Artykuły

Zgierz. Sceniczna spowiedź byłych betanek

W sobotę w Zgierzu najbardziej oczekiwana polska premiera offowa tego roku. Teatr Kreatury z Gorzowa Wielkopolskiego pokaże "Betanki" na kanwie dramatycznych wydarzeń w klasztorze w Kazimierzu Dolnym.

Przedstawienie opowiada historię zgromadzenia betanek, w którym przed ponad dwoma laty zabarykadowało się 65 zakonnic wykluczonych ze wspólnoty. Przełożona generalna zakonu s. Jadwiga Ligocka nie zaakceptowała następczyni. Watykan uznał, że musi odsunąć ją od funkcji, bo kierowała się prywatnymi objawieniami, niezgodnymi z nauką Kościoła. Teraz eks-siostry czekają na eksmisję.

- Pomysł powstał na początku roku - opowiada Przemysław Wiśniewski, lider Kreatur. - Życie przyniosło scenę pod tytułem "popełniamy zbiorowe samobójstwo". Nie poruszymy tematu komornika. Chyba że wypadki potoczą się w tak dziwny sposób, iż włączymy je do spektaklu.

Zespół korzystał z artykułów prasowych, m.in. reportażu "Widziała w piekle same sutanny" zamieszczonego w "Wysokich Obcasach", dodatku do "Gazety". Kolejne sceny opierały się na zgromadzonej dokumentacji.

Aktorki - Ewa Pawlak i Katarzyna Pielużek z Teatru Kreatury oraz Agnieszka Reimus-Zapadka i Marta Andrzejczyk z Białego Teatru w Olsztynie - mają od 19 do 30 lat. Są rówieśnicami sióstr przebywających w klasztorze.

Marian Glinkowski, kierownik artystyczny zgierskich Słodkobłękitów i szef Łódzkich Spotkań Teatralnych nie ma wątpliwości w sprawie zaproszenia Kreatur: - To powinność teatru, odnosić się do spraw, o których mówi się publicznie. Podejrzewam, że spektakl postawi przede wszystkim pytanie o granice wolności wewnątrz podjętych zobowiązań.

Spektakl będzie można zobaczyć w sobotę o godz. 15 w Miejskim Ośrodku Kultury w Zgierzu (ul. Mielczarskiego 1). Wstęp wolny.

Na zdjęciu: scena z prób.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji