Artykuły

Wrocław. "Baal" wg Augustynowicz w Teatrze Współczesnym

We Wrocławskim Teatrze Współczesnym długo oczekiwana premiera "Baala", młodzieńczej sztuki Bertolta Brechta. Spektakl o artyście, który chce być bogiem, reżyseruje Anna Augustynowicz.

Niespełna 20-letni Bertolt Brecht, późniejszy autor słynnej "Opery za trzy grosze", "Baala" napisał w roku 1918. Bohater sztuki jest poetą, noszącym imię antycznego bożka urodzaju i płodności, który co roku ginął w walce z bogiem śmierci i odradzał się na nowo. U Brechta to twórca, który zaciera granicę między kreacją a rzeczywistością. Świadomy nieuchronnie zbliżającej się śmierci zachłannie korzysta z życia, działa instynktownie i autodestrukcyjnie. Mit został przeniesiony w dwudziestowieczne realia: do szynków, kabaretów i kościołów.

- W czasach, w których żyjemy, Baal jest postacią, która prowokuje swoją żarłocznością życia. Stawia zarazem pytania, jak żyć i czym jest samo życie - mówi Krystyna Meissner, dyrektorka Teatru Współczesnego.

- Żarłoczność Baala polega na niemożności zaspokojenia swoich wyobrażeń. Dlatego myli mu się czasem, czy coś wymyślił, czy coś przeżył naprawdę - mówi reżyserka spektaklu Anna Augustynowicz. - Baal to człowiek dojrzały, z doświadczeniem życiowym, którego stać na przemyślaną refleksję.

To drugie podejście Współczesnego do tekstu Brechta. Próby do "Baala" na początku ubiegłego roku rozpoczął na scenie przy ul. Rzeźniczej Redbad Klynstra. Termin wiosennej premiery najpierw był odwlekany, potem dyrektorka Krystyna Meissner zdecydowała, że przedstawienie nie będzie w ogóle pokazane.

Nowy "Baal" to powrót dyrektorki szczecińskiego Teatru Współczesnego do Wrocławia. Ponad dziesięć lat temu zrealizowała tu "Moralność pani Dulskiej", potem przyjeżdżała do stolicy Dolnego Śląska z pokazami swoich szczecińskich spektakli.

Podczas premiery po raz pierwszy wykorzystane zostanie nowe tłumaczenie sztuki Brechta autorstwa Jacka Burasa, który przygotował także nowy przekład "Opery za trzy grosze". Oba teksty znalazły się w książce przygotowanej przez Teatr Współczesny i Wydawnictwo ATUT, której prezentacja towarzyszyć będzie sobotniej premierze.

W spektaklu główną rolę zagra Jerzy Senator. Na scenie zobaczymy także m.in. Szymona Czackiego, Irenę Rybicką i Bogusława Kierca

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji