Artykuły

Jarosław-Olsztyn. Schola Węgajty na Festiwalu Muzyki dawnej

Cyklem dramatów liturgicznych z XII wieku "Cuda św. Mikołaja", w niedzielny wieczór [19 sierpnia] w opactwie sióstr Benedyktynek w Jarosławiu się XV Festiwal Muzyki Dawnej "Pieśń naszych korzeni". Impreza, w której wezmą udział artyści z Polski i zagranicy potrwa do 26 sierpnia.

W przedstawieniu inauguracyjnym wystąpiła reprezentująca Polskę Schola Węgajty.

"Cuda św. Mikołaja" to cykl czterech średniowiecznych dramatów o św. Mikołaju, zapisanych w XII wieku na terenie Francji. Autorami dramatów, jak również jego wykonawcami i odbiorcami byli najprawdopodobniej klerkowie - uczniowie przykatedralnych szkół. Forma tych dramatów jest z pogranicza teatru, w którym artyści śpiewają, tańczą, recytują.

Zespół Schola Węgajty tworzą profesjonalni śpiewacy, aktorzy, muzycy, plastycy, teatrolodzy i muzykolodzy pochodzący z kilku krajów europejskich. Działalność Scholi skupia się na praktykowaniu chorału gregoriańskiego.

W ramach Festiwalu publiczność wysłucha łącznie 10 wieczornych i nocnych koncertów, które odbywać się będą w różnych kościołach Jarosławia. Wystąpią w nich artyści m.in. z Polski, Belgii, Włoch, Węgier i Iranu. W ich wykonaniu publiczność będzie mogła wysłuchać m.in. średniowiecznych pieśni sakralnych, ludowych pieśni o życiu, śmierci i przemijaniu, poznać muzykę i tańce potomków Węgrów osiedlonych w Mołdawii.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji