Artykuły

Pierwsza przygoda zespołu Kroke z muzyką do spektaklu

Rejwach to tytuł nowej płyty krakowskiego zespołu Kroke. Zawiera ona muzykę specjalnie skomponowaną przez jego członków na potrzeby spektaklu pod tym samym tytułem w Teatrze Żydowskim w Warszawie.

Najpierw była książka, w której Mikołaj Grynberg zebrał rozmowy z Żydami, którzy po II wojnie światowej pozostali w Polsce. Nie są to budujące świadectwa: część jego bohaterów neguje swoją tożsamość, część ją ukrywa, a część opowiada nawet antysemickie żarty.

Niemal tuż po ukazaniu się । książki w zeszłym roku jej przeniesienia na deski teatru podjął się Andrzej Krakowski. Ten mieszkający na stałe w USA pisarz, scenarzysta i reżyser zaprosił do stworzenia oprawy muzycznej do Rejwachu ceniony na scenie etno krakowski zespół Kroke.

– Znamy się z Andrzejem od wielu lat. Tematyka naszych nagrań jest bliska tematyce jego książek i filmów, mamy też wielu przyjaciół wśród polskich Żydów. Mało tego – podróżując po świede z koncertami poznajemy wiele historii z tym związanych. Dlatego „Rejwach” od razu nas zainteresował -mówi Tomasz Lato z Kroke.

Stworzenie muzyki teatralnej było dla krakowskiej grupy czymś nowym. O ile ma ona już w swym dorobku utwory tworzone na potrzeby filmu, to zilustrowanie scenicznego przedstawienia stanowiło dla
jej członków nowe i ciekawe wyzwanie.

– Tym razem mieliśmy do dyspozycji tylko scenariusz spektaklu i rozmowy z Andrzejem. Całe szczęście przygotował on tak szczegółowy opis postaci, że nie mieliśmy problemu z wczuciem się w temat. W efekcie pracowaliśmy nad tą muzyką zaledwie tydzień — stąd powstał surowy i prosty materiał, w czym myślę tkwi jego siła — opowiada Tomasz Lato.

Kroke znane z jest bogatych aranżacji, anektujących wpływy różnych gatunków muzycznych — od etno, przez jazz, po klasykę. Tym razem jednak zespół przygotował bardziej bezpośrednie utwory, co może być sporym zaskoczeniem dla jego słuchaczy. Tym właśnie różni się Rejwach od wcześniejszych dokonań formacji.

Trochę baliśmy się tej prostoty. Gdyby to była nasza regularna płyta, na pewno pracowalibyśmy nad nią dłużej i zabrzmiałaby ona inaczej. Dlatego tym razem nasza muzyka wywołuje inne emocje i tworzy inne wizje niż dotychczas. Znamy jednak już reakcje widzów i wiemy, że przyjęli ją pozytywnie — twierdzi Tomasz Lato.

Rejwach uzupełnia soundtrackową twórczość Kroke; na którą składa się oprawa muzyczna do dokumentu Kabaret śmierci. Nagrania zespołu zostały wykorzystane również w takich filmach, jak Inland Empire Davida Lyncha i Polowanie na króliki Phillipe’a Noyce’a.

– Będziemy wykonywać fragmenty Rejwachu poza teatrem podczas naszych koncertów. Na razie gramy tylko dwie kompozycje. Przygotowujemy jednak osobny program z naszymi kompozycjami filmowymi i teatralnymi. Zaprezentujemy go już w listopadzie -począwszy od występu w Dreźnie — mówi Tomasz Lato.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji