Artykuły

Olsztyn. Scena Margines zaprasza amatorów

Każdy może spróbować swoich sił na deskach Teatru im. Jaracza. Scena Margines organizuje nabór do eksperymentalnej grupy teatralnej. Poszukiwani są ludzie, którzy chcą coś robić i są odważni, nie liczy się wiek ani doświadczenie sceniczne.

Teatr Jaracza już rok temu zapowiadał, że otworzy się na spektakle eksperymentalne, poszukiwania nowych form i ruchy alternatywne. Jeszcze w kwietniu Giovanny Castallanos, nowy szef Marginesu, zdradził, że chce być pośrednikiem i prowokatorem. - Misją teatru jest zadawanie trudnych pytań, a teatr alternatywny szuka niekonwencjonalnych dróg, gdzie w trudnych warunkach często padają ciekawsze odpowiedzi - mówił. - W Polsce granica między teatrem alternatywnym a instytucjonalnym się zaciera. Powstaje dziwna hybryda, chciałbym, żeby taka miała też tu miejsce.

Po pół roku jego słowa mają szansę zostać wprowadzone w życie. Powstaje zespół, roboczo nazwany GESM - Grupa Eksperymentalna Sceny Margines. Poprowadzą ją Jose E. Iglesias Vigil i Agnieszka Kołodyńska.

Iglesias jest reżyserem, aktorem oraz pedagogiem teatralnym. Pracował z teatrami Biuro Podróży, Ósmego Dnia, Gardzienice. Ma na swoim koncie kilka nagrodzonych filmów krótkometrażowych. Agnieszka Kołodyńska gra w poznańskim teatrze Porywacze Ciał, ale współpracuje też z innymi grupami alternatywnymi. - Giovanny zaproponował nam stworzenie grupy, która zajęłaby się poszukiwaniem innego języka teatralnego, nowych środków wyrazu, których nie ma w teatrze instytucjonalnym. Będziemy poszukiwali nowej formuły, ale nie ma żadnego z góry przyjętego szablonu, bo efekt zależy od tego, kto do nas przyjdzie - zapowiada Kołodyńska. - Zwykle w Polsce bardzo trudno robić takie projekty, bo nie ma na to pieniędzy, tu inicjatywę wspiera Teatr Jaracza.

Jose Iglesias: - To będzie grupa osób, które mają wspólny cel i chcą, by coś się wydarzyło. Nie muszą być aktorami, ale muszą chcieć coś przekazać. Punktem wyjścia może być klasyka, ale to się okaże po wybraniu zespołu. Uczestnicy sami o tym zadecydują. Efekt końcowy też zależy od osobowości ludzi, którzy dołączą do grupy.

Artysta zapewnia, że nabór do grupy nie będzie żadnym egzaminem. - Zależy nam na ludziach z pasją. Liczy się wrażliwość, szczerość, czy nie boją się mówić, czują świat, są otwarci na innych, chcą poszukiwać - wymienia.

Kołodyńska podkreśla, że w Olsztynie jest zapotrzebowanie na takie eksperymenty. Zauważyła to, gdy pracowała z młodymi ludźmi na musicalem "Noc w środku dnia". - Młodzież wtedy rozkochała się w teatrze, zobaczyła, że daje im dziwne spełnienie. A ludzie z chęcią wezmą udział w nowym przedsięwzięciu. Wiele osób już dzwoniło z pytaniami o szczegóły - opowiada.

Uczestnictwo w projekcie jest bezpłatne. - Nie szukamy osób na zajęcia, ale pasjonatów do wspólnej pracy, muszą coś z siebie dawać, a to dużo trudniejsze niż zapłacenie 50 zł miesięcznie - przekonuje Iglesias.

Janusz Kijowski, dyrektor Teatru Jaracza: - Margines prowadzi swoje życie offowe. GESM to też aspekt dydaktyczny, przyciąganie widzów i oswajanie ich z inną sztuką. Mamy konserwatywną publiczność, ale pracujemy nad formami teatru, które pokazują obrzeża sztuki, inne jej oblicza.

Nabór...

...do Grupy Eksperymentalnej Sceny Margines odbędzie się 18, 20 i 21 stycznia oraz od 27-28 stycznia 2008 r. na Scenie Margines. Na spotkanie należy przygotować krótką etiudę z wykorzystaniem tekstu, tańca lub piosenki. Kontakt e-mailowy: margines@teatr.olsztyn.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji