Artykuły

Warszawa. Spacer z Kołem

Studio Teatralne "Koło" przygotowuje premierę "Spacerowicza" według opowiadań Roberta Walsera, a do tego akcję artystyczną - miejskie spacery.

Jak przetrwać w biurze od ósmej rano do południowej przerwy na obiad? Spacerowicz, bohater opowiadań szwajcarskiego pisarza Roberta Walsera, wymyśla surrealistyczne historie, których bohaterami są koledzy z pracy i osoby przypadkowo zobaczone na mieście. To jakby męska wersja Ally McBeal, ale sto lat wcześniej. Kiedy Spacerowicz spotyka kobietę, wyobraża sobie, że się zakochują. W innej wersji: że jest jej sługą, a w jeszcze innej, że zostaje opiekunem jej dziecka. Do końca nie wiemy, która z tych historii dzieje się naprawdę. Spacerowicz żyje w Wiedniu, na początku XX wieku. Jest urzędnikiem o najniższej randze, pracuje w banku i trudno mu się odnaleźć w uporządkowanym społeczeństwie tego czasu. - Walser proponuje świat podobny do świata Kafki, Schulza. Myślę, że świetnie współgra ze współczesnym dużym miastem - opowiada Igor Gorzkowski.

Z teatru do fabryki

Premiera "Spacerowicza" odbędzie się w piątek w Polskich Zakładach Optycznych przy ulicy Grochowskiej, w których stowarzyszenie Studio Teatralne "Koło" i reżyser Igor Gorzkowski wystawili spektakl "Sandman". Zanim odkryli przestrzeń na Pradze, przedstawienia pokazywali na scenach teatralnych m.in. Teatru Collegium Nobilium. Realizowali wtedy spektakle na podstawie Prousta czy Czechowa. - Myślę, że przełom nastąpił, kiedy zrobiliśmy przedstawienie "Absolutnie Off Show" w klubie Pruderia i wyszliśmy z przestrzeni teatralnej - przyznaje Igor Gorzkowski. Igor zaczął wtedy sam wymyślać historie, które opowie na scenie i pisał autorskie scenariusze. Pokazywał trzydziestolatków, takich jakich można spotkać na ulicach Warszawy, z ich zwyczajnymi problemami. Tak było w "Absolutnie..." i "Taksówce".

Kiedy trafili do zakładów PZO przy Grochowskiej, w postindustrialnej przestrzeni zorganizowali "Projekt Praga". Robili tam miejskie akcje, m.in. Przetwory - przedświąteczny recyklingowy jarmark czy PZOty - cykl zabaw dla dzieci.

Z fabryki do parku

Po premierowych przedstawieniach od 2 listopada, "Spacerowiczowi" towarzyszyć będzie akcja artystyczna "Dziwne miasto Walsera". Organizatorzy przygotują dla widzów spacery po uliczkach i parkach Powiśla. Przechadzanie się był to ulubiony sposób spędzania czasu nie tylko bohatera prozy Walsera, ale również samego autora. Całe stronice zapisywał wrażeniami z tych małych podróży.

W siedzibie Pro Helvetii czy w Czułym Barbarzyńcy dostaniemy mapki i pocztówki, na których będą zaznaczone punkty, które należy odwiedzić. Na trasie zajrzymy do fotografa, komisu czy cukierni. W każdym punkcie czeka na nas przygotowane wydarzenie lub instalacja: zjemy ulubione ciastko Roberta Walsera, usłyszymy gadające stoły czy przeczytamy specjalnie wyeksponowane fragmenty prozy Walsera. Szczegółowe daty i godziny, w jakich można odbywać spacery, znajdziemy na stronie www.prohelvetia.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji