Artykuły

Kielce. Teatry alternatywne w Bazie Zbożowej

Bardzo ciekawie zapowiada się II część VII Przeglądu Teatrów Alternatywnych, który w piątek [9 listopada] rozpoczyna się w kieleckiej Bazie Zbożowej. Organizatorzy zaprosili artystów abstrakcyjnych, nieco kontrowersyjnych, ale przede wszystkim takich, którzy nie boją się sięgać po trudne i ważne tematy.

Przegląd rozpocznie o godz. 18 "Kwarta cienia" - performance Włodzimierza Szymańskiego. "Kwarta cienia" to miara i relacja cienia do światła, tego co racjonalne, a co emocjonalne. Autor jest absolwentem i wykładowcą Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od pięciu lat jest też profesorem nadzwyczajnym w Instytucie Edukacji Plastycznej Akademii Świętokrzyskiej.

O godz. 19.30 wystąpi Teatr Kreatury z Gorzowa Wielkopolskiego - od 15 lat działający przy tamtejszym Grodzkim Domu Kultury - ze spektaklem "Betanki" [na zdjęciu] w reżyserii Przemysława Wiśniewskiego. Tuż przed premierą sztuki rozgorzała ostra dyskusja między metropolitą lubelskim abp Józefem Życińskim, który skrytykował twórców za ranienie sióstr i ich rodzin, a reżyserem - ten posądzał duchownego o cenzurę kościelną. Spektakl rozpoczyna się na widowni, gdzie wśród publiczności zasiadają cztery młode dziewczyny. Po kolei wstają, by opowiedzieć historie swojego życia. W czasie tych opowieści rozbierają się, a gdy zostają w samej bieliźnie, wchodzą na scenę i zakładają zakonne habity.

W sobotę o godz. 18 Teatr Kreatury wystawi monodram Katarzyny Pielużek w reżyserii Przemysława Wiśniewskiego "A dzieci nie chcę mieć" na podstawie prozy Aglaji Veteranyi, pisarki i aktorki pochodzenia rumuńskiego. To historia dziewczynki, która dorasta wśród cyrkowców. Kontakty z dorosłymi kształtują przekonania, pozbawiają złudzeń, uczą nieufności, ukrywania, kłamstwa i ucieczki. Po monodramie organizatorzy zaplanowali wieczór filmowy Zespołu Filmowego "Grupa Wsparcia".

Przegląd zakończy w niedzielę o godz. 18 premiera spektaklu "Padamme, Padamme" w reżyserii Marcina Bortkiewicza i w wykonaniu teatru Ecce Homo. Tym razem młodzi artyści zmierzą się z powieścią Aleksandra Sołżenicyna "Oddział chorych na raka" oraz uniwersalnymi kwestiami: miłością, samotnością, próbą zmierzenia się z bólem i chorobą. Spektakl jest 25. jubileuszową sztuką teatru, złożoną w hołdzie jego założycielowi Tadeuszowi Majowi w 10. rocznicę śmierci.

W hali głównej będzie można też obejrzeć wystawę rysunku Magdaleny Kubackiej "Przeistaczanie", wystawę ceramiki artystycznej Ewy Skowerskiej-Kosmalskiej "Kretynki-S" oraz wystawę prac Tadeusza Maja ze spektaklu "Ecce Homo".

Wejściówki na przegląd są bezpłatne. Wcześniej należy je odebrać w Bazie Zbożowej. Organizatorem przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Artystyczne "Ecce Homo".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji