Artykuły

Warszawa. "Straszna gospoda" w Żydowskim

Musical "Straszna gospoda", na motywach opowiadania Isaaca Bashevisa Singera, przygotowuje w warszawskim Teatrze Żydowskim Jan Szurmiej. Premierę spektaklu zaplanowano na 4 września.

Będzie to jedno z wydarzeń zbliżającego się Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera.

Musical "Straszna gospoda" powstał na podstawie krótkiego opowiadanie Isaaca Bashevisa Singera, pod tym samym tytułem. W czwartek fragmenty spektaklu pokazano dziennikarzom.

Autorka libretta i tekstów piosenek w musicalu Barbara Kościuszko podkreśla, że inspiracją dla Singera przy pisaniu "Strasznej gospody" była autentyczna postać XVIII-wiecznego rozbójnika Dobosza. Nie on jest jednak bohaterem opowiadania, ale stworzona przez pisarza fikcyjna postać - żona zbójnika, wiedźma, która po śmierci męża wyszła za mąż za półdiabła-półczłowieka i razem z nim prowadziła gospodę.

Tę baśniową historię Singer adresował do młodych czytelników, jednak - jak zapewniają realizatorzy musicalu - teatralna adaptacja ma wydobyć ze "Strasznej gospody" wątki, które mogą być w równej mierze atrakcyjne dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Kościuszko otrzymała propozycję wykorzystania opowiadania "Straszna gospoda" do stworzenia widowiska lub musicalu na początku lat 90.

- Doznałam mieszanych uczuć. Z jednej strony radość, że to Singer - fascynujący, dziwny, niezwykły, z wyobraźnią, która pobudza czytelnika, inspiruje do wędrowania ścieżkami własnej wyobraźni. Z drugiej strony - lęk, że nie dam sobie rady w warstwie językowej, obyczajowej. Przeważyła chęć zmierzenia się z tym wyzwaniem - tłumaczyła Kościuszko.

Autorem muzyki do spektaklu jest Hadrian Filip Tabęcki. Reżyserem, autorem inscenizacji i choreografii jest Jan Szurmiej. W spektaklu wystąpią m.in. Dorota Salamon, Barbara Szeliga, Jacek Lenartowicz, Andrzej Szopa, Sylwia Najah, Joanna Rzączyńska, Małgorzata Majewska, Piotr Sierecki, Marcin Błaszak, Rafał Rutowicz.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji