wajdy "Umarła klasa. Seans dramatyczny Tadeusza Kantora" (1976). Edycja będzie zawierać niepublikowane dotąd fotografie Wojciecha Szperla, rysunki Kantora i Wajdy oraz ich teksty i wspomnienia. Płyta ma być bezpłatnie dystrybuowana w instytucjach kulturalnych, archiwach teatralnych i uniwersyteckich. Film będzie też dodawany do książki Jana Kotta "Kadysz".

To jeszcze nie koniec. Na początku przyszłego roku Cricoteka (przy współpracy z wydawcami i instytutami kultury z Niemiec i Szwajcarii) planuje wydać trzy niemieckojęzyczne filmy dokumentalne poświęcone Kantorowi: "Kantor ist da" (1968), "Die Familie aus Wielopole" (1980) oraz "Kantor - ein begnadeter" (1985). Wszystkie będą zaopatrzone w polskie napisy oraz staną się dodatkiem do książki dr Uty Schorlemmer "Sztuka jest przestępstwem. Tadeusz Kantor a Niemcy i Szwajcaria. Wspomnienia - dokumenty - eseje".

Plany wydawnicze Cricoteki uzupełnia projekt realizowany z Telewizją Polską SA. - W przyszłym roku najprawdopodobniej wydane zostaną wszystkie zapisy spektakli Tadeusza Kantora, które zostały nagrane i wyprodukowane przez TVP - mówi Tomasz Tomaszewski z Cricoteki. Chodzi o sztuki "Wielopole, Wielopole...", "Niech sczezną artyści", "Nigdy już tu nie powrócę" i "Dziś są moje urodziny".

Szykują się wreszcie wydawnictwa na miarę tematu i osobowości Tadeusza Kantora. W tym miejscu warto przypomnieć, że w archiwum Cricoteki można obejrzeć (po wcześniejszym umówieniu) zdecydowaną większość sztuk Teatru Cricot 2, zapisy prób, dokumenty i kantorowskie cricotages (happeningi). Kto jednak myśli o wzbogaceniu domowej wideoteki o filmy poświęcone Kantorowi, poczekać musi do stycznia. Z pewnością warto!

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji