Artykuły

Warszawa. Zmarł Sławomir Kulpowicz

Sławomir Kulpowicz, wybitny pianista i kompozytor, zmarł w czwartek w Warszawie - poinformował PAP Milo Kurtis, muzyk.

Od pewnego czasu artysta zmagał się z chorobą nowotworową.

Sławomir Kulpowicz pianista i kompozytor, urodził się w 1952 r. w Warszawie. Jego ojciec, Witold Kulpowicz był najbardziej znanym w Polsce twórcą utworów oraz wydawnictw na akordeon. Sławomir zaczął muzykować w wieku pięciu lat, odznaczając się wielkim talentem do kompozycji i improwizacji.

Już w podstawowej szkole muzycznej zetknął się z jazzem. Pierwszymi jego idolami byli Duke Ellington i Dave Brubeck. Następnie przyszły lata wsłuchiwania się w słynną audycję Willisa Connovera - "Voice of America Jazz Hour" i "podkradania" nagrań starszym kolegom jazzmanom.Potem nastał okres wieloletniej fascynacji muzyką Johna i Alice Coltrane'a.

Był absolwentem klasy fortepianu Średniej Szkoły Muzycznej w Warszawie. Jego nauczycielami fortepianu byli renomowani; prof. Andrzej Jasiński oraz prof. Anna i Jerzy Żurawlew, założyciel Konkursu Chopinowskiego.

Naukę kontynuował na wydziale jazzu i muzyki rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, którą ukończył z wyróżnieniem. Swoją pracę dyplomową poświęcił sztuce Coltrane'a. Jeszcze podczas studiów związał się z grupą Silesian Set i współpracował z awangardą śląskich kompozytorów współczesnych, tworząc wiele "workshopów" muzyki współczesnej, wykonujących utwory takich mistrzów jak: John Cage czy Stockhausen.

Po powrocie do Warszawy związał się z Kwartetem Zbigniewa Namysłowskiego, z którym nagrywał i koncertował w kraju i za granicą (1976-1977). Przez kolejne lata (1977-1981) grał także w zespole The Quartet Tomasza Szukalskiego.

W 1981 roku zdecydował się na samodzielną działalność artystyczną. Założył zespół In Formation, który grywał jako duet i trio (Czesław Bartkowski - perkusja, Witold Szczurek - kontrabas), kwartet (Bartkowski, Szczurek, Tomasz Stańko - trąbka) i sekstet (Bartkowski, Szczurek, Stańko, Andrzej Olejniczak - saksofon tenorowy, Dominik Wit - tuba). Dawał także solowe koncerty. Okazjonalnie tworzył też grupy Private Music, New Formation.

Od połowy lat 80. komponował także muzykę i pisał libretta do spektakli baletowych z udziałem wybitnej, improwizującej tancerki - Iljany Alvarado. Spektakle te były prezentowane w licznych Polskich Teatrach Operowych oraz nagrane w kilku programach dla TVP 2.

Wykreował również przedstawienie "Woman is a Theatre", które zdobyło główne nagrody na przeglądach teatralnych we Wrocławiu, Toruniu oraz na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Awangardowych w Kairze w Egipcie.

Ostatni projekt w tej dziedzinie to muzyka do baletu "Kobro", w reżyserii Graya Veredona, wystawianego przez Teatr Wielki w Łodzi. Muzyka do tego spektaklu została nagrodzona "Złotą Maską" za najlepszą muzykę teatralną w sezonie 2003".

Jako wykonawca i kompozytor inspirował się też muzyką Wschodu, współpracował m.in. z Hindusem Shujaatem Khanem i Turkiem Burhanem Ocalem.

Kulpowicz zapraszał też na swoje koncerty i nagrania twórców nie związanych z jazzem m.in.: aktorkę Barbarę Dziekan, wokalistów Marka Bałatę, Czesława Niemena i Mieczysława Szcześniaka.

Był też producentem muzycznym. Specjalizował się we współczesnych komputerowych technikach nagraniowych. Wyprodukował 5 albumów na zaproszenie artystów amerykańskich. Był też współproducentem ostatnich albumów Stanisława Sojki: "Soyka-Nova" i "Tryptyk Rzymski - Jana Pawła II".

Wydał lub uczestniczył w nagraniach kilkudziesięciu albumów.

Uczestniczył we wszystkich najważniejszych festiwalach jazzowych, m.in. Jazz Jamboree, Nordesee Jazz Festival, Zurych Jazz Festiwal,Berliner Jazz Tage Umbria Jazz Festival (Włochy), John Coltrane Festival (USA), Jazz Yatra Festival (Indie).

Dla cierpiącego na chorobę nowotworową muzyka środowisko jazzowe w geście solidarności i wsparcia zorganizowało tygodniowy cykl koncertów zakończony tzw. Benefisem dla Sławomira Kulpowicza, który odbył się 27 stycznia. Uczestniczyli w nim m.in. Sekstet Stanisława Sojki, Piotr Cieślikowski, Zbigniew Namysłowski, Anna Faber, Ewa Bem, Henryk Miśkiewicz i Urszula Dudziak.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji