Artykuły

Co się pisze, co sie gra

Do Warszawy zawita gościnnie Teatr Polski z Wrocławia, czyli jedna z najmocniejszych scen w tym kraju. Jednym z waż­niejszych punktów progra­mowych kierującego te­atrem Pawła Miśkiewicza jest promocja współcze­snej polskiej dramaturgii w ramach projektu EuroDrama. W Warszawie zo­baczyć więc będzie można próbkę, a nawet całkiem niezłą próbę tego, co się pisze i wystawia z dala od stolicy.

Na pierwszy rzut - "Od dziś będziemy dobrzy" Paw­ła Sali w reżyserii młode­go, zdolnego Łukasza Ko­sa. Akcja sztuki rozgrywa się w domu poprawczym prowadzonym przez zakonników. Bohaterami są re­socjalizowani wychowan­kowie zakładu, w wieku od 8 do 17 lat - Żarówa, La­ska, Szczyl, Kabelek, Wo­dzu, Kermit... Odizolowa­ni od swego naturalnego środowiska, próbują się od­naleźć w rzeczywistości po­prawczaka, ukrywają po­trzebę akceptacji i ciepła, budzącą się seksualność, uczucie strachu. Próby prze­bicia tej skorupy, podej­mowane przez pedago­gów, wydają się z góry ska­zane na niepowodzenie. W przedstawieniu, obok zawodowych aktorów, gra­ją naturszczycy.

Drugi wieczór wypełni pokaz "Cicho" Mariusza Bielińskiego w reżyserii Aldo­ny Figury. Dramat otrzymał w 2001 roku wyróżnienie I stopnia w konkursie na sztukę współczesną ogło­szonym przez Teatr Polski i miesięcznik "Dialog". Bo­haterem "Cicho" jest Ma­rek, trzydziestoparolatek. Przyjazd na pogrzeb bab­ci, ostatniej osoby w rodzi­nie, która znała smak i war­tość życia, wywołuje u męż­czyzny falę wspomnień. Jest też okazją do rachunku su­mienia z własnego jałowe­go życia. W roli Marka wy­stępuje Tadeusz Szymków.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji