Artykuły

Przed sklepem jubilera

W sobotę w PWST (Scena im. Wyspiańskiego, ul. Straszewskiego 22) wystąpi Teatr im. Żeromskiego w Kielcach ze spektaklem "Przed sklepem jubilera" w reżyserii Piotra Szczerskiego

Tę "Medytację o sakramencie małżeństwa przechodzącą chwilami w dramat" Karol Wojtyła napisał w roku 1960 pod pseudonimem Andrzej Jawień. Sztukę w tym samym roku wydał Znak; prapremiera odbyła się w 1979 r. Londynie - w POSK-u, z udziałem emigracyjnych aktorów. Polską prapremierę przygotował Andrzej Maria Marczewski w 1981 r. w Wałbrzychu. "Przed sklepem jubilera" to najpopularniejsza sztuka Karola Wojtyły. W1988 r. została sfilmowana przez Michaela Andersona w gwiazdorskiej obsadzie (w roli jubilera wystąpił Burt Lancaster).

Bohaterowie sztuki to czwórka studentów: Andrzej, Stefan, Anna i Teresa. I stary jubiler, który obserwuje ich ze swojego sklepu - wie, że niedługo przyjdą do niego kupić obrączki. I tak się staje, pod koniec lata odbywają się dwa śluby. A że jest to lato 1939 r., losy obu par się komplikują. "To tekst napisany przez kapłana i poetę, teologa i filozofa, niełatwy w odbiorze, wymagający skupienia i wyciszenia zarówno widzów, jak i aktorów. Sztuka składa się z monologów wypowiadanych przez osiem postaci. Reżyser Piotr Szczerski słusznie pozostał przy formule Teatru Rapsodycznego, której wierny był Karol Wojtyła. Przedstawienie z założenia jest statyczne, nie ma tu scenicznego ruchu, gesty są bardzo oszczędne. Liczy się słowo i punktowe światło skierowane na wykonawców. Dla nich zresztą ten spektakl to duże wyzwanie - przy użyciu minimalnych środków muszą oddać wagę słowa" - pisał po premierze Grzegorz Kozera w "Słowie Ludu".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji