Artykuły

Warszawa. Więcej teatru w TVP Kultura

Od września TVP Kultura będzie emitować dwa pasma teatralne. Oprócz dotychczasowego wtorkowego o godz. 20.30, wprowadzone zostanie nowe: niedzielne ok. godz. 15.

Teatr w niedzielę.

Repertuar teatru niedzielnego układać się będzie w cztery cykle:

1. Teatr dla Dzieci i Młodzieży. Zawsze pierwsza niedziela miesiąca. TVP Kultura wraca do tradycji stałego nadawania spektakli dla młodszej publiczności. Spełnione zostaną w ten sposób życzenia wielu widzów, a także środowiska artystów lalkarzy, którzy od dawna domagali się, aby tę świetną tradycję Telewizji Polskiej przywrócić. W archiwum TVP jest wiele znakomitych przedstawień opartych na klasyce literatury dziecięco-młodzieżowej. Starsi widzowie będą mogli je z sentymentem sobie przypomnieć, a młodsi poznać spektakle, które kształtowały dzieciństwo ich rodziców.

W ramach cyklu wyemitowane zostaną m.in. widowiska "Brzechwa dzieciom" (ze słynną "Pchłą szachrajką" w wykonaniu Anny Seniuk), "Bajki Pana Perrault", spektakle wg bajek La Fontaine'a i baśni Andersena (m.in. "Stary dom" w reżyserii Krystiana Lupy), "Małego lorda" w reżyserii Mikołaja Grabowskiego, a także zabawne trawestacje klasycznych bajek autorstwa Pierre'a Gripariego. Prezentowane będą również przedstawienia zrealizowane w teatrach lalkowych.

2. Teatr Sensacji Kobra. TVP Kultura już przypomniała kilka spektakli z cyklu, który nieodmiennie cieszy się powodzeniem widzów. Od września Kobry będą regularnie emitowane zawsze w drugą niedzielę miesiąca. Zaprezentowane zostaną najbardziej emocjonujące i najzabawniejsze spektakle, m.in. "Alicja prowadzi śledztwo" z Ireną Kwiatkowską (będzie to prezent dla widzów w przeddzień 95 urodzin tej znakomitej aktorki), a także "Upiór w kuchni" w reż. Janusza Majewskiego (wersja z lat 70.), "Sammy" w reż. Jerzego Gruzy ze Zbigniewem Cybulskim.

3. Najlepsze komedie Teatru TV. Zawsze w trzecią niedzielę miesiąca będą emitowane spektakle, które były popisem komediowego kunsztu polskich aktorów. Przedstawiona zostanie klasyka teatralnego humoru, np. "Mieszczanin szlachcicem" Moliera z Bogumiłem Kobielą, ale też spektakle warte przypomnienia po latach, np. "Czarna komedia" Schaeffera z Piotrem Fronczewskim, "Niezrównany Nakoniecznikow" Wampiłowa z Jerzym Stuhrem, "Dudek" Feydeau w reż. Jerzego Antczaka, "Chryja" Radiczkowa w reż. Jerzego Dobrowolskiego.

4. Spektakl na życzenie widzów TVP Kultura. Zawsze w ostatnią niedzielę miesiąca widzowie będą mogli obejrzeć przedstawienia, o których powtórkę najbardziej proszą.

W szczególnych przypadkach emisja Teatru TV będzie związana z tematem niedzielnego programu. Tak np. 23 września w ramach "Niedzieli z Conradem" zaprezentowany zostanie archiwalny spektakl "Amy Foster" w reż. Adama Hanuszkiewicza.

Teatr we wtorek

W paśmie wtorkowym będą kontynuowane dotychczasowe cykle:

1. Premiery teatralne TVP Kultura - transmisje i rejestracje najciekawszych i najważniejszych spektakli polskich teatrów. W ramach "specjalności kuchni" TVP Kultura przygotowuje transmisję spektaklu Teatru Rozmaitości w Warszawie: "Krum" Hanocha Levina w reż. Krzysztofa Warlikowskiego. Sezon otworzy w październiku telewizyjna wersja innego przedstawienia Teatru Rozmaitości: "2007: Macbeth" w reż. Grzegorza Jarzyny. Będzie to koprodukcja Teatru Rozmaitości, Polskiego Wydawnictwa Audiowizualnego i TVP Kultura.

Również we współpracy z PWA powstała telewizyjna rejestracja "Króla Rogera" Karola Szymanowskiego w reżyserii Mariusza Trelińskiego - spektaklu Opery Wrocławskiej. Emisja przedstawienia na antenie TVP Kultura w październiku.

We wrześniu TVP Kultura przystępuje do rejestracji przedstawienia Teatru Narodowego: "Sędziowie" Wyspiańskiego w reż. Jerzego Grzegorzewskiego. Będzie to wkład programu w obchody Roku Wyspiańskiego. Premierę tego znakomitego spektaklu przewidziano na 27 listopada w przeddzień setnej rocznicy śmierci autora "Wesela". Emisja ta rozpocznie specjalny Tydzień Wyspiańskiego w TVP Kultura, w trakcie którego przypomniane będą wybitne telewizyjne realizacje dzieł Wyspiańskiego, m.in. "Wyzwolenie" w reż. Konrada Swinarskiego i "Noc listopadowa" w reż. Andrzeja Wajdy. Istnieje również szansa, aby w ramach Tygodnia z Wyspiańskim zaprezentowany został telewizyjny zapis spektaklu "Albośmy to jacy, tacy" w reż. Piotra Cieplaka, dokonany dla Polskiego Wydawnictwa Audiowizualnego.

TVP Kultura przygotowuje również rejestrację słynnego już spektaklu Teatru Ósmego Dnia "Teczki".

Jesienią na antenie TVP Kultura odbędą się także premiery telewizyjnych wersji spektakli: "Kroniki - obyczaj lamentacyjny" Teatru Pieśń Kozła i "Plac wolności" w reż. Lecha Raczaka. Oba przedstawienia są produkcjami Polskiego Wydawnictwa Audiowizualnego, z którym TVP Kultura stale współpracuje.

2. Złota Setka Teatru TV. Od początku istnienia TVP Kultura przypomina spektakle z kolekcji najlepszych przedstawień Teatru TV. Seria ta będzie kontynuowana, m.in. 4 września wyemitowany zostanie "Trans-Atlantyk" wg Gombrowicza w reż. Mikołaja Grabowskiego, a w dalszej kolejności: "Rewizor" Gogola w reż. Jerzego Gruzy, "Ksiądz Marek" Słowackiego w reż. Krzysztofa Nazara, "Spiskowcy" Conrada w reż. Zygmunta Hübnera.

3. Teatr za granicą. Repertuar polskich przedstawień uzupełniony będzie spektaklami zagranicznymi oraz filmowymi adaptacjami sztuk teatralnych. Dla teatromanów z pewnością wydarzeniem stanie się emisja telewizyjnego zapisu "Hamleta" Eimuntasa Nekrosiusa.

Niedzielne i wtorkowe spektakle to nie jedyna obecność teatru na antenie TVP Kultura.

W programie "Sceny ze sceny" Łukasz Drewniak rozmawiać będzie ze znakomitymi artystami teatru, jak również w formie reporterskiej prezentowane będą najciekawsze miejsca i wydarzenia teatralne. Emisja programu zawsze w trzeci wtorek miesiąca o godz. 18.30.

W dwa poniedziałki miesiąca ok. godz. 17 emitowane będzie pasmo programów i filmów dokumentalnych o teatrze. W cyklu tym znajdą się produkcje z archiwum TVP, jak również nowe, w tym licencje zagraniczne, np. film "Kawa z Piną", ukazujący wybitną artystkę teatru tańca, Pinę Bausch, w pracy nad najnowszymi spektaklami.

Oczywiście TVP Kultura w swych programach publicystycznych będzie zawsze informować o najnowszych wydarzeniach teatralnych, recenzować premiery, reagować na gorące problemy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji