Artykuły

Wrocław. Nowy ruch w pantomimie

Wrocławski Teatr Pantomimy uruchamia scenę alternatywną. W czwartek i piątek [1 i 2 lutego] pierwsze przedstawienie z cyklu "Dialogi na ręce i nogi".

Pomysł na to, by w teatrze założonym przez nieżyjącego od sześciu lat Henryka Tomaszewskiego zagościł duch awangardy, przyniósł Jacek Gębura [na zdjęciu w spektaklu "NO*14"]: - Teatr pantomimy to doskonałe miejsce nie tylko dla sztuki mimu, ale i dla nowoczesnego tańca - mówi 37-letni tancerz i choreograf, szef nagradzanego na festiwalach Teatru Tańca "Arka", twórca wielu choreografii w Teatrze Muzycznym "Capitol". - W tytule mojego cyklu zawarta jest spora dawka autoironii. Może uda się nam odkryć coś nowego. A może coś odkurzyć - śmieje się artysta.

- Alternatywna scena pantomimy ma być otwarta dla szeroko i nowocześnie pojętego teatru ruchu - mówi Aleksander Sobiszewski, dyrektor Wrocławskiego Teatru Pantomimy. - Ma też przekraczać granice gatunkowe, a więc wchłaniać także działania plastyczne i muzyczne. Zależy nam na artystycznych poszukiwaniach, eksperymentowaniu i na wywołaniu twórczego fermentu w środowisku - dodaje Sobiszewski.

W cyklu "Dialogi na ręce i nogi" realizacje przygotowywać mają różni twórcy: uznani i debiutanci. Na początek będą to dwa bardzo znane nazwiska. Trwają już rozmowy z tancerzem i choreografem Leszkiem Bzdylem, szefem gdańskiego teatru Dada von Bzdülöv, oraz z reżyserem i choreografem Witoldem Jurewiczem, prowadzącym doskonały kaliski Teatr Tańca Współczesnego "Alter". Dla Leszka Bzdyla, człowieka, który prowadzi jedną z najważniejszych dziś w Polsce grup tańca, będzie to powrót do korzeni. Bzdyl pracował w zespole Tomaszewskiego pod koniec lat 80. ubiegłego wieku, później zaś eksperymentował z nowymi technikami ruchu i zdobywał doświadczenie we współpracy z wybitnymi polskimi reżyserami teatralnymi.

Za spektakl inaugurujący alternatywną scenę Teatru Pantomimy odpowiedzialny jest autor projektu Jacek Gębura. Rzecz złożona jest z trzech etiud: Monika Rostecka przygotowała małą formę zatytułowaną "ONa", w drugiej, zrealizowanej przez Macieja Prusaka "NO*2", obok autora wystąpi Jacek Gębura. Z kolei on sam pokaże "NO*1" - humorystyczną opowiastkę o naturze damsko-męskich relacji. To większa forma sceniczna z udziałem samego Gębury i zespołu mimów.

Spektakle premierowe zobaczymy na Scenie na Piętrze Wrocławskiego Teatru Lalek w czwartek i piątek o godz. 18.30. Wstęp jest wolny

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji