Artykuły

Bydgoszcz. "Pchła Szachrajka" na mikołajki

Na mikołajki bydgoska scena przygotowuje pierwszą za kierownictwa Łysaka bajkę. "Pchłę Szachrajkę" w jednym przedstawieniu zagra trzech aktorów.

Małgorzata Witkowska, Paweł L. Gilewski, Marcin Zawodziński - przedstawienie będzie oparte na grze aktorskiej, a scenografia w całości wykonana będzie z kartonów. Z nich zbudowane zostaną wszystkie potrzebne rekwizyty. - Dzisiejsze bajki to potok szybko zmieniających się obrazów, teledysk - mówi Witkowska. - A nam zależało na skłonieniu maluchów do kreatywnego myślenia, do pobudzenia własnej wyobraźni - podkreśla Witkowska. Twórcy, przygotowując przedstawienie, wybrali się nawet do przedszkola, by zobaczyć, jak na tekst Jana Brzechwy zareagują dzieci. - Szczerze powiem, że nie mieliśmy żadnych ilustracji, dzieci były w grupie i mieliśmy problem, by utrzymać ich zainteresowanie - wspomina Marcin Zawodziński. - Trzeba także wziąć pod uwagę, że w bajce jest wiele słów, których nie znały, jak np. menażeria - dodaje Paweł L. Gilewski. - Nie trzeba iść tak daleko. Przedszkolaki nie wiedziały nawet, co to jest pchła - wtrąca Zawodziński.

W przedstawieniu, w którym tego malutkiego pasożyta zagra aż trzech aktorów, trzeba było użyć specjalnych rekwizytów, by dzieciaki się nie pogubiły. - Pojawią się odpowiednie pchle atrybuty i oczywiście podskoki. Wszystko jednak zależy od wyobraźni młodej widowni - mówi Witkowska.

Spektakl reżyseruje aktor naszej sceny Łukasz Gajdzis. - Jeszcze w szkole teatralnej reżyserowałem i grałem w spektaklach dla najmłodszych - opowiada 23-latek. - Czuję, że to jest moja droga - dodaje. Bydgoska pchła sama jest trochę jak dziecko: niesforna, odważna, ciekawa życia. Podróżuje, przeżywa wiele przygód. - U nas jest dobra, a psoci się, by nauczyć ludzi czegoś, coś im pokazać - mówi Gajdzis.

Po premierze odbędzie się Brzechwowisko. Spotkanie, podczas którego młodzi goście będą mogli pomazać rozdane im wcześniej kolorowanki - programy i zjeść rurkę z kremem, o której mowa jest w spektaklu. - Z tym przedstawieniem chcemy także jeździć po szpitalach i prezentować je chorym dzieciom - podkreśla Gajdzis. - Planujemy również akcję "Podziel się misiem" - mówi Łysak. - Widzowie mogą przynosić do teatru niepotrzebne zabawki, które my przekażemy potrzebującym - dodaje.

"Pchłą Szachrajką" Teatr Polski otwiera kolejny projekt - "Sztuki Polskie w Teatrze Polskim". Premiera - 6 grudnia, mała scena, godz. 18.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji