Artykuły

Stulecie Teatru Śląskiego im. Wyspiańskiego w Katowicach

Teatr Śląski obchodzi swoje stulecie. 2007 rok zapowiada wiele interesujących wydarzeń, zwłaszcza, że 100-lecie gmachu teatru oraz 85-lecie polskiego zespołu artystycznego w nim działającego, zbiegnie się z ogólnopolskimi obchodami 100-lecia śmierci patrona teatru, Stanisława Wyspiańskiego - o jubileuszowych wydarzeniach informuje Krystyna Szaraniec, dyrektor Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.

Teatr Śląski obchodzi swoje stulecie. To jubileusz znaczący w dziejach każdej instytucji artystycznej. W przypadku katowickiej sceny ma charakter wyjątkowy, świadczy o burzliwych dziejach i wielokulturowości regionu. Budynek teatru - zaprojektowany przez Carla Moritza, do dziś jeden z najbardziej charakterystycznych gmachów Katowic - powstał w 1907 roku jako siedziba teatru niemieckiego. W 1922 roku, gdy część Śląska wróciła do Polski, katowicka scena zyskała miano Teatru Polskiego, a od 1936 roku jej patronem jest Stanisław Wyspiański.

Zawsze gościła tu sztuka. Teatr to przede wszystkim ludzie. Ci, którzy tworzą sztukę i ci, którzy chcą znaleźć się, choćby na chwilę, w wykreowanym przez nich świecie. Przez 100 lat przez scenę i widownię teatru w Katowicach przewinęło się wiele pokoleń twórców i widzów. Powstawały tu wybitne przedstawienia, pracowali znani reżyserzy, aktorzy, scenografowie i kompozytorzy. Marian Sobański, Marian Godlewski, Leopold Pobóg-Kielanowski, Karol Adwentowicz, Wiłam Horzyca, Bronisław Dąbrowski, Władysław Woźnik, Roman Zawistowski, Tadeusz Łomnicki, Gustaw Holoubek, Tadeusz Kantor, Jerzy Jarocki, Kazimierz Kutz, Józef Szajna, Ignacy Gogolewski, Jerzy Zegalski. Lista jest długa.

Dziś Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego ma trzy sceny: Dużą, Kameralną i Scenę w Malarni. Gmach przeszedł gruntowną i kosztowną modernizację, dzięki której możliwe jest realizowanie skomplikowanych technicznie spektakli. Teatrowi Śląskiemu nie brakuje mecenasów. Rada Gospodarcza oraz wielu przyjaciół teatru to wypróbowani w różnych przedsięwzięciach teatralnych sojusznicy. Rok 2007 zapowiada wiele interesujących wydarzeń, zwłaszcza, że 100-lecie gmachu teatru oraz 85-lecie polskiego zespołu artystycznego w nim działającego zbiegnie się z ogólnopolskimi obchodami 100-lecia śmierci patrona teatru - Stanisława Wyspiańskiego.

Jubileusz rozpocznie się już 10 stycznia "Wieczorem z Wyspiańskim" na Dużej Scenie. Wielkie święto Wyspiańskiego w "Wyspiańskim" odbędzie się jesienią, a rozpocznie się 6 października wydarzeniem, jakim będzie premiera sztuki "Wesele" w reżyserii Rudolfa Zioło, prezentowana w ramach Festiwalu "Wyspiański 2007". Zaplanowano także koncert muzyki Zygmunta Koniecznego do inscenizacji dramatów wieszcza w wykonaniu Narodowej Orkiestry Polskiego Radia w Katowicach oraz sesję naukową, poświęconą realizacji dramatów autora "Wyzwolenia".

W czasie święta Dni Teatru Śląskiego publiczność będzie mogła obejrzeć najlepsze przedstawienia z ostatnich miesięcy. Odbędą się wystawy i konferencja architektów i historyków sztuki. Wydany zostanie album "100 lat gmachu teatru w Katowicach". W listopadzie 2007 roku rozstrzygnięty zostanie konkurs na sztukę o Śląsku. Jego zwycięzca będzie mógł liczyć na wystawienie swojego dramatu na katowickiej scenie. Na zakończenie Roku Stanisława Wyspiańskiego i 100-lecia teatru w Katowicach na Dużej Scenie, w końcu listopada 2007 zostanie odsłonięta kurtyna namalowana przez Piotra Schmidtke.

Serdecznie zapraszam wszystkich widzów do naszego teatru; tych najwierniejszych; tych, którzy jeszcze się z nami nie zaprzyjaźnili; ale przede wszystkim tych, którzy nigdy u nas nie byli. Gwarantuję, ze znajdą Państwo u nas cos dla siebie, bo w repertuarze znajduje się ponad dwadzieścia tytułów, a oglądanie teatru od kulis, co mamy w planie, tez może okazać się początkiem fantastycznej znajomości. Teatr jest i pozostanie sztuką magiczną, bo tylko w teatrze człowiek z człowiekiem spotyka się bezpośrednio poprzez swoje emocje. Jakkolwiek sentymentalnie by to brzmiało, jest to prawdą...

Krystyna Szaraniec

dyrektor Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji