Artykuły

Elbląg. Festiwal Jednego Autora w Dramatycznym

Krzysztof Bizio kojarzył nam się dotychczas głównie z "Celebracjami" - ze spektaklem, którego prapremiera odbyła się w ubiegłym roku właśnie na deskach elbląskiego Teatru Dramatycznego.

Teraz będziemy mieli okazję szerzej poznać jego twórczość, a warto, gdyż Krzysztof Bizio to jeden z najbardziej cenionych, a co za tym idzie i najczęściej wystawianych młodych polskich dramaturgów. Od najbliższego wtorku do 28 kwietnia w elbląskim Teatrze Dramatycznym oraz w Multikinie potrwa Ogólnopolski Festiwal Jednego Autora - Krzysztof Bizio '2007.

Wydarzenie artystyczne o wysokiej randze

Zdaniem organizatorów całego przedsięwzięcia, festiwal ma nawiązywać do tradycji Elbląskiej Wiosny Teatralnej, ale realizowany będzie w bardziej współczesnej formie.

Jak mówi Mirosław Siedler, dyrektor Teatru Dramatycznego w Elblągu, niemal każdy teatr w Polsce organizuje jakiś festiwal. Tego typu przedsięwzięcia podnoszą bowiem rangę teatru, są promocją miasta, a jednocześnie wydarzeniami kulturalnymi, stwarzającymi widzom okazję do obejrzenie ciekawych produkcji innych teatrów, bez konieczności wyjeżdżania z miasta.

- Szukając formuły dla naszego festiwalu, nie chcieliśmy powielać realizowanych już w kraju pomysłów - wyznaje Mirosław Siedler. - Dlatego też zdecydowaliśmy się na Festiwal Jednego Autora.

Każdego roku podczas elbląskiego festiwalu, który od przyszłego roku będzie miał formę konkursu i rangę międzynarodową, prezentowane będą spektakle jednego autora, którego twórczość w danym okresie będzie się cieszyła szczególną popularnością wśród polskich i zagranicznych teatrów. Na początek, jeszcze w tym miesiącu, elblążanie będą mieli okazję obejrzeć kilka dzieł Krzysztofa Bizia, po którego dramaty w ostatnim czasie sięgnęło wiele teatrów, łącznie z Teatrem Telewizji.

Spektakle, spotkanie z autorem i twórcami

Już na inaugurację festiwalu, w najbliższy wtorek, pokazane zostaną "Celebracje" - spektakl w wykonaniu aktorów elbląskiego Teatru Dramatycznego. Dzień później na ekranie Multikina będzie można obejrzeć przedstawienia przygotowane dla teatru telewizji: "Toksyny" w reż. Anny Augustynowicz, "Fotoplastykon" w reż. Piotra Łazarkiewicza oraz "Porozmawiajmy o życiu i śmierci" w reż. Krystyny Jandy.

26 kwietnia artyści Teatru Polskiego w Poznaniu dwukrotnie pokażą "Lament" [na zdjęciu] w reż. Pawła Szkotaka, dzień później Teatr Krypta w Szczecinie zaprezentuje "Gabloty" w reż. Tomasza Gawrona, a jeszcze następnego dnia Teatr Powszechny w Warszawie przedstawi "Śmieci" w reż. Tomasza Mana. Oprócz spektakli przewidziane są także spotkania z autorem dramatów i z twórcami przedstawień.

Od 20 kwietnia karnet na wszystkie spektakle kosztuje 50 zł, później trzeba będzie za niego zapłacić 75 zł. Karnety na spektakle prezentowane tylko w Multikinie kosztują odpowiednio 5 i 7 zł. Cena biletu na pojedynczy spektakl w żywym planie to 25 złotych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji