Artykuły

Bydgoszcz. Pierwszy projekt Łysaka w Polskim

Warsztaty, koncert, debata, wykład, projekcje, akcje i oczywiście premiera. W piątek [26 stycznia] rozpoczną się działania związane z pierwszym projektem Teatru Polskiego - "po co tyle żreć / Szekspir +".

Projekt skupia się na szeroko pojętej konsumpcji. Analizuje zjawisko z wielu stron, proponuje różne spojrzenia, ale bez oceniania. - Stawiamy problem, bez jednoznacznej odpowiedzi - mówi dyrektor teatru Paweł Łysak. - O sądy na ten temat można pokusić się podczas jednej z dyskusji - dodaje.

Na początek jednak przygotowano warsztaty. Pierwsze - "Gest psychologiczny monologów szekspirowskich" przeznaczone są dla młodzieży o teatralnych zainteresowaniach. W kolejnych "Tymon Ateńczyk - portret pamięciowy" mogą wziąć udział widzowie. - Podczas zajęć pracować będziemy nad tym, co z przedstawienia zostaje w widzu - wyjaśnia Łysak. W trakcie dwutygodniowego projektu odbędą się także dwie akcje. W pierwszej - "Zagraj i pomaluj Szekspirem" wszyscy chętni wraz z zaproszonymi artystami mogą wziąć udział we wspólnym jamie muzycznym lub plastycznym. By zagrać, wystarczy przynieść swój instrument i dołączyć do pozostałych. Natomiast plastycy będą rysować, malować, sprejować ściany górnego foyer. - Chciałbym, by powstało jedno wspólne dzieło inspirowane Szekspirem - mówi dyrektor. Druga akcja to pokaz performance przygotowany przez dramaturga teatru - Łukasza Chotkowskiego.

Najważniejszym elementem każdego projektu jest premiera. Temu towarzyszy dramat Szekspira "Tymon Ateńczyk". - Wiąże się z hasłem projektu. Opowiada o bogatym człowieku, który tracąc fortunę, traci wszystkich przyjaciół. Postanawia więc odwrócić się od dotychczasowego życia, rezygnuje z dóbr i wygód - opowiada Łysak. Nie zabraknie także próby otwartej. Do Szekspira nawiązuje także zaplanowany koncert - Stanisław Sojka z zespołem wykona "Sonety Szekspira". Odbędą się również debata, projekcje, wykłady.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji