Artykuły

Łódź. Miasto Dialogu zmienia Festiwal Czterech Kultur

We wtorek oficjalnie zaprezentowała się dyrekcja Miasta Dialogu - nowej instytucji kultury, współtworzonej przez Urząd Miasta Łodzi i Fundację Dialogu Czterech Kultur. Niestety, poznaliśmy niewiele szczegółów programowych.

Formalnie zarząd działa od 1 lutego: szefem Miasta Dialogu i Festiwalu została Katarzyna Knychalska. Na dyrektorów artystycznych samej imprezy wybrano Agatę Siwiak i Grzegorza Niziołka, przy czym Agata Siwiak będzie także zastępcą dyrektora ds. artystycznych Miasta Dialogu.

Katarzyna Knychalska jest córką Barbary Knychalskiej, prezesa Fundacji Dialogu Czterech Kultur, córką Witolda - pomysłodawcy festiwalu. Nowa dyrektorka zawodowo zajmuje się zarządzaniem i organizacją pracy. W 2007 r. ukończyła szkolenie menedżerskie, a ponadto studiuje prawo na Uniwersytecie Warszawskim.

Agata Siwiak to kulturoznawca, kuratorka projektów teatralnych i interdyscyplinarnych. W latach 2004-07 była związana z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie, gdzie szefowała festiwalowi baz@rt. Pracowała też w Teatrze Polskim we Wrocławiu, gdzie wraz z Pawłem Miśkiewiczem organizowała Festiwal EuroDrama.

Z kolei Grzegorz Niziołek to profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego i PWST w Krakowie. W latach 2004-07 był kierownikiem literackim w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie i szefem festiwalu re_wizje. Niziołek współtworzył Gazetę Teatralną "Didaskalia".

Prezentację zarządu Miasta Dialogu przygotowano w Dużej Sali magistratu, gdzie na sesjach spotykają się radni. Na spotkanie zaproszono dyrektorów łódzkich instytucji kultury oraz urzędników zajmujących się tą dziedziną. Wielkie nadzieje z powstaniem nowej instytucji wiąże magistrat. - To historyczny dzień - ogłosił nawet Jerzy Kropiwnicki, prezydent Łodzi. - Nadaliśmy nową dynamikę ważnej idei. Bardzo szybko ten festiwal stał się znakiem firmowym naszego miasta, jednym z najważniejszych wydarzeń w mieście.

Na ten rok Miasto Dialogu na działanie i zorganizowanie festiwalu dostało z budżetu miasta 1,5 mln złotych. Na kwotę 1,3 mln złotych został wypisany wniosek do Ministerstwa Kultury.

Podczas spotkania zaprezentowano szatę graficzną nowej instytucji oraz stronę internetową www.miasto-dialogu.pl, która teraz działa próbnie, a oficjalnie wystartuje w marcu. - Chcemy być postrzegani jako instytucja otwarta, różnorodna programowo, ale zarazem spójna - zapowiedziała Katarzyna Knychalska.

Agata Siwiak nie chciała mówić o szczegółach wrześniowego festiwalu chociaż program jest już ostatecznie dopinany. - Nie chcemy, żeby festiwal był bezkształtnym workiem, do którego każdy wrzuca kolejne propozycje programowe - tłumaczyła nowa szefowa artystyczna Festiwalu Dialogu Czterech Kultur. - Chcemy podążać w konkretnym, wyrazistym kierunku na każdej edycji. Pierwsza ma mieć tytuł "Ojcowie". Postawimy pytania o tożsamość narodową. Zamierzamy też tropić relacje między ojcami a dziećmi, co będzie przebiegało poprzez interdyscyplinarne wydarzenia artystyczne.

Czym będzie zajmowało się Miasto Dialogu oprócz festiwalu? Tego dowiemy się dopiero we wrześniu, a pierwsze imprezy zostały zaplanowane na początek przyszłego roku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji