Artykuły

Warszawa. Sympozjum "Czy istnieje teologia teatru?"

"Czy istnieje teologia teatru?" to tytuł sympozjum, które odbędzie się 12 grudnia na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie w ramach Sekcji Teologii Kultury. W spotkaniu wezmą udział aktorzy, reżyserzy i teologowie zajmujący się twórczością teatralną.

"Nie mamy gotowej odpowiedzi, czy istnieje teologia teatru i czy da się tak jednoznacznie powiedzieć " - mówi o. Witold Kawecki, kierownik Sekcji Teologii Kultury UKSW i jeden z organizatorów sympozjum.

"Według mnie istnieje teologia teatru, tak jak istnieje teologia kultury, sztuki. Wszędzie tam, gdzie traktujemy teologię nie tylko jako naukę o Bogu, ale także o człowieku, który do Boga zmierza, człowieku zanurzonym w bardzo wiele przestrzeni życia, zawsze będziemy mówić także o teologicznym aspekcie. Ale czy dla wszystkich to jest takie jasne?" - tłumaczy założyciel Sekcji Teologii Kultury UKSW.

W sympozjum, które składać się będzie z dwóch części, wezmą udział wykładowcy zajmujący się tą problematyką oraz aktorzy i reżyserzy teatralni. Uczestnicy spotkania wysłuchają trzech prelekcji, wygłoszonych przez prof. Leszka Kolankiewicza, dyrektora Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, o. Wacława Oszajcę, poetę, dziennikarza, wykładowcę UW oraz dr. Jacka Kopcińskiego, pracownika Wydziału Humanistycznego UKSW i Instytutu Badań Literackich PAN, współpracownika miesięcznika "Teatr ".

W trakcie sympozjum poruszone zostaną takie zagadnienia jak teatr kultów transowych, religia w teatrze w epoce przedchrześcijańskiej, teatr sacrum i profanum oraz człowiek i Bóg we współczesnym teatrze na przykładzie działalności takich reżyserów teatralnych jak Piotr Cieplak, Piotr Tomaszuk i Krzysztof Warlikowski.

Druga część konferencji to panel dyskusyjny skupiający się wokół problemu istnienia teologii teatru. Nad tym tematem zastanawiać się będą Anna Karoń-Ostrowska, doktor filozofii i redaktor "Więzi ", aktorka Maja Komorowska, Roman Kołakowski, dyrektor i reżyser Teatru Rapsodycznego Dnia Trzeciego oraz Wiesław Komasa [na zdjęciu], reżyser i profesor Akademii Teatralnej w Warszawie.

Według o. Kaweckiego teatr może czerpać z teologii, a teologia z teatru. - Kościół nie może jednak w sposób banalny posługiwać się sztuką. Nie może posługiwać się kiczem, którego często jest więcej od prawdziwej sztuki. - wyjaśniał. - Dzisiaj wykorzystywanie teatru, chociażby w ewangelizacji powinno mieć wysoki poziom. Kościół kiedyś otaczał mecenatem prawdziwą sztukę, tak może być i dzisiaj - dodał wykładowca UKSW.

Teologia kultury jest najnowszą specjalizacją Wydziału Teologicznego UKSW w Warszawie. Celem jest nie tylko zapoznawanie studentów z wiedzą o teorii kultury. Jej zadaniem jest ukazywanie kultury sytuującej się w relacji do tego, kim jest człowiek w sensie antropologicznym, a zatem pozostającej w ścisłym związku z teologią zajmującą się człowiekiem.

Sympozjum "Czy istnieje teologia teatru? " odbędzie się w środę 12 grudnia na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, przy ul. Dewajtis 5. Początek o godz. 10 w sali 401.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji