Artykuły

Warszawa. Benefis dla Sławomira Kulpowicza

W niedzielę w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie odbędzie się benefis dla muzyka jazzowego Sławomira Kulpowicza.

Niedzielny koncert zakończy tygodniowy cykl imprez charytatywnych, gestu solidarności środowiska jazzowego z ciężko chorym kolegą.

- Zorganizowanie tych koncertów i zgromadzenia artystów zajęło dwa dni. Wszyscy natychmiast chętnie się zgodzili - powiedział we wtorek PAP jeden z organizatorów Tomasz Tłuczkiewicz.

- Instytucja benefisu jest znana w środowiskach artystycznych. Jeżeli artysta ma jakiś kłopot i potrzebna mu pomoc, to jego koledzy grają koncerty, z których dochód jest przekazywany na rzecz potrzebującego. W przypadku Sławka zorganizowanie benefisu było oczywiste. Jemu potrzeba i pieniędzy i wsparcia - tłumaczył.

Tłuczkiewicz zapowiedział, że w ramach akcji odbędą się jeszcze koncerty w Akwarium Jazzarium (23.01) w klubie Tygmont (24.01) i w Jazz Club Rynek (26.01). Wystąpią tam m.in. Sekstet Stanisława Sojki, Piotr Cieślikowski, Zbigniew Namysłowski, Anna Faber, Ewa Bem, Henryk Miśkiewicz i Urszula Dudziak. Do Warszawy przyjadą również artyści na stałe mieszkający za granicą, jak kontrabasista Witold Rek czy saksofonista Andrzej Olejniczak.

Na niedzielnym koncercie organizatorzy spodziewają się przyjazdu z Los Angeles Radhy Botofasiny, artystki śpiewającej liczące ponad 5 tysięcy lat mantry w oprawie nowoczesnych, elektronicznych aranżacji.

Sławomir Kulpowicz (ur. 1952) - pianista i kompozytor, jest absolwentem klasy fortepianu Średniej Szkoły Muzycznej w Warszawie. Naukę kontynuował na wydziale jazzu i muzyki rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Tam też związał się z grupą Silesian Set. Po powrocie do Warszawy był członkiem Kwartetu

Zbigniewa Namysłowskiego, z którym nagrywał i koncertował w kraju i za granicą (1976-1977). Przez kolejne lata (1977-1981) grał także w zespole The Quartet Tomasza Szukalskiego.

W 1981 roku zdecydował się na samodzielną działalność artystyczną. Założył zespół In Formation, który grywał jako duet i trio (Czesław Bartkowski - perkusja, Witold Szczurek - kontrabas), kwartet (Bartkowski, Szczurek, Tomasz Stańko - trąbka) i sekstet (Bartkowski, Szczurek, Stańko, Andrzej Olejniczak - saksofon tenorowy, Dominik Wit - tuba). Dawał także solowe koncerty. Okazjonalnie tworzył też grupy Private Music, New Formation.

Jako wykonawca i kompozytor inspirował się też muzyką Wschodu, współpracował m.in. z Hindusem Shujaatem Khanem i Turkiem Burhanem Ocalem. Kulpowicz zaprasza też na swoje koncerty i nagrania twórców nie związanych z jazzem m. in.: aktorkę Barbarę Dziekan, wokalistów Marka Bałatę, Czesława Niemena i Mieczysława Szcześniaka.

Obok utworów jazzowych, komponuje również ilustracje do spektakli baletowych i teatralnych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji