Artykuły

Obiecujący Pokojski

Notatnik Teatralny uznał szefa toruńskiego Teatru Wiczy ROMUALDA POKOJSKIEGO za jednego z najbardziej obiecujących młodych reżyserów.

W zestawieniu tego branżowego pisma znaleźli się jeszcze: pochodzący z Torunia Maciej Sobociński i Iwona Kempa, która na deskach Teatru Horzycy zrealizowała znakomitego Woyzcka.

W ocenie dr. Artura Dudy, teatrologa z UMK, to sukces. - Trzeba się cieszyć, że toruńskiego reżysera dojrzał ceniony krytyk teatralny Łukasz Drewniak. Znawca sceny stworzył nieco przewrotny panteon postaci, które mają zadatki na niekwestionowane gwiazdy przyszłych sezonów teatralnych - twierdzi Duda.

Drewniak pisał, że Pokojski [na zdjęciu] to żartobliwy kronikarz pokolenia ekspunkowców. Toruński reżyser nie podaje tej oceny w wątpliwość. - Już nie punkuję, ale czuję, że w moim wnętrzu jeszcze drzemie ta młodzieńcza niezgoda. Pewne rzeczy w człowieku zostają na zawsze - wyznaje. Komentarzem do spektakli Teatru Wiczy są często piosenki Brygady Kryzys. Sam twórca słucha jeszcze starszych nagrań Siekiery, Deutera, Dezertera i Armii.

Krytyka teatralnego zastanawia również to, kim jest Norbert Okoń, autor dramatów wystawianych przez toruński teatr. - To człowiek, który mi w ostatnich latach bardzo pomógł. Rozstaliśmy się w zgodzie - uśmiecha się zagadkowo Pokojski.

Teatr Wiczy założyła grupa brodnickich licealistów w 1991 roku. Z tego grona do dzisiaj pozostały dwie osoby: Krystian Wieczyński i Romuald Wicza-Pokojski. Od 1998 roku teatr działa w Toruniu. Dotychczas przygotował 24 premiery, z których najbardziej znane przedstawienia to: Siechce, Sezon w piekle, Krakersy, Czyściciel dywanów, Po prostu, Emigranci Mrożka. Teatr Wiczy wielokrotnie otrzymywał nagrody na festiwalach teatralnych. Swoje przedstawienia wystawiał również przed publicznością zagraniczną m.in. w Chorwacji, Szwecji, Danii, we Włoszech oraz na Litwie. W lipcu zorganizował Festiwal Teatralny Bulwar, który spotkał się z ogromnym zainteresowaniem torunian i turystów. To był autorski projekt Pokojskiego.

Teatr Wiczy od października ubiegłego roku opiekuje się także barem w Od Nowie. Pokojski zatrudnił w nim swoich aktorów. Niektórzy mówią, że dzięki temu ma najmniej sfrustrowany zespół sceny niezależnej.

Reżyser urodził się w 1973 roku w Brodnicy. Ukończył wydział wiedzy o teatrze na Akademii Teatralnej w Warszawie. Pracował w Teatrze Narodowym jako specjalista do spraw impresariatu, a także w biurze Warszawskich Spotkań Teatralnych. Przyznaje, że ma słabość do gadżetów elektronicznych. Lubi otaczać się palmtopami, nowoczesnymi komórkami, notatnikami, laptopami, komputerami o niecodziennej obudowie i zastosowaniu. Czasami żartuje, że tylko w ten sposób może przypodobać się płci przeciwnej. Kawaler.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji