Artykuły

Kolacja w Ateneum

"Kolacja dla głupca" w reż. Wojciecha Adamczyka w Teatrze Ateneum w Warszawie. Pisze Aleksandra Kubicka w portalu Polskiego Radia.

Komedia "Kolacja dla głupca" autorstwa Francisa Vebera była ogromnym hitem wystawianym na deskach paryskich teatrów, doczekała się również genialnej wersji filmowej. Jej warszawską wersję, graną w teatrze Ateneum, wyreżyserował Wojciech Adamczyk. I choć sztuka jest wystawiana już kilka lat, wciąż cieszy się ogromną popularnością i niebywałą frekwencją. Całkiem niedawno na deskach Teatru Ateneum mogliśmy oglądać inscenizację tej sztuki po raz czterechsetny.

"Kolacja dla głupca" nie jest sztuką, która zostaje nam w pamięci na długie lata i na temat której snujemy głębokie refleksje, choć i w niej pojawia się szczypta morału. Jest natomiast świetnie wyreżyserowanym przedstawieniem komediowym, które rozśmieszy widzów do łez, co szczególnie w teatrze wcale nie jest takie proste, o czym przekonuje nas sam reżyser: "Komedia w teatrze wymaga zegarmistrzowskiej wręcz precyzji i specyficznych predyspozycji aktorskich. Aktor komediowy musi być wysokiej klasy profesjonalistą, by w wybitnym stopniu panować nad formą sceniczną, musi posiadać poczucie humoru; świadomość absurdu pomagającą dostrzegać paradoksy oraz znajdować niekonwencjonalne rozwiązania; wyczucie czasu i słuch muzyczny do perfekcyjnego sterowania słownymi i sytuacyjnymi efektami komediowymi. Wzruszyć widza lub wstrząsnąć nim jest o wiele łatwiej. Często temat sztuki bywa tak porażający, że nie wiadomo czy doznania estetyczne należy zawdzięczać anegdocie, czy też artystycznemu jej przetworzeniu. W komedii efekt ten trzeba zawsze wypracować."

Owe "predyspozycje aktorskie" niewątpliwie posiada dwóch fantastycznych aktorów obsadzonych przez reżysera w rolach głównych: Piotr Fronczewski i Krzysztof Tyniec. Obydwaj są niezwykle naturalni i przekonywający. Krzysztof Tyniec stworzył nieprawdopodobną kreację roli Francois Pigniona. Od pierwszej sceny daje niezwykły popis umiejętności gry aktorskiej.

Sztuka autorstwa Francois Vebera jest doskonale napisaną komedią, pełną zabawnych i zaskakujących zwrotów akcji. Główny bohater Pierre Brochant jest znanym i popularnym paryskim wydawcą literackim. Ma dość osobliwe hobby - urządza wraz z przyjaciółmi kolacje, na które zaprasza głupców, aby sobie z nich żartować. Spotkaniom towarzyszy konkurs - wygrywa ten, który przyprowadzi najgłupszą osobę. W taki sposób na drodze Pierra pojawia się Francois Pignion - pracownik ministerstwa finansów, którego pasją jest składanie modeli architektonicznych z zapałek. Zestawienie dobrego i uczciwego, choć istotnie nie grzeszącego inteligencją urzędnika, z zepsutym, pewnym siebie wydawcą, prowadzi do nieoczekiwanego zwrotu akcji. Jak się można domyślić, organizator kolacji wpada we własne sidła.

Idealnym podsumowaniem sztuki wydają się być słowa z gogolowskiego "Rewizora": "Z kogo się śmiejecie? Z samych siebie się śmiejecie."

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji